Bu kış kaçırılmayacak kış festivalleri

Bu kış kaçırılmayacak kış festivalleri

Yazı: Çisel Dilara Acar

Eğlence mevsim dinlemez. Her mevsim olduğu gibi 2019 kış festivalleri de gidip görülmeye değer. Winterfest doyumsuz eğlencelere gebe. Whitefest ve Sarıkamış kış festivalleri gibi Türkiye’deki kış festivallerinin yanı sıra dünyada da Quebec  kış karnavalı, Sapporo kar festivali, Harbin buz ve kar heykel festivali ve Up Helly Aa gibi kış festivalleri görmek mümkün.

Uludağ kış festivali Whitefest

Üniversite kış festivallerinin önde gelen ismi Whitefest üniversite ara dönemlerinde 3 bölüm halinde gerçekleşmektedir. Uludağ kış festivali arasında olan bu festivale 90 üniversite katılım gösteriyor. Festivale 2019 yılında 03-07 Şubat, 07-10 Şubat ya da 10-14 Şubat tarihlerinde katılım gerçekleştirebilirsiniz.

Whitefest’e nasıl gidilir?

Eğer kendiniz gitmek isterseniz İstanbul’dan Bursa’ya Osmangazi köprüsünü kullanarak araba ile 2 saatte gidebilirsiniz. Oradan da Uludağ’a geçiş sağlarsınız. Ya da Unitravel’ın otobüsleri Merter Metro İspark Otoparkı, Gayrettepe metro istasyonu önü ya da Kadıköy Göztepe Medeniyet üniversitesi otoparkı gibi belirli noktalardan kalkmakta ve Uludağ’a direk ulaşım sağlamaktadır.

Whitefest’te nerede kalmalı?

Ana etkinlik oteli Karinna Hotel’dir. Ancak Ağaoğlu My Mountain, Kaya Uludağ, Monte Baia Hotel, Alkoçlar Hotel, Le Chalet Yazıcı Otel, Uslan Hotel, Kar Otel ve Bof Hotels gibi seçenekleri de değerlendirebilirsiniz.

Whitefest’te neler oluyor?

Eğer turla Uludağ’a gitmeye karar verdiyseniz büyük ihtimal 11:30-12:30 gibi otelde olacaksınız. Saat 13:00’dan itibaren kayak aktivitesi başlar. Kayak takımınız yoksa endişe etmenize gerek yok. 1. bölgeden ya da 2. bölgeden kayak takımı kiralayabilirsiniz. 16:00’da pistlerin kapanması ile birlikte Le Chalet Yazıcı Cafe’de Dj eşliğinde after ski party, havai fişek gösterileri ve sponsor aktiviteleri başlar. Saat 20:0’da after ski party’den sonra ücretsiz shuttle servisleriyle otele geçersiniz. Dilerseniz 20:30-00:00 satleri arasında ana otel olan Karinna Hotel’de ki workshoplara katılabilirsiniz. Saat 00:30-06:00 saatleri arasında ise whitefest event hall de canlı performansa katılabilirsiniz. Canlı performans ünlü Dj ve ses sanatçılarının sahne almasıyla gerçekleşir. Whitefestte 12000’den fazla üniversite öğrencisi görmeniz mümkün. Türkiye’nin en büyük gençlik festivali olduğu söylenmektedir.

Sarıkamış Kış Festivali

Kış festivallerine bir başka örnek Sarıkamış kış festivali, her sene 17-19 Şubat tarihlerinde Kars’ın Sarıkamış ilçesinde yapılmaktadır. Hem profesyonel sporcuların katıldığı hem de amatör sporcuların katıldığı festival 2016 yılından beri kış aylarında düzenlenmekte. Festival aynı zamanda Türkiye’nin tek kış oyunları festivalidir.

Sarıkamış Kış Festivali’nde neler oluyor?

Festivalde kardan heykeller sergisi, uzaktan kumandalı araba yarışı, çocuk oyun parkuru ve paintball bulunmakta. Festivalde aynı zamanda yapılan etkinliklerin arasında cirit, şut ve gol oyunu, kıak yarışı, kaşar kovalamaca, off-road yarışları ve konserler bulunmakta. Etkinlklerin sonunda derece alanlara madalya, kupa ve plaket gibi hediyeler veriliyor.

