Batı Avrupa’da tek Türk şehitliği ve Orta Çağ şehri Carcassonne

Batı Avrupa’da tek Türk şehitliği ve Orta Çağ şehri Carcassonne

Güney Fransa’da Montpellier Toulouse arasında bulunan ve M.Ö. 6.asır başlarında Keltler tarafından kurulan Carcassonne, tipik bir Orta Çağ şehridir. Carcassonne, sahip olduğu “Chateau Comtal”diye adlandırılan toplam 52 kuleli ve 2 sıralı surlarıyla UNESCO listesinde yer alır. Şehir, Bastide St.Louis isimli yeni kısım ve Orta Çağ’dan kalan iki bölümden oluşur.

10 Türk askerinin mezarı bulunuyor

Yeni şehir yakınlarında bulunan Saint Michel Mezarlığı’nda 1.Dünya Savaşı’nda farklı cephelerde savaşırken esir düşüp Fransa’ya getirilen ve daha sonra büyük İspanyol grip salgınında ölen 10 Türk askerinin mezarı bulunmaktadır.

Bir Cezayirli tarihçi tarafından yapılan araştırmalar sonucu tesadüfen 1992 yılında ortaya çıkarılan ve isimleri belli olan bu 10 vatan evladımız için mezarlıkta artık 18 Mart Şehitleri Anma Günü düzenlenir.

Eğer yolunuz bu taraflara düşerse, canlarını doğdukları toprak için kaybeden ve bugün vatan toprağından oldukça uzakta gömülü olan Mehmetçiklerimizin kabirlerini ziyaret etmeyi unutmayın derim.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account