Bu 11 noktayı gezmeden Brüksel’i gördüm demeyin

Bu 11 noktayı gezmeden Brüksel’i gördüm demeyin

Belçika’nın başkenti Brüksel, Belçika Kraliyet ailesinin ana mekanı ve Avrupa Birliği’nin başkentidir. Oldukça küçük, kolay ve insan ölçekli bir kent olan Brüksel, Belçika’nın ana ekonomik ve eğitim merkezidir. Brüksel, dünya standartlarında müze ve sanat galerilerinin yanı sıra Atomium gibi alışılmadık manzaralar ve eski şehir meydanındaki harika kalıntılar ile ziyaretçileri birkaç gün bağlamaktan daha fazlasıdır. Kentte Gotik ve Barok ihtişamı sizi büyüleyecek. Bu arada gitmişken meşhur Brüksel çikolatası stoklamayı unutmayın.

1 Grote Markt (Büyük Pazar Meydanı)

grote-markt-antwerpen

Sadece Brüksel’in, değil aynı zamanda Avrupa’nın göbeği olan Eski Şehri Grote Markt, Avrupa’nın en iyi korunmuş alanıdır. Meydanın muhteşemliği; eşsiz mimarisi, görkemli çatıları, muhteşem lonca evleri (Gildehuizen), sütun ve trabzanları, süslü ve oymalı taşları ile zengin altın dekorasyonlarından ileri gelir. Yapıların birçoğu 1696-1700 yılları arasında Barok tarzında yapılmış, bazıları ise Flaman etkisinde kalmıştır. Ancak Grote Markt tarihi daha eskilere dayanır. İlk olarak 11. yüzyılda kurulmuş ve kısa zamanda gelişmiş olan meydan, kentin politik ve ekonomik merkezi olmuştur. Bu meydanda birkaç yılda bir çiçeklerden oluşan kocaman bir halı yapılır. Meydan, bu görüntüsüyle ziyaretçileri büyüler.

Meydanın en ünlü binası, 1402’de Brüksel’e rakip olan Stadhuis kentini gölgede bırakmak amaçlı inşa edilen Hôtel de Ville (Belediye Binası)’dır. İçinde şahane birçok odası vardır. En etkileyici olanlar arasında Brüksel duvar halılarının asılı olduğu Maximilian Odası, Victor Janssens tarafından yapılan tavan ve yine onun tasarımı duvar halılarıyla büyük Konsey Odası, büyük ziyafet odası ve  Evlilik Odası bulunur.


2 Mannekin Pis (İşeyen Küçük Çocuk)

Manneken_Pis_Brussel

Rue de l’Etuve boyunca Brüksel’in en ünlü simgesi, genellikle turistlerin oluşturduğu kalabalığın çevrelediği İşeyen Çocuk’tur. İzleri 1388’e dayansa bile işeyen çocuk figürünün aslı hakkında ‘Brüksel’in en eski vatandaşı’ popüler söyleminden fazlası bilinmiyor. Manneken isimli heykel, çeşitli yazıtlarla çevrilidir. Bazılarına göre çeşme bir yangın felaketini engelleyen cesur bir çocuğun anıtı, bazılarına göre ise  bir bomba fitili üzerine işeyerek bombayı söndürmesiyle efsane olmuş bir anıttır. Şu andaki heykel 1619’da Jérôme Duquesnoy tarafından yapılmış, defalarca çalınması nedeniyle tekrar tekrar yapılmıştır. Brüksel’deki önemli kutlamalar, etkinlikler ve festivallerde heykele kostüm de giydirilir.

