Bayramda Beyrut’u görmeye ne dersiniz?
Üstelik çok yakın ve vizesiz!

Bayramda Beyrut’u görmeye ne dersiniz?<br>Üstelik çok yakın ve vizesiz!

Tatil yapmak için vize ile uğraşmak istemeyenler Beyrut turu yapmaya hazırlanın. Lübnan’ın başkenti olan bu şehirde gezilebilecek çok fazla yer bulunuyor. Beyrut farklı dinlerden insanlara ev sahipliği yaptığı için içerisinde her kültürden esintilere rastlayabilirsiniz. Ayrıca Akdenize kıyısı bulunan sıcak bir şehirdir burası. Akdeniz ikliminin hakim olması sayesinde yılın her zamanı rahat bir şekilde gezebilirsiniz. İşte Beyrut’ta gezilecek yerler:

Güvercin Kayalıkları

Beyrut’un simgesi haline gelmiş bir yer Güvercinlik Kayalıkları… Burası turistlerin uğradığı popüler mekanlar arasında yer alıyor. Beyrut turu yapmayı düşünenler listelerine kesinlikle Güvercinlik Kayalıkları’nı eklemeliler. Burada kesinlikle bir fotoğraf çekilmeden dönmeyin. Yaz aylarında buradaki kayakların arasında botlarla gezilebilme imkanı vardır. Özellikle Ramazan Bayramı’nın yaz ayına denk gelmesi botla gezebilme şansınızı arttırıyor.

Hamra Caddesi

Biraz canlılık arayanlar listelerine Beyrut’un 24 saat canlı Hamra Caddesi’ni eklemeliler. Burada savaş izlerini taşıyan eski binalar ve grafiti çizilmiş duvarların yanında pek çok kafe ve hediyelik dükkanlar bulunuyor. Beyrut’ta ne yenir diyenler Lübnan mutfağının tadına buradaki kafelerde bakabilirler. Zahter, muhammara, falafel, humus, filedelfiya gibi Lübnan mutfağına özgü lezzetleri mutlaka tatmalısınız. Ayrıca Arak adındaki buranın geleneksel içeceğini de içmeden dönmemenizi öneririz.

Cadde üzerinde gezinirken birçok alışveriş yapabileceğiniz mağaza bulunuyor. Bu cadde dışında şehrin çoğu yerinde büyük alışveriş merkezleri bulunuyor. Buralardan da hediyelik eşyalardan alabilirsiniz.

Beyrut Ulusal Müzesi

Beyrut Ulusal Müzesi’nin içerisinde 100.000’e yakın nesne bulunuyor. Müze içerisinde Tarih Öncesi Devirler’den Osmanlı Dönemi’ne kadar hemen hemen her döneme ait eserler bulunuyor. Yapılan kazı çalışmalarında bulunan eserler bu müzede toplanmış. Müzenin kapısından hemen girdiğinizde küçük bir hediyelik eşya dükkanı karşılıyor sizi. Buradan müze ile ilgili bir şeyler alabilirsiniz.

Jeita Mağarası

Beyrut’ta gezilecek yerler arasında listenize ekleyebileceğiniz turistik bir mekan Jeita Mağarası. Burası öyle harika bir yer ki Dünyanın 7 harikasına aday olmuş. Mağara içerisinde birbirinden güzel sarkıtlar ve dikitler bulunuyor.

Jeita Mağarası toplam iki tane mağaradan oluşuyor. Bu mağaralardan birisi aşağıda birisi de yukarıda bulunuyor. İki mağara arasında ulaşımı da teleferik ve trene benzeyene küçük araçlarla yapıyorlar. Mağaranın sonunda sandalla gezintiliye çıkabileceğiniz havuz bir havuz bulunuyor.

Byblos Antik Kenti

Beyrut’un kuzeyinde bulunan antik kent Byblos. UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan bu antik şehrin kesinlikle görülmesi gerekiyor. Buranın önemli olmasının nedenlerinden biri günümüzde kullanılan Latin alfabesinin temellerinin burada atılmış olması. Burada görebileceğiniz çok fazla antik yapı bulunuyor. Binaların, sütunların ve heykellerin çoğu halen ayakta duruyor.

Downtown

Beyrut gece hayatını görmek isteyenler rotasını Downtown’a çevirmeliler. Burası şehrin merkezidir. Buraya yakın pek çok gece kulübü bulunuyor. Bunlardan ünlü olanları Musichall, B 018, Sky Bar, White Beirut’dur. Geceleri eğlenmek isteyenler buraları ziyaret edebilirler.

Ayrıca Downtown’da görülmesi gereken 2 önemli yer var. Bunlardan biri Nejmeh Meydan ve Beyrut Çarşı’dır. Nejmeh Meydan’ında pek çok kafe bulunuyor. Buralarda Beyrut’un ünlü nargilelerinden içebilirsiniz. Beyrut Çarşısı ise yarı açık yarı kapalı bir konsepte sahip alışveriş merkezidir. Buradaki pek çok mağazadan alışveriş yapabilirsiniz.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account