Bir executive chef gözüyle Küba mutfağı…

Bir executive chef gözüyle Küba mutfağı…

Firkan Gülaydın
GL Events Turkiye Executive Chef

yoldasin_Küba_yemekleri (2)

Küba’nın renkli, hareketli ve eğlenceli dünyasına seyahat etmek isterseniz; zengin mutfak kültürünü de denemeden dönmeyin.

Ada ülkesi olması sebebiyle her menüde ve her öğünde deniz ürünlerine rastlamanız mümkün. Özellikle başkent Havana’da otellerin dışında restoranlarda geleneksel yemeklerin tadına bakın.

Her yemeğinizde size mutlaka bir yerlerden yükselen müzik eşlik edecektir, sokakta dondurma yiyor olsanız bile. Perdesi açık yoksul bir evden bile muazzam melodilerin yükseldiğine şahitlik edeceksiniz. Domuz eti, mısır ve siyah fasulye Küba’da çok kullanılıyor. Yemeklerinizin yayında şeker kamışından yapılan kokteyller, romlu kahveler ve korsan anlamına gelen ‘Bucanero’ isimli geleneksel biraları denemeyi ihmal etmeyin.

yoldasin_Küba_yemekleri (5)

Oteller dışında, özellikle sokak aralarındaki lokantalarda kırmızı et yemenizi pek tavsiye etmem. Genellikle sağlıksız ve hijyen olmayan koşullarda kesim ve saklama yapılıyor. Bunun yerine taze deniz ürünlerini tercih etmelisiniz.

Tavsiye edeceğim yemeklerin başında içerisinde bol sebze ve siyah fasulye olan ‘’Congri’’ isimli meşhur pilavları ve içinde jambon, karides gibi vitamini yüksek ve lezzetli ürünler olan siyah fasulye çorbasını denemelisiniz. Görüntüsü çok iştah açıcı olmasa da lezzetleri kesinlikle muazzam.

Küba’nın hangi bölgesine giderseniz gidin olgunlaşmamış muzdan yapılan ‘’Tostones’’ isimli muz kızartması ile karşılaşacaksınız. Evlerde de sık yapılan bir yemektir. Bunu tadan bazı arkadaşlarım ‘’tuzlu muz’’ olarak adlandırıyor.

yoldasin_Küba_yemekleri (1)

Bir araya gelmiş ve beyzbol maçı izleyen beş altı Kübalıya rastlarsanız masada mutlaka ‘Tostones’ olduğunu göreceksiniz. Bir nevi cips de diyebiliriz. Henüz ham olan muz fritözde kızartılır ve henüz sıcakken bir dövecek yardımı ile ezilir. Ezilen ve genişleyen muz tekrar kızartma yapılır ve çeşitli soslarla servis edilir.

Yine muzdan yapılan tuzlu yemekleri ve tatlıları sıkça göreceksiniz. Muz ve Ananas kızartmaları Kübalıların vazgeçilmezlerinden.

Salsa Flamingo Soslu Tavuk da Küba’da tadılması gereken lezzetlerden.

yoldasin_Küba_yemekleri (7)
Konakladığınız oteldeki ilk kahvaltınızda büfede bir çok tatlı ekmek ile karşılaşacaksınız. Buna alışsanız iyi edersiniz, her ne kadar Türk damak tadından uzak olsa da bu ekmekler gerçekten tadılmalı.

yoldasin_Küba_yemekleri (6)
Ayrıca akşamları sokak müzisyenleri caddeleri renklendirirken Mojito içmelisiniz.
Eğer oteliniz açık büfe ise o anda taze pişen ürünleri tercih edin. Kaldığınız yer bir pansiyon değilse büfenin şov bölümlerinde yemek pişiren aşçılar muhakkak olacaktır. Çünkü Kübalılar tam bir şovmendir. Yoldan geçen bir Kübalıyı bir anda hiç tanımadığı bir insanla dans ederken görebilirsiniz.

Klasik arabaların, dar sokakların, müziğin simgesi haline gelen bu devrim ülkesinden eve dönüşte getirilebilecek bir çok lezzetli hatıranız olacaktır.

Lezzetler iz bırakır. Bu tropik ada ülkesi tam da bunun için var.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account