Bologna’nın 7 sırrını biliyor musunuz?

Bologna’nın 7 sırrını biliyor musunuz?

İtalya’nın kuzeyinde bulunan Bologna Orta Çağ görünümü, kızıl renkli yapıları, uzunca kemerleri ve yüksek öğrenci nüfusu ile gezginler için çok ideal bir rota. Tabii ki şehrin cazibesi sadece bunlarla sınırlı değil. Özellikle gurme özelliği ile İtalya’da lezzet düşkünlerinin sıkça ziyaret ettiği bir yer. Ancak bu şehri tam anlamıyla keşfetmek için 7 sırrı bilmeniz gerekiyor. Eğer bu 7 sırrı şehirde öğrenirseniz, Bologna’yı tam olarak gezmiş ve keşfetmiş oluyorsunuz. Gelin şimdi Bologna’nın 7 sırrı neymiş hep birlikte bakalım…

1) Neptün’ün parmağı

Bologna’nın bu sırrı ilk başta size garip gelebilir ve inanmayabilirsiniz. Aslında ben de sizin gibi düşündüğümü itiraf etmeliyim. Ancak oraya gittiğinizde bunu anlayacaksınız. Hikayesine gelecek olursak, şehrin en popüler meydanı olan Piazza Maggiore’de bir Neptün Heykeli yer alıyor. 1500’lü yıllarda bu heykel yapılırken, şehirde bulunan Katolik rahipler Flaman asıllı heykeltıraş Giambologna’yı Neptün’ün cinsel organının küçük olması konusunda uyarıyorlar. Ancak bu durum heykeltıraşı son derece sinirlendiriyor. Bunun üzerine heykeltıraş Neptün’ün sol elini öyle bir yapmış ki, heykele sağ arka taraftan baktığınızda Neptün’ün cinsel organının normalden de büyük olduğunu görüyorsunuz. İşte bu Bologna’nın ilk sırrı.

2) Fısıltı köşeleri

Şimdi gelelim Bologna’nın ikinci sırrına. Bu da en az Neptün’ün parmağı kadar eğlenceli. Maggiore Meydanı’nın hemen köşesinde Podesta Sarayı (Palazzo del Podesta) bulunuyor. Sarayın altındaki kemelerde ilginç bir olayla karşılaşıyorsunuz. Şöyle ki, kemerlerin dört tarafında yer alan köşelere geçin ve fısıltı halinde konuşmaya başlayın. Sesiniz çaprazda bulunan kemerin altında bekleyen kişiye ulaşacak. En küçük bir ses bile duyuluyor. Arkadaşlarınızla bunu yaptığınızda müthiş bir eğlence yaşayacaksınız. Tabii sadece eğlenen siz değil aynı zamanda sizi seyreden insanlar da olacak.  Bu arada aklıma gelmişken söyleyeyim: Evlilik teklifi yapmayı planlayan erkekler için burası çok ideal bir yer.

3) Küçük Venedik

Bologna’nın içinde küçük bir Venedik var desem ne dersiniz? İşte La Piella’da yer alan gizemli bir pencere size muhteşem bir Venedik manzarası sunuyor. Bologna aynı zamanda Venedik gibi bir kanala da sahip. Kanal eski dönemlerde ulaşım amaçlı kullanılıyordu. Ancak günümüzde kanal üzerinde herhangi bir şey yapılmıyor. İşte burada yer alan bir pencereden kanala baktığınızda kendinizi Venedik’te gibi hissediyorsunuz. Bu nokta da şehrin üçüncü sırrı olarak kayıtlara geçmiş.

4) Tavana asılı ok

Bologna’nın dördüncü sırrı biraz şehir efsanesi gibi. Bologna’da çok sayıda kemerlerin olduğundan bahsetmiştim. İşte Maggiore Caddesi’nde bulunan kemerlerden birinin tavanında bir ok asılı halde duruyor. Bununla ilgili çeşitli rivayetler var. Ancak ben en eğlenceli olanlarını size anlatayım: Efsaneye göre bir gece 3 tane hırsız oklarla lordu vurmak istiyor. Ancak farklı bir pencerede çıplak bir kız gören hırsız oku yanlışlıkla havaya atıyor ve ok tavanda kalıyor. O günden beri de oku ellemeyip yerinde bırakıyorlar.

Bir diğer hikayeye göre de lord, eşinin kendisini aldattığı gerekçesiyle askerlerine onu vurmasını emrediyor. Askerler kadının peşinden giderken kadın birden hızlıca koşmaya başlıyor ve üstündeki elbiseler uçuşuyor. Askerlerden biri kadını çıplak görünce kadından etkileniyor ve oku kasıtlı olarak tavana gönderiyor.

5) Kilisenin içinde 7 kilise daha

Bologna’daki bir diğer sır için Santo Stefano Bazilikası’na gitmelisiniz. Buraya gelip dışarıdan baktığınızda sıradan bir kilise olduğunu görüyorsunuz. Ancak İtalyanların Sette Chiese olarak adlandırdığı kilisenin içine girdiğinizde toplam 7 kilisenin daha olduğuna tanık oluyorsunuz. Bu durumu bilmesek kilisenin önünden geçerken içeride nelerin bizi beklediğini bilmeyecektik.

6) Asinelli Kulesi’nde kırık bir vazo

Bologna dikkatinizi çekecek bir yapı Asinelli Kulesi. Ancak iki kuleden birinin boyu daha uzun. İşte o uzun olan kulenin zirvesinde kırık bir vazonun olduğu söyleniyor. Ben kulenin zirvesine çıkmadım. Çünkü efsaneye göre zirveye çıkıp o kırık vazoyu gördüğünüzde kulede yapılan çalışma asla bitmiyormuş.

7) Kuşbakışı Bologna

Bologna’nın bir diğer sırrı ise San Luca Kilisesi’nde saklı. Bu kiliseye toplam 666 kemerin altından yaklaşık 3,5 km’lik bir yolu geçerek ulaşmanız gerekiyor. Baktığınızda bu biraz zaman alabiliyor. Ancak kiliseye vardığınızda sizi muhteşem bir Bologna manzarası bekliyor. Bu noktadan panoramik olarak Bologna’yı seyredebilirsiniz.

İşte Bologna’nın 7 sırrı bunlar. Eğer bu 7 adımı tamamlamış olursanız, Bologna’yı tam olarak gezmiş sayılıyorsunuz. Bunları dilerseniz 2 gün içinde rahatlıkla tamamlayabilirsiniz.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account