Bosna Hersek gezi rehberi

Bosna Hersek gezi rehberi

Bosna Hersek, 51.197 km²’lik yüz ölçümü ve 5 milyona yaklaşan nüfusu ile özellikle Türk tatilcilerin dikkatini çeken ülkelerin başında geliyor. Bosna denildiği zaman akla Boşnak Müslümanlar geliyor. 15. Yüzyılda Osmanlı idaresi altına giren Bosna Hersek, 19. Yüzyıl’ın ikinci yarısından itibaren Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun sınırlarına dahil olmuş ve ardından Yugoslavya Krallığı’na bağlanmıştır. 1990’lı yıllardaki Sırpların etnik katliam gerçekleştirdiği iç savaşta binlerce insanını kaybeden Bosna Hersek, 1992 yılında bağımsızlığını ilan etti.

Ülke Hırvatistan, Sırbistan ile Karadağ ve Adriyatik Denizi’ne komşudur. Başkenti ise Saraybosna. Karasal iklimin baskın olduğu Bosna Hersek’te denize kıyısı olan bölgeler ılımandır. Ülke kış turizminin yanısıra tarih, kültür ve gastronomi zenginliği ile de dikkatleri çekiyor.

Bosna Hersek’in resmi para birimi Bosna Hersek Markı‘dır. Kurlar yaklaşık olarak; 1 Euro: 2 Bam, 1 Dolar: 1,5 Bam şeklindedir. Her para birimi kullanılsa da daha çok dolar ve euro tercih edilir. Kredi kartı kullanımı yaygındır. Saraybosna’da Ziraat Bankası da bulunmaktadır.

Bosna Hersek gezilecek yerler

Bosna Hersek gezilecek yerler için hazırladığımız Saraybosna Gezi Rehberi ve Mostar Gezi Rehberi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2018 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account