Bask Mutfağı’nın unutulmaz lezzetleri…

Bask Mutfağı’nın unutulmaz lezzetleri…

Herkese tekrar merhaba, bugün sizlere dünyanın sayılı ve aynı zamanda Avrupa’nın en rafine mutfaklarından ülkemizde pek tanınmayan ama her sene binlerce kişinin gurme turları ile gittikleri İspanya’nın 17 özerk bölgesinden biri olan ve toplam 2 milyon 200 bin kişinin yaşadığı ve İspanyolların ” El Pais Vasco” diye adlandırdığı Bask Bölgesi Mutfağı hakkında bazı bilgiler  vereceğim.

Özellikle İspanya’nın yemyeşil olan bu kısmı gerçekten muhteşem bir doğa ve mutfağa sahip. Yazımın amacı inanılmaz lezzetlere sahip bölgeye ait en klasik ve tipik yemekleri sizlere tanıtmaya çalışmak. Okuduktan sonra ama burada hep balık ve deniz mahsülleri ağırlıklı bir yazı okuduk acaba bu insanlar hiç et yemiyorlar mı diye hayıflanacağınızı duyar gibiyim. Sevgili okurlar bölgede şüphesiz et restoranları da var ama her ne kadar Bask Mutfağında yer alsa da  tüketimi diğerine göre daha az.

BASK MUTFAĞI’NIN ÖZÜNDE DENİZ ÜRÜNLERİ VAR

Klasik Bask Mutfağı esasında bu bölgenin gastronomik gelenekleri  ve yemek tariflerinin bir birleşimi olmakla beraber çok geniş ve çeşitlidir. Bu mutfağın özünü Kantabria denizinden gelen balık ve deniz ürünleri ile birlikte bölgenin iç kısımlarından özenle seçilip tedarik edilen sebze, tahıl, ürünleri, et vb malzemeler gelir.

Bütün bu saydığımız malzemelerden oluşan tatlar Bask bölgesinde bulunan bar, kafeterya ve restorantlarda  “Pinchos” ismiyle tanınmakla beraber adeta İspanyolların “Tapas” diye adlandırdıkları mezelerine eş değerdir.

GASTRONOMİ OKULLARI DİKKAT ÇEKİYOR

Bask bölgesi yani İspanyolca adıyla ” El Pais Vasco ” diye tanınan yeri İber Yarımadası’nın en fazla Michelin yıldızına sahip olmakla beraber halen günümüzde Luis İrizar Gastronomi Okulu, Gamarra Otelcilik Okulu, Leioa Otelcilik Okulu, Aiala Otelcilik Okulu gibi kayda değer birçok Gastronomi ve Otelcilik okuluna sahipir. Bu okullarda sadece Basklı ahçılar yetişmiyor aynı zamanda dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen ahçılarda eğitim görmektedirler.

Günümüzdeki Bask Mutfağı esasında temeli başlangıcı 80’lere dayanan bir gurup prestij sahibi ahçının yenilik ve yaratıcılığa dayalı yeni bir gastronomi akımına  öncülük yapmak istemesiyle ortaya çıkmıştır.

BİR KÜLTÜR VE LEZZET SENTEZİ

Sonunda geleneksel Bask Mutfağı yeni aromalarla, malzemelerle ve yüksek Fransız Mutfağının yemek hazırlama yöntemleri ile birleştirilip, bir kültürler ve lezzetler sentezi elde edilir. İşte günümüz Bask Mutfağının sırrı budur. Ve bu sır ürün ve birinci kalite malzemenin basit bir şekilde detaylandırılmasına dayanır. Bu ürünler arasında göze çarpan başlıca Balıklar Merluza (Mezgit Balığının daha büyüğü), Bacalao, Bonito, Besugo, Sardalya, Ançuez, Levrek ve Rape olup bunlar Bask Mutfağının özenle, lezzetli pişirme yöntemleri ve lezzetli sosları ile hazırlanır.

