Bir sefer tası serüveni: Dabbawala

Bir sefer tası serüveni: Dabbawala

Bir milyardan fazla insanın yaşadığı, canlı renklerin, farklı dillerin, dinlerin, sanat ve kültürlerin tam anlamıyla ruhların birleştiği Hindistan’dan bir zamanında teslimat hikayesi Dabbawala…

”Dabba” sefer tası, sefer tasında öğle yemeği , Dabbawala ise bu dabba’ları el arabalarıyla taşıma işine çalışan insanlar.

Yıl 1885, Mumbai’de yaşayan bir bankacı evinden öğle yemeğini getirtmek için bir adam görevlendirdi. Ardından adama boş sefer tasını vererek geri eve bırakmasını istedi. Bu fikir bir iş fırsatına dönüştü. Şehirde insanlar dışarıdan yemek yemeye sıcak bakmıyorlardı. Hem pahalı hem sağlıksız hem de çeşitli dinlerin geleneklerine uygun yemek bulmak her zaman kolay değildi. Kendi evlerinde pişen yemeği tercih ediyorlardı. Yemeklerini sabah götürseler öğlene kadar buz gibi olacaktı.

Bütün bunlardan ötürü Hindistan’ın Mumbai şehrinde öğlen evlerden toplanan yemeklerin dağıtımı bir iş fırsatına dönüştü. 1890’da bir dağıtıcı ağızdan ağza yayılan bu öğle yemeklerini evlerden işe teslimat ağını büyüttü. Daha çok çalışan, daha çok müşteri kazandı.

Bugün Mumbai’de binlerce Dabbawala, 200 bin kişiye öğle yemeği teslimatı yapıyor. Bu işi yapan Dabbawalalar yemekleri hanelerden alıp ofislere dağıtıyor ve ardından boş sefer taslarını toplayıp hanelere geri götürüyor. Herkesin sabit bir rotası var. Bisiklet,el arabası ve çoğu zaman omuzlarda taşıyorlar.

12 milyon dolarlık sektör

shutterstock_313358918

2015 teki toplam Mumbai Dabbawala toplam geliri yaklaşık 12 milyon dolar. Ay sonları hizmet verilen müşteri sayısına ve gruptaki çalışan sayısına göre kar hesaplanıp bölünüyor. Masraflar çıktığında bir dabba 160$ kazanabiliyor. Müşteriler bu hizmet için ayda 5$ ödüyor. Bu işin en önemli kısmı müşteri memnuniyeti=öğle yemeklerinin zamanında teslim edilmesi+gün sonunda boşların geri götürülmesi.

dambawala

Çalışanlar uzun yıllar hep aynı müşteriye hizmet ediyor. Okuma-yazma, bilmiyor renklerle ve kendi aralarında bir işaret sistemi ile anlaşıp hiç aksatmadan karıştırmadan, teslimat yapılıyor.

6 milyonda 1 hata ihtimaliyle çalışıyorlar

shutterstock_313358927

Amerika iş dünyası dergisi Forbes, bu sistemi ”six sigma” performans değerlendirmesine tabi tutmuş ve %99,99999 doğruluk oranı ile çalıştığını tespit etmiştir.

Evet, Mumbai de öğle yemeği vakti yaklaşırken karınları acıkan ofis çalışanları sıcak ev yemeklerinin bir dakika bile gecikmeden masalarında olacağından eminler.

Hinduların inandığı gibi eğer ruh bir bedenden diğerine geçiyor ve yeniden dünyaya geliyorsa, ya bu yaşamda ya da bir sonrakinde bu sayısız gizem ve sırların buluştuğu doğunun büyülü toprağı Hindistan’ı mutlaka görmelisiniz.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account