Betonun soğukluğu ile estetiğin birleşimi brütalist mimarinin en ihtişamlı yapıları

Betonun soğukluğu ile estetiğin birleşimi brütalist mimarinin en ihtişamlı yapıları

Brütalizm, İkinci Dünya Savaşı’nın etkisiyle ortaya çıkmış modern bir mimari biçimidir. Yapısal olarak yenilikçi formlar içermesi sebebiyle modernizmin bir kolu olarak değerlendirilen brütalist üslup, kendi felsefesini estetikle bir araya getirmeyi amaçlar. Brütalist yapılarda beton, mekanik sistemler ve destek elemanları gibi binanın yapı taşlarını oluşturan tüm unsurlar ön plandadır. Brütalist yapıların ne kadar “estetik” olup olmadıkları konusunda mimarlar ve mühendisler ikiye bölünmüş durumda. Gelin kökeni Avrupa’ya dayanan bu mimari tarzı biraz yakından inceleyelim.

Kayıp Şehirlerin Yeniden İnşası: Brütalizm Nedir?

Savaş sırasında tahrip olan şehirlerin ve tamamen yıkılan binaların yarattığı boşluğu doldurmak için farklı bir alternatif olarak ortaya çıkan brütalizm, karşıtları tarafından ruhsuz ve soğuk olmakla itham ediliyor. Yaygın kanının aksine brütalizm sözcüğünün kökeni İngilizce’de “acımasız, gaddar” anlamlarında kullanılan “brutal” kelimesine değil, Fransızca’da “işlenmemiş beton” anlamına gelen “beton brut” tabirine dayanıyor. Yirminci yüzyılın sonlarında yavaş yavaş yok olan brütalizmin izlerine günümüzde rastlamak mümkün.

Ünlü Brütalist Yapılar ve Brütalizm Mimari Özellikleri

Beton, brütalist mimarinin favori malzemesi olarak öne çıkıyor. Hem ekonomik olması hem de kolayca temin edilebilmesiyle dikkat çeken beton; savaş sırasında yıkılan şehirleri yeniden inşa etmek için akla gelen ilk tercihti. Brütalist geleneğin destekçileri, bir yapıya en çok yakışan dış cephenin işlenmemiş ham beton görüntüsü olduğunu düşünüyor. Peki brütalizm sizin estetik anlayışınıza ne kadar hitap ediyor? İşte karşınızda brütalist mimarinin özelliklerini taşıyan ikonik yapılar…

1. Dünyanın En Meşhur Toplu Konut Projesi: Barınma Ünitesi, Fransa

Yapımı 1952 yılında tamamlanan Barınma Ünitesi veya Fransızca ismiyle Unite d’habitation, İkinci Dünya Savaşı sonrasında ortaya çıkan toplu konut ihtiyacını karşılamak amacıyla inşa edilmiş. Ünlü mimar Le Corbusier’nin evsiz kalan Fransız vatandaşları için tasarladığı Barınma Ünitesi, 337 daireden oluşuyor ve yaklaşık 1500 kişiye ev sahipliği yapabiliyor. Le Corbusier’in brütalist tarzını ve dikey mimari anlayışını muhteşem şekilde yansıtan bu yapı zeminindeki kolonlarla dikkat çekiyor.

2. Yaratıcı Çözümlerin Adresi: SESC Pompeia Fabrikası, Brezilya

Sao Paulo’da bulunan SESC Pompeia’nin yapımı 1986 yılında tamamlanmış. Brütalist yapılar genellikle savaştan en çok etkilenen coğrafya olan Avrupa kıtasında konumlansa da Breziyalı mimar Lina Bo Bardi’nin bu eseri de brütalist mimarinin tüm özelliklerine sahip. Yapı, sadece bir fabrika olarak değil küçük bir şehir olarak planlanmış. Binanın hem iç hem dış cephesi betonun ham görüntüsünü tüm çıplaklığıyla gözler önüne seriyor.