Sarıkamış Kış Festivali’ne nasıl gidilir?

İstanbul, Ankara ve İzmir’den Kars havalimanına ya da Erzurum havaalanına direk uçuşlar mevcuttur. Kars’tan ya da Erzurum’dan Sarıkamış’a özel araçlar ya da minibüsler kiralanabilir veya Kars havalimanından saat başı kalkan ve Sarıkamış’a giden belediye otobüslerine binilebilir.

Sarıkamış Kış Festivali’nde nerede kalınır?

Sarıkamış Habitat Hotel ve White Park Hotel bu festivale hizmet eden oteller arasındadır. Biraz pahalı olmalarına rağmen kaliteli hizmet sunarlar ve festivalin yapıldığı alana yakındırlar.

Dünyanın en büyük kış karnavalı Quebec kış karnavalı

Her yıl Kanada’nın Quebec kentinde Ocak-Şubat tarihleri arasında yapılan bu festival kış festivalleri arasında en çok tercih edilenlerden. Bu festivalde buzdan saraylara ve yürüyen kardan adamlara rastlayabilirsiniz. Karnavalın simgesi ise bir kardan adam. Bu kardan adama “Bonhomme” yani “İyi Adam” deniyor. Kardan adam Quebeclilerin geleneksel kıyafetlerini taşımaktadır. Karnavalda buzdan heykel yapma, geleneksel Quebec tarzı etkinlikler (kraliçe ve düşesler, karnaval mumu), kış sporları, kar banyoları, konserler, hokey karşılaşmaları, multimedya projeksiyonlar, kano yarışları ve köpek kızağı yarışları gibi etkinlikler olmakta. Bu etkinliklerde Quebec’e özel hediyeler ve para ödülleri dağıtılır.

1955’te ilk kez Jacques-Cartier Meydanında Bonhomme için saray yaptırıldı. Her yıl sarayda düzenlenen baloda ışık gösterileri yapılır ve Dj’ler aracılığıyla eğlenilir. Saray her yıl ağırlığı 9000 tona ulaşan kardan devasa tuğlalarla tamamen kardan yapılır.

Her yıl Quebec’in 7 bölgesini temsilen 7 düşes seçilir. Düşes olmak isteyen kadınlar neden düşes olmak istediklerini bir mektupta anlatırlar. Bu süreç aylar süren bir süreçtir ve tatilin hemen öncesinde düşeslerden randevu alınır. Düşes olmak isteyen bayanlar dersler alır ve forma girme seanslarına, konferanslara ve radyo röportajlarına katılmak zorundadır. Karnaval sonunda hangi bölgede en çok mum satıldıysa o bölgenin düşesi birinci seçilir ve taç giydirme töreni gerçekleşir.

Bunun yanı sıra Quebec karnavalı gece geçitleri ile de ünlüdür. 15 metrelik kuklalar, yaratıcı ışık gösterileri, müzik, kırmızı trompetler, multimedya projeksiyon gösterileri, 1200 kostüm ve çeşitli sürprizler bu geçitte yer almaktadır. İnsanlar kırmızı şapka ve Bonhomme’un kemerinden takarak bu yürüyüşe katılırlar.

Quebec kış karnavalı’na nasıl gidilir?

Quebec’e Avrupa aktarmalı ya da Amerika aktarmalı gidilebilir. Uçuş süresi yaklaşık 12 saattir.

Quebec kış karnavalında nerede kalınır?

Saint-Roch mahallesi şehir merkezinde kalmak için uygun bir bölgedir. Bu bölgede uygun fiyatlarda konaklama gerçekleştirebilirsiniz. Şehrin asıl merkezi turistik bölgesi Old Quebectir. Ancak bu bölgede oteller daha lüks olduğundan konaklama fiyatı da artacaktır.

