İşte Bangkok’un yüzen pazarı Damnoen Saduak…

İşte Bangkok’un yüzen pazarı Damnoen Saduak…

Tayland‘ın başkenti Bangkok’un pazarlarını hiç duydunuz mu? Duyanlar ne kadar ilginç olduğunu bilirler. Duymayanlar varsa meraklarını hemen giderelim. Bangkok’taki pazarların bazıları suyun üzerinde yüzer halde. Kulağa ilginç ve heyecan verici geliyor değil mi? Yerli halk su kanallarında meyve ve sebze satıyor. Tabii sadece meyve ve sebzeler bulunmuyor. Bangkok’a dair alabileceğiniz hediyelik eşyaları da burada bulabilirsiniz.

Teknelerden alışveriş yapmak ilginç bir deneyim

Bangkok’ta alışveriş yapabileceğiniz 5 tane yüzen pazar bulunuyor. Bunlardan en bilineni şehir merkezinden 100 kilometre uzaklıkta bulunan Damnoen Saduak Yüzen Pazarı. Yerli halk bu pazarda tekneleri ile kıyıya yanaşıp birbirinden lezzetli meyve ve sebze satıyor. Damnoen Saduak Yüzen Pazarı’na gelirken mutlaka fotoğraf makinenizi almayı unutmayın. Burada birbirinden renkli görüntülerle karşılaşacaksınız.

Damnoen Saduak Yüzen Pazarı’na nasıl gidilir?

Bangkok’ta yüzen pazarlara ulaşım biraz zordur. Bu nedenle Bangkok turu yapanların bir tur firması ile gitmelerini tavsiye ediyoruz. Bangkok seyahatinizi rehber yardımı ile yaparsanız sizler için daha kolay olabilir. Damnoen Saduak Yüzen Pazarı sabahın erken saatlerinde kuruluyor ve öğle saatlerinde de neredeyse bitmiş oluyor. Bu nedenle erkenden yola koyulmalısınız. Turla gittiğiniz zaman Pazar saatine göre sizi ayarlıyorlar. 1 saatlik bir otobüs yolculu yaparak limana geliniyor. Buradan da botlar ve küçük tekneler ile yüzen pazara gidiliyor.

Damnoen Saduak Yüzen Pazarı’nda nasıl alışveriş yapılır?

Yüzen pazarda alışveriş yapmak için iki seçeneğiniz var. Ya kayıklara binip kanal boyunca gezerek alışveriş yapabilir ya da platform üzerinden kenara yanaşmış teknelerden alışveriş yapabilirsiniz. Kayıklarla gezmek için kişi başı 150 Baht ödemeniz gerekiyor. Yani yaklaşık olarak 20 Türk Lirası. Kayıklarla pazarda yaklaşık 40 – 60 dakika gezebiliyorsunuz. Bu süre pazardaki tekne yoğunluğuna göre değişiyor. Birkaç kez Bangkok’a gidenler tekneler ile gezmek yerine platformdan alışverişin daha mantıklı olduğunu söylüyor. İlk gidişiniz ile kayıklara binmek isteyebilirsiniz. Ama Bangkok’a ikinci gidişiniz ise platformdan alışverişi tercih edebilirsiniz.

Damnoen Saduak Yüzen Pazarı’ndan ne alınır?

Genellikle kanaldaki teknelerde renkli renkli meyve ve sebzeler dikkatinizi çekecek. Tayland’a özgü meyvelerden azda olsa almanızı öneririz. Bu yerel meyveler arasında mutlaka almanız gerekenler arasında mango, papaya, guava, rambutan ve mangosten var. Meyve ve sebzelerin dışında sevdiklerinize Bangkok’tan hediye almak istiyorsanız da çeşitli eşyalar bulunuyor. Maskeler, kuklalar, çeşitli süs eşyalar ve hasır şapkalardan alabilirsiniz.

Bu pazarda pazarlık şart!

Yerli halk pazardan turistlerin alışveriş etmeyi sevdiğini biliyor. Tabii hal böyle olunca fiyatlar bazı ürünlerde almış başını gidiyor. Ne alırsanız alın mutlaka pazarlık yapın. Bazı ürünleri pazarlık yaparak neredeyse 3’te 1 fiyatına alabiliyorsunuz. Pazarlık yapma konusunda yetenekli değilseniz pazardaki birkaç satıcının fiyatını alabilirsiniz. Genelde pazarın sonlarına doğru fiyat ucuzluyor.

Bangkok yüzen pazarlarda dikkat edilmesi gerekenler

Kayıklarla alışveriş yapmaya karar verdiyseniz kesinlikle kolunuzu ya da bacağınızı tekneden dışarıya uzatmamalısınız. Kanallar dar ve tekne sayısı çok fazla. Bu nedenle her an eliniz iki tekne arasına sıkışabilir. En iyisi elinizi kolunuzu teknenin içinde tutmak. Ayrıca Bangkok’ta alışveriş yaparken pazarlık etmeyi dikkat etmelisiniz. Bunu yukarıda da bahsetmiştik. Yerli halk turistlere ürünleri çok pahalıya satıyor. Mutlaka pazarlıkla indirim yapmadan bir şey satın almayın.


Bu yazımızı da okuyabilirsiniz!

Uzak Doğu’da alışverişin merkezi Bangkok

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account