Budapeşte’de buram buram sanat kokan bir yer: Szentendre

Budapeşte’de buram buram sanat kokan bir yer: Szentendre

Bizce herkes ressam olabilir. Sadece insanın çevresinde içindeki ressamı çıkaracak bir ilham kaynağı olmalı. Budapeşte’nin şehir merkezinden 20 kilometre mesafede insana ilham kaynağı olabilecek şirinlikte küçük bir yer var. Szentendre, adındaki bu yer Budapeşte’de gezilecek yerler listenizin en başlarında bulunmalı.

Sanat kokusunu buram buram hissedebileceğiniz bir yer

Szentendre, adındaki bu küçük yerleşim yeri çok köklü bir geçmişe sahip. Günümüzde yaklaşık 27 bin kişi burada yaşıyor. Osmanlılar 17.yüzyılda Macaristan’a akın yaptığında Sırplar buraya sığınmış. 2 asır boyunca da burada yaşamlarını sürmüşler. Bu zaman boyunca Sırplarla beraber Almanlar, Slovaklar ve Hırvatlar da yaşamışlar. Nehir kenarında bulunan Szentendre’de su baskınları yaşanmaya başladığında ise burası terk edilmiş. Peki, sanat ruhu burayı nasıl sardı? Merak etmeye başladınız mı?

20.yüzyıl başlarında Macar sanatçılar Szentendre’yi keşfettiler. O zamanda sokaklar, evler, bahçeler akla gelebilecek her yer, renklerin en güzel tonuyla süslendi. Arnavut kaldırımlı sokaklarındaki şirin mimarisi ile renkli boyalarla süslenmiş evlerinin arasında dolaşmak insana farklı bir huzur veriyor.

Szentendre’de gezilecek yerler

Szentendre’nin Arnavut kaldırımlı sokaklarına dolaşmaya çıkınca kendini tutmazsanız bir bakmışsınız ilçenin içinde kaybolmuşsunuz. Gizemli bir yanı var Szentendre’nin. Zaman algınızı alıp sanki gün hiç bitmeyecekmiş hissi veriyor. Ama ne yazık ki gün sadece 24 saatten oluşuyor. Bir yeri gezmek için ise 24 saatten çok daha az zaman kalıyor.

Szentendre’nin her sokağında bir sanat galerisi, müze veya el yapımı ürünlerin satıldığı küçük dükkanlar görebilirsiniz. Gezebileceğiniz çok sayıda tematik müze bulunuyor. Badem Ezmesi Müzesi, Mikro Sanat Müzesi, Retro Tasarımlar Merkezi bu müzelerden sadece birkaçı.

Macar Açık Hava Müzesi

60 hektarlık bir alan üzerine kurulu olan müze 8 bölgeden meydana geliyor. Müze bölgeleri arasında Dağlık Yayla Pazar Köyü, Kuzey Macar Köyü, Üst-Tisza Bölgesi, Güney Trans-Tuna Bölgesi, Batı Trans-Tuna Bölgesi, Büyük Ovalar ve Bakony Dağlık Bölgesi bulunuyor. Müzede Macar halkının yaşam biçimi gözler önüne serilmekte.

Belgrad Katedrali

Szentendre’de Belgrad Katedralini ilk görüşte hemen ne kadar önemli bir yapı olduğunu anlayacaksınız. Görkemli bir yapıya sahip olan Belgrad Katedrali Meydam Ana’ya kutsanmıştır. 50 metre uzunluğundaki çan kulesi Szentendre’deki en yüksek kuledir. Bu kilisenin de her yerinden sanat kokusunu buram buram alıyorsunuz.

Mikro Sanat Müzesi

Bir müze içinde ne kadar küçük şeyler sergilenebilir? Size bir iğne deliğinin içine yapılmış sanat eserlerine mikroskop yardımı ile bakabilirsiniz dersek bize inanır mısınız? Mikro Sanat Müzesi’nde iğne deliğine yapılmış küçücük sanat eserleri sergileniyor. En çok ilgi çeken eser ise iğne değiline yapılmış küçük develer.

Szentendre’de alışveriş

Budapeşte’de alışveriş için en çok tercih edilen yerlerin başında gelen Szentendre’de çok güzel hediyelik eşyalar bulunuyor. Renkli saksılardan küçük biblolara kadar her biri çok güzel. Ürünler genelde el yapımı. Fiyat konusunda da Budapeşte’nin diğer yerlerine göre çok uygun. Szentendre’nin ara sokaklarındaki küçük hediyelik dükkanları ya da tezgahları gezerek en güzel hediyelik eşyaları bulabilirsiniz. Herend Porselenleri, Macaristan’da çok ünlü bir markadır. Szentendre’de alışveriş yaparken bu markanın mağazasına da bakabilirsiniz. Özel tasarım kıyafetler, çantalar, şapkalar, takılar hoşunuza gidiyorsa butik mağazalara da girebilirsiniz.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account