Bilbao gezi rehberi

Bilbao gezi rehberi

Bilbao, özerk Bask bölgesinde Biskay ilinin merkezidir. Bilbao’ya ilişkin en eski bulgular, Avril ve Artxanda dağlarında bulunan 6 bin yıllık mezar bölgelerinin yanı sıra Malmasin Dağı’nın tepesinde M.Ö. 3. veya 2. yüzyıla ait yerleşim bilgileridir.

14. yüzyılın başlarında Bilbao’nun güçlü Haro ailesinin lideri Diego López V de Haro tarafından kuruluşundan sonra kent, Yeşil İspanya’da büyük öneme sahip olan Bask bölgesinin ticaret merkezi haline geldi. Bu gelişmedeki en büyük etken, Biskaya ocaklarından çıkarılan demirin ihracına dayalı liman faaliyetidir. 19. yüzyıl ve 20. yüzyılın başlarında Bilbao, ağır sanayileşme sürecine girerek İspanya’nın Barselona’dan sonra ikinci en sanayileşmiş bölge merkezi haline geldi.

Bilbao, İspanya’nın sosyal, ekonomik ve estetik canlanma sürecinin devam ettiği güçlü bir hizmet kentidir. Bask oyuncularını tanıtması ve İspanyol futbol tarihinin en başarılı kulüplerinden biri olması nedeniyle Bask kültürünün önemli bir sembolü olan Athletic Bilbao futbol kulübüne de ev sahipliği yapar.

Ayrıca Bilbao bir gastronomi şehridir. Bilbao’nun eski şehir (Old Quarter) ve Nervion nehri civarındaki restoranları ve tapas barları ünlüdür. İspanya’nın ünlü geleneksel sporu olan boğa güreşlerini sevenler için de yine Bilbao en iyi boğa güreşi arenalarına sahiptir.
Şehri 1997 yılında tamamlanan modern sanat müzesi Guggenheim, Bilbao’nun yakın zaman kaderini etkileyen en büyük olay olmuştur. Dünya mimarları tarafından başyapıt olarak ifade edilen müze, her yıl 1 milyon turist tarafından ziyaret edilir.

Bilbao gezilecek yerler

Plaza Nueva Meydanı
Santiago Katedrali
Bilbao Güzel Sanatlar Müzesi
Guggenheim Müzesi ve Belediye Sarayı
Begona Sarnıcı (Basilica)
La Ribera Pazarı (Mercado de la Ribera)
Arriaga Tiyatrosu

Bilbao’da ne yenir?

Bask şehri Bilbao, gastronominin merkezi haline gelmiştir. Bask bölgesinde dünya klasmanında şaraplar, ünlü çikolata dükkanları, tatlıcılar ve pastaneler bulunur. Bilbao restoranları, taze deniz ürünleri ve mevsimlik sebzeler dışında mutfaklarına başka bir malzeme almazlar. Bilbao’da akşam yemeği öncesi halk, içki eşliğinde atıştırmalıklarla (pintxos) vakit geçirirler. Pintxos zamanında akşam dışarı çıkılır. Sarımsak soslu morina balığı, baharatlı tuna balığı (marmitako), domates ve patates ağırlıklı et yahnileri, Bask mutfağının önde gelen yemekleridir.

Bilbao’da alışveriş

Bilbao’da alışveriş yapmak için eski kent merkezi, Indautxi ve Ensanche bölgeleri en uygun yerlerdendir. Seramikten giyim ürünlerine, antikadan el yapımı hediyelik eşyalara pek çok şey bulabilirsiniz. Bilbao’da bulunan Mercado de la Ribera, 10 bin metrekarelik kapalı alanı ile Avrupa’nın en büyük kapalı pazarıdır. Şehrin kalbi denilebilecek pazar yerinde, arayıp bulamayacağınız bir ürün yok gibidir.

Sosyal hayat

Bilbao, çok kalabalık bir şehir olmamasına rağmen sokakları tamamen boş değildir. İnsanlar yemek için dışarı çıkmayı severler. Akşamüstü halk atıştırma saati (pintxos) geldiğinde dışarıya çıkar. Ilıman iklime sahip Bilbao, yaz aylarında sahilleri ve Plaza Nueva Meydanı hareketlenir. Temmuz ayının ilk haftası veya ikinci haftası Bilbao BBK Live adında Avrupa’nın en iyi müzik festivallerinden biri düzenlenir.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account