Brüksel’in çiçeklerle süslü meydanı: Grand Place

Brüksel’in çiçeklerle süslü meydanı: Grand Place

Bahar ve yaz ayının en güzel yanı her tarafın rengarenk tonlara bürünüyor olması. Ağaçların yemyeşil yeni yaprakları ve renkli renkli çiçekler ile her taraf insanın içini açan bir güzelliğe sahip oluyor. Belçika’nın başkenti Brüksel’de de insanın içini açan çiçeklerle dolu bir meydan bulunuyor. Grand Place adındaki bu ünlü meydan Brüksel’de gezilecek yerler arasında birinci sırada yer alıyor.

Brüksel’in ünlü Büyük Pazar Meydanı

Çiçeklerle süslenen bu büyük meydanın asıl adı Grote Markt. Avrupa’daki ünlü meydanlar arasında mimarisi ile öne çıkarıyor kendini. Barok tarzındaki binaları ile eski zamanlardan günümüze kadar gelmiş harika bir meydan. Etrafındaki 1690’larda yapılmış evlerin görkemli mimarisi karşısında çok şaşırabilirsiniz.

Meydanın tarihi ise 11.yüzyıla dayanıyor. Bu eski meydan Brüksel’in politik ve ekonomik merkezi olmuş. Grand Place’de bulunan en ünlü yapı ise Belediye Binası. 1400’lü yıllarda yapılmış olan bu binanın adı Hotel de Ville.

Brüksel’de kocaman çiçekten bir halı

Grand Place meydanında her yıl Çiçek Zamanı Festivali’nde çiçekten bir halı kuruluyor. Büyük meydanın tam ortasında renkli renkli çiçekler ile bir desen yapıyorlar. İlk festival 2013 yılında gerçekleştirilmiş. Her yıl farkı farklı desenler ile meydana renk katılıyor. Bu halı desenini sadece çiçeklerle yapmıyorlar. Aynı zamanda meyce ve sebzeleri de kullanıyorlar.

Ortaya eşsiz bir görüntü çıkıyor. Yukarıdan bakıldığında eski taş binaların arasında rengarenk kocaman bir halı duruyor gibi görünüyor. Yerel halkın ve turistlerin bu muhteşem sanat eserini yukarıdan görebilmeleri için Belediye Binası’nı halka açıyorlar. Normalde kapalı olan bu kısımları da insanlar festival sayesinde gezebiliyorlar. Bu sene festival 16-19 Ağustos tarihinde düzenleniyor. Sizlerde bu tarihler arasında Brüksel’de olursanız çiçekten yapılma büyük halıyı yakından görebilirsiniz.

Bu fikir nerden çıktı?

Grand Place’in ortasındaki bu kocaman çiçek halı iki sanatçı tarafından yapılmaya başladı. Peyzaj mimarı Etienne Stautemas, 50’li yıllarda begonvil çiçeği ile bahçelere küçük halılar yapmaya başladı. Tasarımcı Mark Schauteet ile oluşturduğu bir ekip ile çiçekten büyük halılar yapmaya başladılar. Uzun yıllar dünyanın dört bir yanına çiçeklerden oluşan büyük halılar yaptılar. Bu yerler arasında Köln, Paris, Londra, Viyana ve Amsterdam bulunuyor. Tabii diğer bir yer de Brüksel’de bulunan Grand Place.

Brüksel’in çiçek halısını ziyaret için ipuçları ve püf noktaları

Bu devasa çiçekten halıyı görmeye dünyanın dört bir yanından seyahatseverler Brüksel’e akın ediyor. Tabii durum böyle olunca halının etrafında muazzam bir kalabalık oluşuyor. Bu nedenle çiçekten yapılan bu halıyı görmeye açılıştan yarım saat önce gelip yer tutmanızı öneririz. Tercihiniz sabah Brüksel turu yapmaksa çiçekten halıyı akşam görmeye de gelebilirsiniz. Her saat ayrı bir güzel görünüme sahip olan halıyı görmeden Brüksel’den dönememenizi öneririz.

Kalabalığın arasında halıyı görmek pek mümkün olmuyor. Bu nedenle kuş bakışı halıya bakmak çok daha rahat. Belediye Binası’na 5 Dolar karşılığında çıkarak balkonundan aşağıya bakabilirsiniz. Böylece halı üzerindeki deseni de rahatlıkla görebilirsiniz. Tabii hazır o kadar yükseğe çıkmışken Brüksel manzarasına bakmayı da unutmayın.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account