Adres: Rue de l’Etuve, Merkez Brüksel


3 Saint-Michel Cathedral (Aziz Michel Katedrali)

Sint

Aziz Michael ve Aziz Gudula’ya adanan bu Gotik kilisenin yapımına 1225’te başlanmış, ancak tamamlanması 15. yüzyılda gerçekleşmiştir. Etkileyici ön cephesi görkemli bir şekilde yükselen 69 metre yüksekliğindeki ikiz kulelerle taçlanan kilise, Jan van Ruysbroeck tarafından tasarlanmıştır. İçi güzel bir şekilde orantılanmış (108-50 metre), cömert bir şekilde mobilyalarla döşenmiş ve Bernard van Orley tarafından tasarlanan olağanüstü vitray camlara ev sahipliği yapmaktadır. Kilisenin kanatlarının tepesi, Portekiz’den Charles V ve Isabella’nın (güney kanat) ve Macar kraliyet çiftinin Louis II ve Mary (kuzey kanat) en güzel tasvirleri ve şapelin içine doğru koronun solunda Kutsal Sacrament, kutsal mucize camlarda tasvir edilir.

Adres: Parvis Sokak Gudule, Merkez Brüksel


4 Belçika Bantkarikatür Sanat Merkezi

surf

Bu muhteşem, Victor Horta tarafından 1906 yılında yapılan bina, harika Bantkarikatür Merkezi’ne ev sahipliği yapmaktadır. Ülkedeki çizgifilm ve karikatür bantları Şirinler ve Tenten’e adanmıştır. Sürekli dönen sergide, Belçikalı ve Fransız sanatçıların çizdiği  200 orijinal karikatür bandı sergilenmektedir. İlave olarak Belçika ve Fransız karikatür bantları orijinal el yazmaları, taslak çizimler ve imar edilen Red Kit’in yaratıcı salonu, Struppi ve Tenten’in gemici dostu Kaptan Haddock’un ay roketini içeren setler  kolleksiyonun zekice vaizliğini yapmaktadır.

Adres: Maison Waucquez, 20 Rue des Sables, Merkez Brüksel


5 Kraliyet Sarayı (Koningsplein)

Place Royale

Meydanın en önemli yapısı, Belçikalı kraliyet ailesi tarafından resmi ikametgah olarak kullanılan Kraliyet Sarayı (Palais Royal) ‘dır. Her gün 14.30’da muhafız değişimi töreni esnasında egemenliğin varlığını temsil eden  Belçika bayrağı çatıda dalgalanır. Sarayın çevresinde bir grup kültürel bina da neoklasik ön cepheleriyle dikkat çeker. Victor Horta tarafından 1920’de tasarlanan ve inşa edilen, Orange veliaht prensinin bir dönem konut olarak kullandığı Kraliyet Bilimler Akademisi The Palais des Académies ve plazanın batı tarafında the Palais des Beaux-Arts (Paleis voor Schone Kunste); en güzel örneklerdendir.

Adres: Place des Palais, Merkez Brüksel


6 Atomium

atomium

Kentin en gerçeküstü görseli Atomium, İşeyen Çocuk ile birlikte Brüksel’in en ünlü simgesidir. Buraya gelmek için tramvayla ufak bir yolculuk gerekir. 102 metre yüksekliğindeki tuhaf çelik ve alüminyum yapı, mimar André Waterkeyn tarafından 1958 Brüksel Dünya Fuarı için yapılmış. Ziyaretçiler içeri girebilir ve kürenin dokuzda dördünü kapsayan, insan yaşamını Biogenium adıyla gösteren temsili şovu izleyebilirler. En yüksekteki küreden Brüksel’in harika panoramik görüntüsünü izleyebilirsiniz.

Adres: Eeuwfeestlaan 20, Boulevard du Centenaire


7 Notre-Dame du Sablon (Onze Lieve Vrouw op de Zavel)

Notre-Dame du Sablon

15. ve 16. yüzyıl kilisesi olan Notre-Dame du Sablon, geç Gotik mimarinin Belçika’daki en güzel örneği olarak görülür. Kilise, aslında 1304 yılında yapılan kum rengi bir şapelin yerine inşa edilmiştir.  Notre-Dame du Sablon’un en büyük özelliği ise içindeki nefes kesen vitraylardır. Bölgenin önde gelen ailesi Thurn und Taxis’in mezarları da bu kilisededir. Kilisenin mihrabındaki (kopya) figürün Bakire Meryem olduğu düşünülmektedir. Efsaneye göre, buradaki kucağında çocuk bulunan Madonna heykeli, çalınarak Brüksel’e götürüldü. Ancak Bakire Meryem’in kendine göründüğünü söyleyen Brükselli bir kadın tarafından tekrar getirilerek Notre-Dame du Sablon’a teslim edildi.

