Bodrum’un kültür ve sanat köyü Dibeklihan

Bodrum’un kültür ve sanat köyü Dibeklihan

Müzik seslerinin gökyüzüne, sahne ışıklarının gün batımına karıştığı sanat dolu bir köy gezisine ne dersiniz? Muğla’nın gözde tatil beldesi Bodrum’un, ilçe merkezine on beş dakikalık mesafedeki Dibeklihan Köyü, ziyaretçilerini önce geniş bir avluyla karşılıyor. Taş duvarların arasında başlayan gezinti, sizi birbirinden otantik el sanatlarının sergilendiği dükkanlara, fotoğraf sergilerine, sanat ve tarih söyleşilerine hatta piyano dinletilerine uzanan bir yolculuğa çıkarıyor. Daimi misafirleri, yılın her dönemi düzenlenen Dibeklihan etkinliklerini merakla takip ederken, köyün yeni kaşifleri ise geçmişten bugüne sanat ve kültürün temsilcisi olan Dibeklihan ile tanışmanın hayranlığıyla dolup taşıyor. Kumsalların Akdeniz güneşiyle ısındığı Bodrum tatilinizde sıra dışı bir köy macerası yaşamak için hazırsanız, Dibeklihan Köyü’nün sandık odasına yolculuk bu kez sizin için başlıyor.

Dibeklihan Kültür Ve Sanat Köyü Sokaklarında Evrensel Sanatla Tanışın

Dibeklihan Köyü, mimarisi, sokakları, sanat ve kültürün nabzını tutan ünlü Dibeklihan etkinlikleriyle sıra dışı bir Bodrum gezisinin vazgeçilmez durağı. Bu köyde attığınız her adım bir nota sesine karışabilir. Baktığınız her tabelada edebiyatın ünlü bir ismiyle göz göze gelebilirsiniz. Orhan Kemal Meydanı’ndan başlayan bir yürüyüş, en az isimleri kadar ilgi çekici dükkanlarda sizi el sanatları ve değerli antikalarla buluşturabilir.

Defilelerle estetiğe, düzenlenen panellerle dünya gündemine ışık tutan Dibeklihan Köyü etkinlikleri, yaz boyu süren konserler ve film gösterimleriyle sanata doyacağınız geceler vadediyor. Tüm günü dolu dolu geçirebileceğiniz ender köylerden biri olan Dibeklihan sokaklarının isimleri, hediyelik eşya ve sanatsal obje alışverişi yapabileceğiniz otantik dünyalara işaret ediyor. Çanak Çömlek, Ivır Zıvır, İncik Boncuk ve Eskici sokağında tüm günü alışveriş yaparak geçirmek, tarih kokan dükkanlarda taş duvarlar arasında kaybolmak isteyebilirsiniz. Ancak Dibeklihan etkinlikleri günün her saati ve pırıl pırıl yaz gecelerinde sizi çağırdığında bu davete karşı koyamayabilirsiniz.

Dibeklihan Sanat Köyü 2019 Etkinliklerini Kaçırmayın

Çağdaş sanatlardan klasiklere, film gösterimlerinden konserlere uzanan dopdolu bir takvim Dibeklihan’da sizi bekliyor. Yaklaşan etkinlikler arasında 12 Temmuz Cuma günü düzenlenecek olan Suna Aydın Defilesi ile başlayan akşamı, köyün Film Bar’ında içeceğinizi yudumlarken seyredeceğiniz bir klasik film gösterimiyle geceye bağlayabilirsiniz. Sanat sezonu süresince Fikret Otyam Meydanı’na uzanan sokakta açılan sergiler arasında bu temmuz ayında sizi Zümrüt Elif Yavuz imzalı bir illüstrasyon sergisi bekliyor. Adını Ayvalık doğumlu ressam Nedim Günsur’dan alan sokak, yılın her ayı farklı temalardaki fotoğraf ve resim sergilerine ev sahipliği yapıyor.

Ege’nin Gölgeleri temalı sergi ise ağustos ayında, aynı sokakta modern sanat severlerle buluşacak. Dibeklihan etkinlikleri kapsamındaki atölyeler, Yıldız Kenter Sanat Galerisi’nde sanatla dolu bir gün yaşatırken, yaklaşan etkinliklerde Zühal Yorgancıoğlu Ve Sanatı isimli sergi dikkat çekiyor. Ortakent kavşağından Yalıkavak yönüne döndüğünüzde, Yakaköy ayrımından 1 buçuk kilometre sonra sağda, sizi tüm bu Dibeklihan etkinlikleriyle buluşturacak taş yapı karşılıyor. Adını, girişteki iki kadim yoğurt dibeğinden alan Dibeklihan Kültür Ve Sanat Köyü, yıl boyu süren söyleşiler, sergiler, konserler ve sinema gösterimleriyle yaz tatilini sanatla, güneşle ve denizle dolu dolu geçirmek isteyen misafirlerini bekliyor.

Dibeklihan Sandık Odası’nda Geçmişin Kokusunu Hissedin

Köyün sokakları ve sanat galerileri, yıl boyu değişen sergilere ve panellere sahne olurken, Dibeklihan’da özel bir oda, köyün daimi etnografya müzesi olarak yıl boyu ziyaretçilerini karşılamak için hazır bekliyor. Yerel halkın özenle biriktirdiği günlük yaşamın geleneksel objeleri, “Sandık Odası” adı verilen bu mekanda sergileniyor. Unutulmuş güzelliklerin yeniden canlandığı müzede, mimari dokunun büyüsüne kapılıp geçmişin kokusunu içinize çekmek, gerçek bir kültür köyünde olduğunuzu bir kez daha hissettiriyor. Arkeolojik söyleşiler, atölye çalışmaları, sergiler ve defilelerle dolup taşan Dibeklihan etkinlikleri, konserler ve film gösterimleriyle geçen günler vadediyor. Her damak tadına uyan lezzetler ise köyün butik restoranlarında farklı yorumlarla sunuluyor.

Dibeklihan Köyü, Bodrum’un kalbinde sanat ateşini yakarken, siz de bu sıcaklığı yakından hissedebilir, Dibeklihan etkinlikleri programınızı gelecek gezinizin takvim sayfalarına en güzel renklerle işaretleyebilirsiniz.

 

 

 

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account