Bir başka heyecan Sapporo Kış Festivali

Japonya’nın kuzeyinde yer alan Hokkaido adasının Sapporo şehrinde her yıl Şubat ayında yapılan kış festivalidir. Festivalin tarihi 1950 yılına dayanıyor. Festivalde büyük araçlarla meydana getirilen kardan dev heykeller yapılmakta. Münih ile Sapporo bu festival sayesinde kardeş şehir olmuşlardır. Şehrin meydanındaki Bavyera heykeli de bu kardeşliği simgelemekte. Festival yaklaşık 7 gün sürüyor ve neredeyse 300’e yakın eser sergileniyor. Heykeller gönüllü heykeltıraşlar tarafından hazırlanıyor. Hava daha soğuk olduğundan heykelleri şekillendirme işi gece yapılıyor. Heykeller arasında dünyaca ünlü temalar ve tarihe geçmiş isimler yer alıyor. Festival sonunda heykeller vinç ile yıkılıyor. Erimesi beklenmiyor. Festival boyunca karnınızı doyurmanız için birçok stand koyuluyor buna meşhur Sapporo birası ve sıcak şarap da eşlik ediyor. Bir başka ilginç olay ise standlarda dondurma satılması. Bu soğuk havada ilginç olsa gerek..

Sapporo kış festivaline nasıl gidilir?

Sapporo’ya Tokyo üzerinden uçak ile gidebilirsiniz. Yolculuk yaklaşık 13 saat sürmektedir. Tokyo’dan da Sapporo’ya  uçak ile 1 buçuk saatte geçebilirsiniz.

Sapporo kış festivalinde nerede kalınır?

Sapporo’ya geldiğiniz zaman konaklama için seçebileceğiniz yerler arasında lüks otellerden hostele kadar hertürlü seçenek mevcuttur. Şehir merkezine yakın kalmak istiyorsanız Frame Hotel, Hotel Mystaysya da Apa Hotel size uygun olacaktır. Eğer ucuz otel istiyorsanız Capsule ınn, Guest House On My Way ya da The Stay sizin için uygun olacaktır.

Harbin buz ve kar heykel festivali

Her yıl Çin’in eyaletlerinden biri olan Heilongjang’un başkenti Harbin’de düzenlenmektedir. Ocak- Şubat aylarında yapılıyor. Eskiden Harbin’de yaşayan balıkçılar yaktıkları mumlar kolay sönmesin diye buzu oyup mumları içine koyarlarmış. Bu durum daha sonrasında Harbin’de bir sanat halini almış ve daha büyük eserler verilmeye başlanmış. En sonunda da bir festival olması kaçınılmaz olmuş. Festival 1963 yılında yapılmaya başlanmış. Harbin buz ve kar heykel festivalinin dünyanın en büyük buzdan heykel festivali olduğu söyleniyor. Festivalde kayak, buz heykel yarışmaları ve yüzme yarışmaları düzenlenmekte. Kışla yüzme yarışını bağdaştıramamış olabilirsiniz. Ama Çinliler için buz tutmuş Songhua nehrinde yüzmek bir gelenektir. 2007 yılında Harbin buz ve kar heykel festivalinde yapılan Romantic Feelings isimli heykel  festivalin adını Guinness rekorlar kitabına yazdırmasını sağlamıştır. Festival aynı anda Harbin’in 4 tema parkında gerçekleşmektedir ve her birine girmek için ayrı bilet almanız gerekmektedir. Her tema parkta sergilenen heykeller ve yapılan etkinlikler farklıdır.

Avrupa’nın en büyük ateş festivali Up Helly Aa

Avrupa kış festivallerinin önde gelen ismi Up Helly Aa her yıl Ocak aynın son Salı günü gerçekleşir. İskoçya’nın en kuzeyindeki Shetland Adalarında bulunan Lerwick kentinde düzenlenir. Festival ilk kez 1880 yılında gerçekleşmiştir. Festivalin ana karakteri Guizer Jarl’dır. Elindeki baltası ve kafasındaki boynuzlu miğferi ile önderlik eder ve bu bir gelenektir. Ana etkinlik akşam saatlerinde başlar. İnanlar Viking kostümleri giyer ve ellerinde meşalelerle yürürler. Eskiden meşaleleri sadece erkekler taşıyabiliyorken bu kural bugünlerde esnetilmiştir. Festivalin finali, bir Viking kadırgasının ateş çemberine alınması ve sonrasında yakılması ile gerçekleşiyor. Sonrasında ise festivalin kutlama bölümü başlıyor.

 

 

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account