3. Montreal’in Simgesi: Habitat 67, Kanada

Expo 67 fuarında sergilenmek üzere Kanadalı mimar Moshe Sadife tarafından tasarlanan Habitat 67 fuarın en dikkat çeken eserlerinden biriydi. Habitat 67’yi ilk görenler yapının gerçek olduğuna inanamıyor! Farklı yönlere bakan dikdörtgen odaların rastgele üst üste getirilmesiyle oluşmuş gibi görünen Habitat 67 tam 158 konut içeriyor. Projede asimetrik bir yığın oluşturan birimler çelik halatlarla birbirlerine bağlanmış ve her birime giriş için yaya yolları veya yaya köprüleri kullanılıyor. Habitat 67 o kadar tuhaf görünüyor ki bu yapıyı çıplak gözle görmek inanılmaz bir zevk.

4. Batı Londra’nın İkonu: Trelick Kulesi, İngiltere

Erno Goldfinger tarafından tasarlanan kulenin inşası 1972 yılında tamamlanmış. Brütalist mimarinin en önemli örneklerinden biri olan Trelick Kulesi aslında bir toplu konut projesi. Goldfinger, Trellick Kulesi’ni tasarlarken Le Corbusier’in Barınma Ünitesi’nden esinlenmiş. Londra’nın en karakteristik binalarından biri olan Trelick Kulesi, Terör Kulesi ismiyle de biliniyor. Yapının brütalist kimliği, dış cephesinde kullanılan ham beton yüzeyler ile vurgulanmış. Londra turunuz sırasında bu görkemli yapının önünde fotoğraf çekinmeyi ihmal etmeyin.

5. Bina mı Heykel mi: Pirelli Tire Building, ABD

Dünyaca ünlü brütalist mimar Breuer tarafından tasarlanan Pirelli Tire Building binadan çok heykeli andırıyor! Zamanla New Haven kentinin en önemli simgelerinden biri haline gelen yapı üç bölümden oluşuyor. Pirelli Tire Building’in ilk iki katının tavanında ince ve kalın kolonlar bulunuyor. Bu kolonlar, ilk iki katı, beş katlı daha büyük bir bloğa bağlıyor. Eğer bu binaya uzaktan bakarsanız üstte kalan bloğun havada uçmakta olduğunu düşünebilirsiniz!

6. Gotik Katedrallerin Arasında Brütal Bir Kule: Valesca Kulesi, İtalya

Milano’nun gösterişli yapıları, estetik heykelleri ve heybetli kubbeleri arasında kendine has tarzıyla dikkat çeken  Valesca Kulesi 1958 yılında yapılmış. Milano’nun antik merkezinde bulunan az sayıdaki modern yapıdan biri olan kule şehrin silüetine önemli bir katkı sağlıyor. Valesca Kulesi’nin projesini planlayan mimar ekibi, yapının hem modern bir tarza sahip olmasını hem de çevresindeki Gotik eserlere uyum sağlamasını istemiş. Kulenin taş blokları, Orta Çağ’daki gözetleme kulelerini andıran formu ve eğik destek elemanları Gotik mimariyi taklit eder nitelikte.

7. Mimarinin Sanatla Dansı: Wotruba Kilisesi, Avusturya

Başkent Viyana’da bulunan Wotruba Kilisesi’nin yapımı tam altı yıl sürmüş. 1976 yılında hizmete açılan kilise asimetrik formuyla göz dolduruyor. Avusturya’nın en ünlü heykeltraşlarından biri olan Fritz Wotruba tarafından tasarlanan eser devasa bir heykeli andırıyor. Kilise, sanatsal yaklaşımın mimariye kusursuzca uygulanabileceğinin kanıtı olarak görülüyor. Wotruba Kilisesi ile rüya şehir Viyana’nın uyumuna çıplak gözle tanık olmak tek kelimeyle muhteşem. Viyana turunuz sırasında bu kiliseyi ziyaret etmeyi unutmayın.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account