Gezginler için Bologna ulaşım rehberi…

Gezginler için Bologna ulaşım rehberi…

İtalya’nın Kızıl Şehri Bologna’da harika bir tur yapılabilir. İtalya’nın en popüler şehirleri arasında bulunan Bologna çok güzel bir şehir. Biz de seyahatseverler için Bologna’da rahat rahat gezebilmeleri için güzel bir ulaşım rehberi hazırladık. İşte Bologna ulaşım rehberi

Bologna’da ulaşım nasıl sağlanır?

Bologna küçük bir şehir olduğu için genelde ulaşım için şehir içi otobüsler tercih edilir. Küçük bir yerleşim yeri olmasından dolayı şehre metro hattı kurulmamış. Bologna’da ulaşım için tercih edilebilecek birkaç yöntem bulunuyor. Bunlar otobüsler, taksiler ve havaalanı – şehir merkezi arasında çalışan servislerdir. Şimdi bunlara daha yakından bakalım…

TPER

Bologna’da şehir içi ulaşımı sağlayan otobüslere TPER deniliyor. TPER’in anlamı Bologna Yolcu Taşımacılığı’dır. Bu toplu taşıma şirketi Bologna’da çok verimli bir şekilde çalışıyor. Otobüslerinin hepsi doğa dostu. Ayrıca yolcuların rahat etmesi içinde konforlu bir şekilde tasarlanmış. Tüm araçları rahat binilebilmesi açısından alçak konumdadır. Havalandırmasız hiçbir araç yola çıkmıyor.

TPER bilet fiyatları ne kadar?

Bologna otobüs bilet fiyatları tek bir bilet için yaklaşık 1.30 Euro civarındadır. 1 günlük bilet almak istiyorsanız ise bu biletlerin fiyatı 5 Euro oluyor.

Taksi

Bologna’da ulaşım için tercih edilebilecek bir diğer yöntem ise taksi. Fakat taksi ücretleri Bologna’da çok pahalı. Bu nedenle Bologna’da ulaşım için otobüsleri tercih etmenizi öneririz. Böylece daha fazla yer gezmek ve alışveriş için kullanmak için kenarda daha fazla paranız kalır. Yine de taksi kullanmak istiyorsanız Bologna’da taksi kartları bulunuyor. Bunlardan bir tane alarak manyetik bir kart ile ödemenizi kolayca yapabilirsiniz. Taksi ödemesi aslında bu karttan direkt olarak yapılmıyor. Sadece kart yolculuk ücretini kaydediyor. Sonrasında da kaydedilen tutar müşteriye faturalandırılıyor.

Şehirlerarası ulaşım için hızlı tren: FER

Şehir içi ulaşım için metro hattı kurulmamış olsa da şehirlerarasında hızlıca gidip gelebileceğiniz bir ulaşım ağı bulunuyor. FER adındaki bu trenler 9 hattan oluşuyor. Tren Bologna-Portomaggiore, Bologna-Vignola, Ferrara-Codigoro, Suzzara-Ferrara ve Parma-Suzzara hatları arasında hizmet sunar. Trenlere binmek için turnikeden geçerken biletinizi okutmanız gerekiyor.

Bologna Havaalanı’ndan şehri merkezine ulaşım

Bologna’da bulunan Guglielmo Marconi Havalimanı, şehir merkezine çok yakın bir konumda bulunuyor. Bu sayede gezginler şehir merkezine uçaktan indikten sonra rahatça ulaşabiliyor. Havaalanından merkeze gidip gelen shuttle adında servisler bulunuyor. Bu servislerin ücreti yaklaşık 6 Euro civarında oluyor. Yaklaşık 15 – 20 dakika içinde Bologna Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Shuttle otobüsleri için bileti önceden almanız gerek olmaz. Otobüse binerken de biletinizi alabilirsiniz.

Bologna toplu taşıma kuralları!

Her ülkede olduğu gibi Bologna’da da toplu taşıma kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı kuralları var. Bologna’da toplu taşıma kuralları:

  • Durak dışında inmeye çalışmamalısınız.
  • Otobüs içinde birden fazla koltuğu işgal etmemelisiniz.
  • Otobüs içerisinde sigara içmek kesinlikle yasaktır. Sigara içen kişilere ceza yazılır. Bu cezanın ücreti ise 2 – 7 Euro arasında değişiyor.
  • Yolculuk esnasında camdan dışarı sarkmamalısınız.
  • Çocuklar için yaş sınırlanması bulunmuyor. Kaç yaşında olursa olsun 1 metrenin altındaysa ücretsiz yolculuk yapabiliyor.
  • Otobüste 55 x 40 x 20 cm’den küçük bir boyuttaki bagajlar ücretsiz olarak taşınabilir. Bu ölçülerden bagaj büyük ise onlar içinde bilet almanız gerekiyor.
  • Araçları kirletecek ya da zarar verecek davranışlardan kaçının. Bunun cezası ise 103 – 309 Euro arasında değişiyor.
İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account