Gezdiğim yerlerde gezen bilim insanı Tesla

Gezdiğim yerlerde gezen bilim insanı Tesla

Çocuk aklı kadar güzel ve sınırsız bir şey yok. Bir kış gününde ülkemize soğuk hava gönderişinden dolayı Balkanlara çok kızdığımı hatırlıyorum. Büyümeyi bile beklemeden, havanın ısınmasıyla beraber geçmişti kızgınlığım. YOLDASIN ile Balkanlar turuna çıktıktan sonra bırakın çocukluğumdaki kızgınlığı adeta aşık oldum oralara. Kültürel benzerlikler ile beraber insanlarının da sıcak kanlı olmaları beni oralara bağladı. Gittiğim her ülkede tiyatro oyunları seyrediyorum. Bu benim için muazzam bir zevk. “Nasıl anlıyorsun?” diye soranları anlayamıyorum. Konuşulan dili bilmesem de oyunun sahnelenişi, dekor ve oyunculuklar çok ilgimi çekiyor.

Makedonya’da izlediğim bir tiyatro oyunu çok ilgimi çekmişti mesela. Genç bir yazar tarafından kaleme alınan oyunu izlerken konuşulanları anlamama rağmen oyunu çok beğendim. Bir aşk hikayesi anlatılıyordu oyunda, düşman ülkelerden olan iki kişi arasında geçen bir aşk hikayesi. Kadın sevgilisinin yanında olmak için onun ülkesine gidiyor ve orada kendi ülkesinin askerleri tarafından öldürülüyor. Şanssızlığın böylesi. Sen kalk başka memlekete sevgilini görmeye git, sonra senin ülken oraya savaş açsın ve ülkenin askerleri gelsin seni vursun.

Bir gezi yazısını daha fazla ne kadar hüzünlü hale getirebilirdim bilmiyorum.Neyse fazla da üzülmeye gerek yok, belki de ben yanlış anlamışımdır oyunu. Sonuçta konuşulanları anlayamıyordum.

Makedonya’da fiyatlar gayet uygun. Zaten Balkan ülkeleri, “Bizim paramızın da değerli olduğu yerler varmış.” diyeceğimiz yerler. Balkan ülkelerinde elbette oralarda uzun yıllar hakimiyet kuran Osmanlı’nın etkilerini görebiliyoruz.Bu etkiler sadece mimari yapılar aracılığı ile değil kültürel yapı ile de fark ediliyor.

Arnavutluk da çok ilgi çekici bir ülke. Orada açık havada yapılan bir düğüne katıldım. Davetli değildim tabii. Ama sorun olmadı, zannediyorum kız tarafı erkek tarafından, erkek tarafı da kız tarafından biri diye düşündüler. Oysa ki ben tarafsızdım. Düğün videosunu izlerken kaç kişi “Bu kim?” diye soracak, ben onun peşindeyim. Düğün son derece eğlenceliydi. Zannediyorum kız tarafı daha kalabalıktı ya da onlar daha çok oynadıkları için bana öyle geldi. Gezi yazıma birazcık oyun havası katmak için belirtmek istedim düğüne gittiğimi. Bence Arnavutluk’ta araba süren, her yerde sürer. Çok farklı bir tarzları var oradaki şoförlerin. Bosna Hersek ise bambaşka yapıyor insanı. Orası hüzünlü bir tiyatro sahnesi sanki.

YOLDASIN ile birçok ülke ve şehir görmek mümkün oluyor Balkan turu ile. Tur sırasında beni en çok heyecanlandıran yerlerden biri de Sırbistan oldu. Nikola Tesla’nın izini sürmek için hep gitmek istemiştim Sırbistan’a. Tesla çok değerli bir bilim insanı. İnsanların elektrik enerjisinden ücretsiz olarak faydalanması için çok çaba sarfetmiş. Bu amacını tam gerçekleştireceği zaman önüne engeller çıkarmışlar. Tesla, Ford’un ürettiği arabayı görünce motorunun daha iyi olabileceğini düşünerek bir proje ile Ford’a gitmiş. Ateşleme sistemi ile ilgili tarihi bir buluş olan projeyi gören Ford pek oralı olmamış. Ama sonra kendi fikriymiş gibi uygulatmış o projeyi. Amerika’ya gittiğinden günlüğü iki dolardan çukur kazan Tesla, parasız geçen bu dönemlerinde bile insanlık için faydalı projeler düşünmüş.

 

Edison elektrik akımı nın aktarılması ile ilgili bir fikir istemiş Tesla’dan. Bunun karşılığı olarak 50 bin dolar vereceğini söylemiş. Tesla çalışmış ve Edison’a çok büyük paralar kazandıracak projeyi sunmuş. Her şey güzel ama Edison bir türlü parayı vermiyor. Tesla parayı sorunca Edison, “Amerikalıların mizah anlayışını bilmiyorsun galiba. Sana şaka yaptım.”  demiş. Ne şaka ama.

Orada gezerken, insanlık için hep güzel şeyler hayal eden Nikola Tesla ile aynı yollardan yürümenin keyfini yaşadım. Tesla’nın da izini sürdüğüm Balkan turu mükemmel geçti. Güzel bir coğrafya, lezzetli yemekler, farklı kültürler ve kendine has toplumsal yapılar.

Hepsi ve daha fazlası için tavsiye ederim.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account