Belgrad’da gezmek için başlıca mekanlar

Belgrad’da gezmek için başlıca mekanlar

Şehir merkezi çok büyük olmayan Belgrad, en iyi yürüyerek görülebilir. Neredeyse her şey Kalemegdan, Knez Mihajlova caddesi ve Skadarska caddesi arasında bulunuyor.

Not: Belgrad’da birçok müze pazartesi günleri kapalı olduğundan öncesinde kontrol etmenizi öneririz.


Kalemegdan ve Belgrad Kalesi

kalemegdan kalesi

Önemli askeri bir bölge iken, şimdilerde burası Belgrad’ın merkez parkı olarak işlev görüyor. Knez Mihailova caddesinin sonundan itibaren buraya ulaşılabilir. Güzel manzaraya sahip parkta, özellikle günbatımı seyretmeye değer. Büyük bir kısmı park ve kale duvarları olan alanda çeşitli kafeler, tenis ve basketbol sahaları, müze ve gözlemevi bulunuyor. Buradan, Belgrad’ın sembolleri olan Sava ve Danube nehirlerinin kesiştiği noktaya ve Pobednik (Kazanan) heykeline bakmayı unutmayın.


Knez Mihailova Caddesi

Beograd

Knez Mihailova Caddesi Belgrad’daki yaya sokaklarının başlıcasıdır. Gündüz ve gece boyunca kalabalıktır. Sayısız kafe ve en az onun kadar da mağaza bulunur.


Cumhuriyet Meydanı

republic square 0803-full

Cumhuriyet Meydanı (Ana Meydan), kentin ana buluşma noktasıdır. Mihailo Obrenovic (atın üstünde) heykelinin yanında Ulusal Tiyatro, Ulusal Müze ve Knez Mihailova Caddesi yer alır. Bir toplantı düzenlemek için en iyi yer.


Skadarlija (Skadarska sokak)

skadarlija13

Pedestrian sokak, eski Belgrad’ın ruhunu taşıyan restoran ve kafeleriyle doludur. Canlı grupların çaldığı eski Belgrad müzikleri burada geceleri dinlenebilir. Sokaklar parke ile kaplı olduğundan yüksek topuklu ayakkabı giymemenizi öneririz. Sokağın boş duvarlı binalarının güney tarafında atmosfer, etkileyici ‘trompe-l’oeil’ resimleriyle boyanmış.


Srpskih vladara (Kralja Milana) sokağı

kralja milana

Srpskih Vladara caddesi, Belgrad Kalesi ve Knez Mihailova caddesi ile Republic ve Slavija meydanlarını birbirine bağlar. Buradan yürüdüğünüzde Aziz Sava Tapınağı’nı görürsünüz. Yürüdükçe görüntüler sizi baştan çıkarır. Terazije Çeşmesi, Hotel Moskva (Eski Rusya Sarayı), Yeni Saray’ın ardından Eski Kraliyet Sarayı ve Jugoslovensko Dramsko Pozorište tiyatrosunu görmeden gitmeyin.


Eski Kraliyet Sarayı

town hall

Nikola Pasic Meydanında yer alan Eski Kraliyet Sarayı 1881’de inşa edilmiş. Sırp krallarının sarayı olarak kullanılan bina, şu anda belediye binası olarak işlev görüyor.


Beyaz Saray

white palace

Beyaz Saray, Kraliyet Yerleşkesinin ev ve park alanlarına dahildir. Dedinje’de Belgrad’ın seçkin bir bölgesinde bulunur.


Yeni Saray

tumblr_nar5cmRa061t0bstpo4_1280

Yeni Saray, Eski Kraliyet Sarayı’nın yanında, Andrićev venacno alanında yer alır. Kral 1. Petar Karađorđević için 1911-1922 yılları arasında inşa edilmiş yapı, bugün Sırbistan Cumhurbaşkanı’nın makamı olarak kullanılıyor.


Sırbistan Ulusal Meclisi

The National Assembly of Serbia

Sırbistan Ulusal Meclisi; Eski Kraliyet Sarayı’nın karşısında, Nikola Pasic Meydanı’ndadır.


Sırbistan Ulusal Müzesi

SAMSUNG

Sırbistan Ulusal Müzesi restorasyon çalışması nedeniyle kapalıdır ancak iki ufak kısmı ücretsiz olarak açıktır. Cumhuriyet Meydanı’nda yer alan müze, 1844’te kuruldu. Titian, Raphael, Tintoretto, Lorenzo di Credi, Canaletto, Tiepollo, Carpaccio gibi sanatçıların bulunduğu İtalyan Sanat Koleksiyonu (230 çalışma), Renoir (82 çalışma), Monet, Degas, Signac, Lautrec, Matisse, Gaughen, Cezanne, Pissaro, Corot gibi sanatçıların bulunduğu Fransız Sanat Koleksiyonu (250 resim), Juan de Flandes, Bosch, Vincent van Gogh, Rubens, Rembrandt, Van Goyen, Breughel, Mondrian gibi sanatçılarla Hollandalı ve Flaman Sanat Koleksiyonu (120 çalışma), Kunisada, Toyokuni, Hirosige gibi sanatçılarla Japon Sanat Koleksiyonu (82 çalışma) ve Paja Jovanovic, Uros Predic, Lubarda sanatçılarıyla Yugoslav (Sırp) Sanat Koleksiyonu. Alman, Avusturyalı ve Rus gibi diğer sanat çalışmaları da Picasso, Durer, Klimt, Kandinsky, Sisley, Marc Chagall , Kassat, Roerich, Ryepin gibi sanatçıları barındırır.


Ulusal Müze’ye bağlı Fresk Galerisi

Gallery of Frescoes of the National Museum

Pazartesi günleri kapalı olan enstitü; koleksiyon, çalışma ve sergi amaçlı özel bir kurum olarak 1953’te kuruldu. Şu anda Ulusal Müze’nin bir parçası olan galeri, duvar resimleri ve Orta Çağ heykellerine ait zengin bir koleksiyona sahiptir.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account