Bir mütevazı İtalyan: Parma

Bir mütevazı İtalyan: Parma

Buket Cengizalp – Mütevazı bir hayat! Parma’da yaşam için söylenebilecek en önemli cümle bu.

Az çoktur deyimi, İtalya’nın bu küçük şehrini tam olarak anlatıyor. Tarihi yerleriyle hemen her sokağı doğal bir sit alanı gibi. Roma, Floransa, Venedik, Milano… İtalya’nın bu özel şehirlerine tabii ki gidin. Ama Parma; bu şehir, yöresel tatları ve rahat yaşamıyla diğer tüm şehirlerden ayrılıyor.

yoldasin_parmameydan

İnsanlarının rahatlığı, biraz İzmir’deki rahat ve çabasız yaşamı andırıyor. Milano’daki hırslar, büyük kariyer hedefleri bu şehirde yerini basit ve huzurlu yaşama teslim ediyor.

Bizdeki esnaf lokantası görünümlü şarap evleri ve restoranlarda Ege mutfağınınkine benzer zeytinyağlı mezeleri harika! Özellikle ceviz büyüklüğündeki, sarımsak soslu enginara burada rastlayabilirsiniz. Enginarın İtalyanca’sını söylediğinizde garson, size bu başlangıç menüsünden getirecektir zaten (carciofi).

yoldasin_parmesan

Parmesan! Adını Parma’dan alır. Eğer benim gibi bir parmesan bağımlısıysanız vakumlanmış şekilde, kiloyla bile alabilirsiniz, asla bozulmuyor.

Renkli sosyal ve kültürel hayat

Parma’da genç nüfus çok, çünkü dünyanın en eski üniversitelerinden Parma Üniversitesi şehrin tam merkezinde.
Parma’da mütevazı bir hayattan söz etmiştik, ama sanmayın ki yapacak pek aktivite yok! Opera ve tiyatro şehirde en çok yapılan aktivitelerden. Teatro Regio, Krallık Tiyatrosu (1829), Parma’nın opera binası. Neoklasik mimari stilindeki binada temsil izlemeseniz de sadece görkemli görünüşü için bile gidebilirsiniz! Ve şehrin tam ortasında uzanan Parma Çayı buraya pastoral bir kimlik katıyor.

yoldasin_parmaopera

Sokak müzisyenleri! Ayrupa’nın hemen her kentinde renkli, eğlenceli müzikleriyle sokak çalgıcıları çok meşhurdur malum! Ama Parma’dakiler sanki biraz daha sanatla iç içe gibiler. Şehrin tarihi dokusunu, bu müzisyenler en iyi özdeşleştiriyor.

Sıcak, samimi, rahat, eğlenceli, sanatçı ruhlu tipik İtalyan yaşamına bu küçük ama kompakt kentte tanık olabilirsiniz.

İyi eğlenceler!

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account