Bir başka güzeldir bu mevsimde Cannes

Bir başka güzeldir bu mevsimde Cannes

Herkese tekrar merhaba,evet yazı başlığında belirttiğim gibi özellikle Nisan – Haziran sonu arası yani başta Fransızlar daha sonra diğer Avrupalıların bu güzel şehri istila etmeye başlamadan, zaten pahalı olan bu şehirde fiyatların dahada artmasından önce kısaca bir başka güzeldir bu mevsimde Cannes.

Siz sevgili dostlarım için sadece “ Rehber “ gözüyle yakınındaki adaları  hariç tutarak bir yazı hazırladım. Eğer yolunuz buralara düşerse bahsettiğim yerlere mutlaka gidin derim.

Le Suquet

Bu isimle adlandırılan eski şehir gezerken gerçekten kendine özgü rengarenk cıvıl cıvıl hayatın evler,tarihi yapılar ve daracık sokaklarla bir bütünlük kazandığını adeta size hissettirir, birde buna Cannes’in Fransız Sinemasının adeta yıllardan beri süregelen sinemacılık ruhunu da eklemeyi unutmamak gerek. Zaten burayı gezerken binaların, sokakların birçoğunda ünlü oyuncuların ve filmlerin resimleriyle karşılaştığınızda hemen anlıyorsunuz. Size tavsiyem tepede bulunan eski balıkçı köyüne çıkıp şehir manzarasını seyretmenizi özellikle tavsiye ederim.

Promenade de la Croisette veya kısa ismiyle La Croisette

Toplam uzunluğu 2 kilometreyi bulan bu sahil şeridi esasında  şehrin en ünlü sahil yolu olarak bilinir. Akdeniz manzaralı bu yolun üzerinde çeşitli kafeler, restoranlar ve alışveriş yapabileceğiniz dükkanlar bulunmaktadır. Bu arada buranın hem şehrin hemde Fransa’nın en pahalı yerlerinden biri olduğunu hatırlatmadan geçemeyeceğim. Her sene yapılan Cannes Film Festivali binasına bu yolun hemen başlangıcında bulunmaktadır. Eğer yürümeyi sevmiyorsanız burada “ Le Petit Train” ler ile oldukça keyifli bir tur yapabilirsiniz.

Palais des Festivals et des Congres

Hubert Bennett ve François Druet adında iki mimar tarafından 1949 yılında inşa edilen Palais des Festivals et des Congres, yani Film Festival Sarayı her türlü müzik, tiyatro ve diğer sanatsal etkinliklere’de ev sahipliği yapan 35.000 metrekarelik sergi alanı ve 15 oditoryumu ile dev bir yapı olup aynı zamanda senede 50 kadar spesifik etkinliklerinde yapıldığı bir yerdir.

Musee de la Castre

Şehrin etnografik müzesi gibi olan bu yerde bir çok koleksiyonu bir arada görebilirsiniz. Bulunduğu yer Le Suquet yani eski şehir bölgesinde olup şehrin panoramik manzarasını izleyebilirsiniz.

Eglise Notre-Dame-d’Esperance

Şehrin bence en muhteşem kilisesi olan bu yer aynı zamanda oldukça ilgi çeken bir mimariye sahip, Castre Meydanın’da bulunmakta olup, mimar Bruno Legrand tarafından 1997 yılında tamamlanan kilisenin özellikle ön kısımda yer alan büyük  cam duvar çok enteresan bir görüntü oluşturmaktadır.

Marche Forville

Rue Louis Blanc sokağı yakınında kurulan Marche Forville Pazarı, oldukça zengin ürünleriyle tanınır,burası başta şehir halkı olmakla beraber gelen ziyaretçilerin ihtiyaçlarını karşılıyor. Başta meyve, sebze, peynir, zeytin, konserve gibi gıda ürünlerinin yanı sıra Fransız şarabı gibi bölgeye ait çeşitli ürünler satılmaktadır. Aynı zamanda küçük dükkanlarla, restoranlarla ve cafelerle çevrili olan pazar yeri, kapalı olduğundan dolayı her zaman rahat bir alışveriş keyfi sunuyor.

Vieux Port

Vieux Port, yani Eski Liman Le Suquet bölgesine oldukça yakın bir lokasyonda bulunuyor. Yat turizminin kalbi olan bu yerde doyasıya eğlenebilir ve seçkin konaklama tesislerinden birisini tercih edebilirsiniz. Zira bölge her türlü ihtiyaca cevap verebilecek imkanlara sahip

Allee des Etoiles Cannes (Walk of Stars)

Ünlülerin el izlerini taşıyan Allee des Etoiles Cannes (Walk of Stars), “Şöhret Yürüyüşü Alanı” olarak tanımlanabilen bu kaldırım, yüzlerce yıldızın imzalı el baskılarını sembolize ediyor.

Rue d’Antibes

Dünyaca ünlü pek çok markaya ev sahipliği yapıyor, cadde üzerinde şarap barları, restoranlar, pastaneler ve tasarım dükkanları da bulunmakta.

Rue Meynadier

Araç trafiğine kapalı olduğu için rahat bir şekilde gezip,alışveriş yapıp karnınızı oldukça uygun fiyatlara doyurabilirsiniz.

Hotel De Ville

Halen Belediye Sarayı olan bu, neoklasik dor sütunlar üzerinde bulunan bina şehrin merkezinde bulunmakta olup, dış duvarında, Fransız aktris Sophie Marceau’nun yüzü resmediliyor. 1876 yılında Louis Durand‘ın tarafından yapılan bu bina gerçekten ince işçiliğiyle tanınır.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account