Ben Romanya’da en çok Braşov’u sevdim

Ben Romanya’da en çok Braşov’u sevdim

Balkanlar’ın incisi Romanya’nın Transilvanya Bölgesi’ni görmediyseniz acele edin derim. Doğası ve tarihiyle muhteşem güzelliklere sahip bu bölge küçük şehirleri ve Drakula efsanesiyle nam salmış tarihi karakteri Kazıklı Voyvoda Vlad Tepeş ile tanınıyor.

Eflak Beyliği’nin başkomutanı Tepeş, gençliğinde Osmanlı sarayında bulunmuş, Fatih Sultan Mehmet ile aynı eğitimleri almış ve onunla arkadaşlık kurmuş bir isim.

Prontotour’un düzenlediği Yazarlarla Kitap Turları kapsamında gittiğim Transilvanya bölgesinde öncelikle harikulade doğal güzellikler ve ardından Drakula ile tanıştım. Ancak bir şehir var ki Bükreş’i bile unutturacak güzellikte! Karpat Dağları’nın selam durduğu Braşov’u görmeden Romanya’dan ayrılmayın.

Braşov’un kalbi Old Town

romanya-brasov-2

Tarihi evleri, dar sokakları, çiçekli bahçe ve avluları ile yaşanası bir şehir Braşov. 271 bin nüfuslu bu etkileyici şehir güneybatısında yer alan Old Town olarak bilinen tarihi şehirle de dikkatleri çekiyor.

romanya-brasov-1

Braşov’un bu bölgesini yürüyerek gezebilirsiniz. Yürüyüş sırasında pek çok hediyelik eşya satan dükkan ile karşılaşacaksınız. Yerel el yapımı masa örtüleri ve süs eşyaları uygun fiyata alabilirsiniz. Çok şirin kitapçılar var. Mutlaka birine girin.

Ortasında belediye binasının yer aldığı meydana bakan kafelerde vakit geçirmek ve dinlenmek mümkün. Gece kulüpleri, bar ve restoranlar Old Town bölgesinde yer alıyor. Burası trafiğe kapalı bir bölge. Hafta sonu gecelerinde gençleri sokakta eğlenirken görmeniz mümkün. Yabancı turistler bu bölgede vakit geçirmekten epey keyif alıyor.

Braşov’da gezilecek yerler

romanya-brasov-4

 

Kara Kilise: Güneydoğu Avrupa’nın en büyük Gotik stilindeki yapılmış katedrali. Burası bir Luteran Kilisesi. Surlar 1683-1599 tarihleri arasında yapılan Kutsal İttifak savaşları sırasında siyaha bürünmüş. Benim gittiğim gün kilise kapalıydı. Rehberimiz Vlad’ın verdiği bilgilere göre kilisenin içinde Avrupa’nın en büyük orgu yer alıyormuş. Ayrıca çok ilginç bir halı sergisi varmış.

Sfatului Meydanı ve eski Belediye binası: 1420 yılında yapılan Belediye Başkanlık Binası Sfatului Meydanı’nın tam ortasında yer alıyor. Binanın önünde özellikle Cumartesi akşamları konserler düzenleniyor. Burada zaman zaman sergi ve küçük fuarlar da düzenleniyor. Sfatului Meydanı ise Braşov’un neredeyse kalbi. Hani benzetecek olursak şimdiki hali can çekişse de İstanbul’un İstiklal Caddesi.

Sforii (İpek) Sokağı: Romanya’nın en dar sokağı olarak bilinen Sforii 1,1 metre genişliğinde. Dar sokaklarıyla dikkat çeken Braşov özellikle iç bahçesi olan kemerli evleri ile de göz alıyor.

Muresenilor Evi: Eski ve zengin bir Romen ailesinin oturduğu bu evde Romanya Milli Marşı Andrei Muresanu tarafından yazılmış.

Sighisoara: Braşov’a yakın olan Romanya’nın en guzel sehirlerden birisi. Tam bir Ortaçağ şehri. Kazıklı Voyvoda Ivan Tepeş’in burada doğduğu söyleniyor.

Poiana Brasov: Braşov’a 12 kilometre uzaklıktaki Poiana Brasov Romanya’nın en lüks kayak merkezi.

Bran Kalesi (Drakula Şatosu)

romanya-brasov-7

Bran Kalesi yani Kazıklı Voyvoda Vlad Tepeş, namı-ı diğer Kont Drakula’nın kalesi. 13. yy’da Töton Şövalyeleri tarafından inşa edilmiş ve kale Moğollar tarafından yıkılmış.

Daracık tünelleri,  taş merdivenleri ve karanlık odalarıyla dikkat çekiyor. Kendinizi Ortaçağ’da hissedeceğiniz bir ambiyansı var. Şatonun bazı odalarında işkence aletleri gösterilerek Drakula’ya gönderme yapılıyor.

Nereleri Görmeli?

– Braşov Kalesi’nin beyaz ve siyah kuleleri

– Ekaterina ve Schei kapıları

– Kutsal Nicolae Kilisesi’nin içinde yer alan Romanya’nın ilk okulu

– Eski Braşov Hisarı

– Tampa Dağı

– Rasnov Kalesi

– Rupea Kalesi

– Viscri gibi Ortaçağ kiliseleri

Gastronomi Mekanları

Braşov’da güzel bir akşam yemeği için Poiana Braşov’da bulunan yerli Romen restoranlarını tavsiye edebilirim.

Braşov restoranlarında peynir tabakları, av etleri ve yerli şarapları denemeden dönmeyin.  Sura Dacilor ve Coliba Haiducilor’ı tavsiye ediyorum. Braşov Old Town’da çok güzel restoranlar bulunuyor.

Cerbul Carpatin, Taverna Sarbului, La Ceaun bunlardan bazıları… Restoranlarda özellikle hafta sonu aksamları yerli müzik ve folk dans gösterilerini de mutlaka görmelisiniz.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account