Bordoeaux’yu benimle keşfetmeye var mısınız?

Bordoeaux’yu benimle keşfetmeye var mısınız?

Burgos, Bilbao ve San Sebastian‘ı yazdığım son yazımdan sonra İspanya’daki bir sorundaki durağım Bordoeux oldu. Arabamızı San Sebastian’da bıraktıktan sonra aldık bavullarımızı, gittik tren istasyonuna. Buradan Bordoeux’ya gitmek için önce aktarma yapmanız gerekiyor. Öncelikle Nihao’ya giden ve yaklaşık 40 dakika yolculuk edeceğiniz bir lokal trene biniyorsunuz, sınırı geçiyorsunuz.

Hendaye istasyonuna tren ile geliyorsunuz. Artık Fransa ülke sınırları içerisine girmiş bulunuyorsunuz. Burada Bordeaux’ya giden tren için biletleri aldık fakat 1 saatlik bir zamanımız olduğundan hemen istasyonun karsısındaki küçük bir kafede bir şeyler atıştırmak istedik, bir de İspanya’da sürekli cintonik tattığımızdan sangriayı unuttuğumuzu fark edip sangria içmek istedik. Tabii sıra hesap ödemeye geldiğinde artık İspanya’da değil de Fransa’da olduğumuzu fark ettik, zira fiyatlar iki katına çıkmıştı. Bordeaux’ya olan tren yolculuğumuz yaklaşık 2.5 saat sürdü, trenler oldukça konforlu, telefonunuzu şarj edebiliyorsunuz bavullarınızı yerleştirebileceğiniz konforlu alanları var, oturma yerlerinin önünde masalar da var, zaten Avrupa’da en keyif aldığımız yolculuklar bu tren yolculukları.

Keşke Türkiye’de de bu kadar popüler olsa diye düşünüyoruz hep birlikte. Bordeaux’daki otelimiz oldukça merkezi bir konumdaydı, tren istasyonundan taksiyle gittik otele yaklaşık 15-20 dakika süren yolculuğumuz 40 Euro civarı tuttu. Fransa yeniden hoş geldiniz diyor bize. Bavulları hemen atıp dışarı çıkmak istiyoruz. Bu arada buradaki otelde (çok lüks bir yer olmasa da) ücretsiz kahve şekerleme su bulabildik, ayrıca odalarda da cay kahve ve kettle mevcuttu. İspanya’da kaldığımız hiçbir otelde bunlar yoktu, eğer sabah kalktığınızda muhakkak kahve içmem lazım diyorsanız İspanya’ya giderken yanınızda küçük bir kettle ve kahve götürmenizde fayda var diyebiliriz.

Dışarı çıktığımızda artık hava kararmıştı, otelimiz tiyatro meydanına çok yakındı o meydana yürüdük ardından da mağazaların olduğu alışveriş için uygun bir cadde olan Ste Catherine boyunca yürüdük. Bordeaux’ya gelmişken şarap tadabilirsiniz. Biz de bu nedenle Fransız bir restorana oturduk . Gezimiz boyunca yediğimiz belki de en kötü yemekti, pek keyif almadık ama garsonlarımız en azından çok sempatikti. Fakat Fransızca bilmediğimizi anladıkları halde önce Fransızca menü getirmeleri açıkçası biraz acemice oldu.

Bordeaux, şehir turunu ertesi güne bıraktık, Gironde nehrine doğru yürüdük, heykel güzel, parlamento binasının önüne denk gelen sular fotoğraf için gerçekten çok keyifli, burada Türk’de oldukça fazla, çay içebileceğiniz kahveler var yine yakınlarda fakat içmedik, açıkçası ortam çok çekici gelmedi. Çay içmek yerine Pazar yerinin kurulduğu… meydanında kahve içelim istedik, burada katedralin önünde bir Pazar kuruluyor ama bu bölge ekonomik olarak dar gelirlilerin yaşadığı bir bölge imajı veriyor, bizim oturduğumuz mekan yine garsonuyla cezbetti bizi. Burada hizmet sektörü genellikle Faslılar oluşturuyor, ve gayet güler yüzlüler. En azından bizim karşılaştıklarımız.

Bordeaux’da sadece bir gün kalmayı planlamıştık ve aynı aksam Amsterdam giden uçağımıza yetişmek üzere otelden yola çıktık. Havaalanına otobüsle gayet rahat gidebiliyorsunuz, bavullarımızı koyabileceğimiz alanlar olduğundan konforlu ve fiyat olarak oldukça da ucuz. Bu arada hem İspanya’da hem de Fransa’da otobüs ücretlerini otobüsü içerisinde şoföre ödeyebiliyorsunuz, o acıdan oldukça rahat. Havaalanı yaklaşık 40 dakika surdu. Uçağımız Easyjet için bavullarımızı verdik, uçak rötarsız kalktı ve çok rahat 1.5 saatlik bir yolculuğun sonunda Amsterdam Schiphol havaalanına indik.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account