Adres: Rue de la Regence, Central Brussels


8 Parc du Cinquantenaire

Parc du Cinquantenaire

Parc du Cinquantenaire zafer takı, ülkenin bağımsızlığının 50’nci yılının kutlandığı 1880 yılında yapıldı. Palais du Cinquantenaire anıtının merkezinde yer alan taka, Fransız mimar Charles Girault tarafından 1905 yılında iki kanat  eklenmiştir. Bu kanatlar, günümüzde Brüksel’in en ilginç müzeleridir. Takın tepesinde, 4 atın çektiği bir at arabası ile onun üzerinde ayakta duran bir erkek ve bir kadın vardır. Kadının elinde Belçika bayrağı. Kraliyet Sanat ve Tarih Müzesi, dünyanın en büyük halı koleksiyonuna sahiptir. Belçika Ordu Müzesi ve Askeri Tarih Müzesi ise, askeri teknolojideki gelişimi ve Belçika’nın önemli savaşlarını konu edinir.

Adres: Avenue de la Renaissance, Central Brussels


9 Château Royal Palace (Château Kraliyet Sarayı)

Brussels cha

Belçika Kraliyet Ailesi’nin resmi ikametgahı olduğu için ziyarete kapaldır. Ancak onu çevreleyen Laeken Park görülmeye değerdir. Sarayı çevreleyen bu parkta, güzel yürüyüş ylları ve Leopold I (1831-1863 yılları arasında Belçika Kralı) için yapılmış bir de anıt vardır. Parkın kuzey köşesinde ise 1900 yılındaki Paris Sergisi sırasında yapılmış bir Japon kulesi vardır. Parkta bulunan diğer dikkat çekici nokta ise Leopold II Serası’dır. Bu sera, bitkilerin rengarenk çiçek açtığı nisan ve mayıs aylarında halka açıktır.

Adres: Avenue de Madrid, Laeken, Brussels


10 Basilique Nationale du Sacré Coeur (Sacré Coeur Bazilikası)

Basilique Nationale du Sacré Coeur

Brüksel’in Koekelberg bölgesinde bulunan ihtişamlı Sacré Coeur Bazilikası, dünyanın en büyük beşinci büyük kilisesidir. Leopold II tarafından 1905 yılında ülkenin bağımsızlığının 75. yılında yapımına başlanan kilise, ancak 1970 yılında tamamlanabilmiştir. Mimarisinde değişik tarzların izi görünen kilisenin yüksekliği 164, genişliği ise 107 metredir. Kilise 3 bin 500 kişiliktir. Bu görkemli yapının içinde, bazilikanın tarihinin anlatıldığı sürekli serginin yanında, sanat eserleri sergisi de yer almaktadır.

Adres: Parvis de la Basilique 1, Koekelberg, Brussels


11 Abbaye de la Cambre

Palais

Bir manastır olan Abbaye de la Cambre, 16 yüzyılda yıkılmış ancak daha sonra yeniden yapılmıştır. Şu anda, güzel bir Fransız bahçesinin içinde konuşlu manastır, Ulusal Coğrafi Enstitüsü ve bir sanat koleji ile muhteşem bir yerdir. 14. yüzyıldan kalma manastır kilisesi, tonozlu bir seçkin barok örneğidir. Kilisenin içinde, Albert Bouts tarafından yapılan bir resim ve 13. yüzyıl Brüksel Psikoposu Boniface’nin türbesi bulunur. Manastırın pencereleri ise, 40’tan fazla rahibe ve başrahibe tarafından dekore edilmiştir.

Adres: Rue du Monastere, Saint Gilles, Brussels

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account