Bunun haricinde kullanılan diğer hammaddelerinde Koyun ve Sığır Eti, Sebzeler, Fransa Toulose Fasulyesi, Peru Lima Fasulyesi, Yeşil Fasulye, Bakla, Pırasa, Lahana, Kuşkonmaz ve Bezelye olduğunu hatırlatmakta fayda var. Kullanılan Peynirler ise Koyun Sütünden yapılmakta olup en tanınanı ” Idiazabal” diye adlandırılır. Bizimkilere nazaran daha tatlıdır. Bütün bu saydığımız yemeklere daima İspanya’nın dünyaca meşhur Şaraplarından biri olan “Rioja Alavesa”  veya Yeşil  Üzümden yapılan Txakoli’nin eşlik etmesini unutmamalıyız.

“FAVORİ LEZZETLERİM”

Eğer bir gün yolunuz İspanya’nın bu yemyeşil bölgesine düşerse size tatmanızı tavsiye edeceğim favori yemeklerimi aşağıda sıraladım. Mutlaka deneyin zira hem ucuz hem inanılmaz lezzetler inanın çok memnun kalacaksınız. Bu arada bu lezzetleri illa Michelin yıldızlı bir yerde tatmaya gerek yok, zira bölgenin en az gelişmiş yerine bile gitseniz lezzetler  hiç değişmiyor hep aynı zira bu bölgede daima güzel yemekler yenildiğini unutmayın.

İşte benim favorilerim olan tipik Bask Yemekleri ve Tatlıları ;

1- Pinchos “Pintxos”: Minyatür tabaklarda çeşitli ve bol mezeler çay ve kahve hariç her türlü alkollü veya alkolsüz içeceklerle tadabilirsiniz. Bu lezzetleri her yerde rahatlıkla bulsanız da bunun merkezi unutmayın San Sebastian olup inanılmaz çeşit ve lezzetler mevcut.

2- Bacalao al Pil Pil: Pil Pil sosu jelatinli bir sos olup zeytinyağından elde edilip balığı kızartmaya yarar.

3- Kokotxas: Balığın özellikle kafasının alt tarafında V harfi şeklinde olan çok jelatinli bir kısmı olup Bask Mutfağında özellikle Merluza ve Bacalao balıkları kullanılır.Bu yemek içinde hem Pil Pil Sosu hemde Yeşil Sos kullanılır.

4- Chipirones en su tinta: Bir Mürekkep Balığı yemeği, zeytinyağ, domates, sarımsak ve soğanla yapılan malzemeye balığın sıvısından katıp elde edilen siyah renkli sosla servisi yapılır.

5- Angulas: Bir çeşit Yılan Balığı yemeği; ufak yılan balıklarından yapılan sadece zeytinyağı, sarımsak ve Guindilla adı verilen çok acı bir biber çeşidiyle yapılır. Artık yılan balığı yavrularının son yıllarda çok azalmasından dolayı fiyatı oldukça yükseldi ve her yerde kolay kolay bulunmuyor.

6- Marmitako: Bonito Balığı, patates, acı yeşil biber ve çok az zeytinyağı ile yapılan çok lezzetli bir balık güveçi. Bu güveç yemeğinin birçok çeşidi var.

7- Txangurro a la Donostierra: Bir yengeç etinden yapılan yemek olup kuru soğan, pırasa ve domatesi çok az zeytinyağı ile hazırlayıp Yengeç Eti ile pişirilir.   

8- Cuajada: Koyun sütünden yapılan tipik bir lor tatlısı.

9- Pastel Vasco: Bask-Fransız orijinli bir pasta çeşidi içine kiraz, kayısı veya diğer meyvelerde  bazen konulabiliyor.

10- Goxua: Bir Bask şehri olan Vitoria orijinli ve içinde bisküvit, kaymak, karamelize edilmiş muhallebi olan bir diğer tipik Bask Tatlısı

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account