Bazı yapılar insanı adeta büyülüyor! İşte Dünyanın 7 Harikası…

Bazı yapılar insanı adeta büyülüyor! İşte Dünyanın 7 Harikası…

M.Ö 2. yüzyılda Sidon’lu Antipatros “Dünyanın Yedi Harikası Üzerine” adlı eserle bu yedi harikayı ortaya çıkarmış. Günümüze ise sadece bir tanesi gelebilmiş. Aslında Dünyanın 7 harikası kavramı ilk kez M.Ö 5. yüzyılda tarihçi Heredot tarafından ortaya atılmıştır fakat işleve geçirilmemiştir. Aslında herkes bunu merak ediyordur. “Acaba dünyadaki en iyi yapıtlar ne? Tarihi nereden geliyor ?” gibi bende bunları araştırdım ve sizinle paylaşacağım. İşte  Dünyanın 7 Harikası…

Keops Piramidi

Mısır’da bulunan ve herkesin bildiği üçgene benzeyen önemli bir yapıdır. M.Ö. 2560 yılında mısır firavunu Khufu (Keops) yaptığı eser 7 harikadan bu zamana kadar yaşayan tek yapıdır. Yapımı şu anki kaynaklara göre 20-22 yıl kadar sürmüştür.Mısır denince aklıma ilk gelen bu oluyor. Fotoğraflara bakınca en tepesine çıkmak isterdim fakat kendisi 145,75 metre, sanırım tekrar düşünmem lazım.

Babil’in Asma Bahçeleri

Milattan önce 7. yüzyılda var olmuş olan bu yapının bahçe ve suları çok güzelmiş. Tahminlere göre diyorum çünkü yapının şu anda nerede olunduğu bilinmiyor bile. Arkeologlara göre 80 kilometre, genişliği 25 metre ve yüksekliği 97 metredir. Yapım nedeni için farklı iddialar bulunuyor fakat bir iddiaya göre; Kralın, Mezopotamya’nın bunaltıcı havasından dolayı karısına hediye olarak yapmasıdır.

Zeus Heykeli

Yunan Tanrısı Zeus

Milattan önce 5. yüzyılda var olan bu yapı bir zamanlar Olimpia bölgesinde bulunuyormuş. Bu güzel yapı, Yunan Tanrısı Zeus adına yapılmış. Yunan Tanrısı Zeus, yaptığı olimpiyatlar sonunda böyle bir heykel yapılmasına karar vermiş. Sanıyorum ki Tanrılar Kralı olan Zeus’a armağan olarak yaptılar. Arkeologlar, heykelin sağ elinde zafer tanrıçası Nike, sol elindeyse kartal olan bir asa bulunduğunu söylüyorlar. Heykel 12 metre yüksekliğe sahiptir ve de 7 metre genişliği bulunduğu söyleniyor. Bu yapıtta bir yangın sonu ortadan kaybolmuştur. Maalesef bu yüzden günümüze kadar gelememiş.

Rodos Heykeli

Milattan Önce 3. yüzyılda var olan bu heykelin yapım süresi 12 yıl sürmüş. Güneş Tanrısı Helios için yapılmış olan bu yapıt 32 metre uzunluğuna sahip. Rodoslular, Makedonya Kralı Demetrios ile yaptıkları savaşı kazandıktan sonra bu yapıyı var etmişlerdir fakat bir deprem sonucu ki bu yapıt yıkılmış. Bazı kaynaklara göre kalan bazı parçaları Suriyeli bir Yahudiye satmışlar. Günümüzde bu yapıt bulunmamaktadır ama bu yapıt için birçok rivayet, ihtişamlı bir 7 harikadan olduğunu söylüyorlar.

İskenderiye Feneri

Bu feneri sıradan bir fener sanmayın 7 harikadan biri olduğuna göre önemli özellikleri bulunuyor… İskenderiye Feneri, 166 metre uzunluğa sahip. Bu sayede 50 kilometre uzaklıktan dahi görülebiliyordu. Gerçekten de muhteşem bir şey… Sizce bu kadar uzun bir fener kaç yılda inşa edilmiş olabilir? Tahmini çok zor. Ben size hemen cevabını söyleyeyim. Yapımı yaklaşık 40 yıl sürmüş. İsminden de tahmin edilebilecek olduğu gibi bunu yaptıran kişi Büyük İskender’dir. 15. yy. da deprem ve doğal afetler sayesinde yıkılmıştı bu yüzden bu yapıtta günümüze ulaşamamış.

Halikarnas Mozolesi

Milattan önce 350 yıllarında yapılmış olan bu fener Bodrum o zamanki adıyla Halicarnassus taraflarında 45 metre yüksekliğe, 30 metre genişliğe ve 25 metre uzunluğa sahipti. Bu yapıtın yapım nedeni için olan söylenti: Krala hediye olarak karısı ve kızının yaptığıdır. Ve yine söylentilere göre bu yapıtta 4 farklı heykel bulunuyordu. Mozolenin tepesinde zaferi belirten dört atlı bir savaş arabası, üzerinde kral ve karısının heykelleri bulunuyordu. Yapım bölgesi bodrum olduğundan, Haçlı Seferleri için bir zamanlar yapılmış olan bodrum kalesini inşa etmek adına taşlarını söküp kullanmışlardır.

Artemis Tapınağı

Milattan önce 550 yılında Efes’te bulunan 90 metre yüksekliğindeki ve 45 metre genişliğindeki  bu güzel eser Tanrıça Artemis adına yapılmış. Yapımı araştırmalara göre 120 yıl sürmüş. Çok farklı amaçla kullanılabilen bu tapınak sadece ibadethane değil aynı zamanda ticaret yeri olarak da kullanılmış. Görüntüsüyle herkesi etkileyen bu yapının hepsi mermerden yapılmış ve bronz heykellerle de canlandırılmış. Fakat adını ve varlığını herkese belli etmek isteyen Herosteamus burayı yangına vermiştir ve böyle güzel bir yapının varlığını yok etmiştir.

Artemis Tapınağı’ndan kalma sütunlar

Yakıldığı gecede ise tarihteki en ünlü imparatorlardan biri olarak bilinen Büyük İskender doğmuş. İleri ki zamanlarda ise İskender, Herosteamus tarafından tapınağın yakıldığını öğrenince tekrar yapılması için gerekeni yapmak istemiş. Fakat kimse ona yardım etmediğinden dolayı ki yaşamı boyunca yeniden yapılandırmaya çalışmış. Nedeni bilinmez ki yeniden çıkan bir yangın sonucu yapı tamamen kaybolmuştur fakat sütunların bazıları günümüzde hala var olmaktadır. Hatta bu sütunlardan bir tanesi her sene göç eden Leyleklerden birinin yuvasına ev sahipliği yapıyor.  Şirince’de gezilecek yerler arasında bulunan Artemis Tapınağı’nı, Efes Antik Kenti’nde görebilirsiniz.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account