Baltık incileri: Tallin, Riga ve Vilnius

Baltık incileri: Tallin, Riga ve Vilnius

Avrupa’nın kadim başkentlerinin olduğu Baltık coğrafyasını hala görmediyseniz mutlaka keşfedin derim. Tallin, Riga ve Vilnius size birçok güzellik sunuyor. Benim size bahsedeceğim ilk durağım Estonya’nın başkenti Tallin. Gezginlerin mutlaka rotasında yer alan Tallin, 1.3 milyon nüfusu olan Estonya’nın üçte birine ev sahipliği yapıyor. Kendi dilleri olan Estonyaca’yı konuşuyorlar. Her ne kadar Baltık ülkesi olsalar da Finliler gibi onlar da Asya kökenli bir millet. Baltık ülkeleri birbirine benzer özellikler yanı sıra farklılıklar da gösterebiliyorlar. Mesela Estonya ve Letonya’da yaşayan Rus sayısı dikkat çekici. Estonya’da yaşayan Rusların oranı yüzde 30 civarında. Yani epey yüksek. Yine Letonya’da da nüfusun üçte biri civarında Rus yaşadığı kayıtlara geçmiş durumda.

Litvanya ise bu konuda Baltık İncileri Turu içinde yer alan diğer ülkelerden ayrılıyor; ülkede Rus oranı çok çok düşük. Çarlık rüzgarı burada pek esmemiş. Rehberimiz Işıl Hanım’ın söylediğine göre ülke hiçbir zaman Rus işgalinde olmamış. Litvanya’da yüzde 8-9 civarında Polonyalı yaşıyor. Polonya demografisinde tarihi nedenler çok etkili olmuş. Polonya 1700’lerin sonunda neredeyse Avrupa haritasında yokmuş. Osmanlı İmparatorluğu’nda Divan-ı Hümayun toplandığında Padişah, Leh elçisi nerede diye sorarmış. Lehistan’ın haritadan silinmesini bir dönem hazmedememişiz. Polonya, Litvanya ile bir dönem birlik oluşturmuş. Lehistan-Litvanya birliği diye biliniyor. 16. Yüzyılda İsveç’i bile yenmişler ki o dönemde İsveç güçlü bir krallıkmış. Litvanya Katolik iken Estonya ve Letonya Protestan mezhebine mensup. Estonya’da ateist olanların sayısının çok olduğu söyleniyor. Her üç ülkede de okuma-yazma oranı epey yüksek.

Estonya’nın Başkenti Tallin

Estonya’yı E harfinden sonra bir – işareti koyup yazarsanız (E-stonya) hiç yanlış olmaz. Çünkü internette, daha doğrusu siber dünyada aktif olan bir ülke. Aklıma ilk gelen iletişim programı olan Skype yazılımı bu ülkeye ait. Modern Talin’de pek çok alışveriş merkezini ve marka otelleri görebilmeniz mümkün. Estonya, Letonya ile birlikte denizcilikte gelişmiş ülkeler arasında ancak Litvanya bu konuda onlara göre biraz daha geri kalmış. Denize sınırı daha az ve büyük limanları yok. Estonya ve Letonya daha denizci milletler olarak öne çıkmışlar. Ancak 3 ülkenin de tarihi ve kültürel ortak noktaları var. Tarih içnde Hansa Birliği’ni kuruluşunda yer almışlar. Hansa ticari konvoy anlamına geliyor. 1100’lü yılların sonuna doğru kurulmuş bir birlik. Siyasi ve ekonomik ekonomik işbirliği hareketi olarak görebiliriz. Almanya’nın kuzeyinde bu anlaşma yapılıyor.

Tallin kurulduğu yıldan itibaren aşağı ve yukarı şehir olarak ikiye ayrılmış. Yukarı şehir hep yönetici sınıfının aşağı şehir ise Alman tüccarların yaşadığı, ticaretin döndüğü, zanaatkarların olduğu bir şehir. Tooempea Kalesi’nin olduğu yukarı şehir kim gelirse gelsin yönetici sınıfının konuşlandığı bir yer olarak kalmış. Hemen belirteyim, Toompea kireç taşı ile oluşmuş bir tepenin üzerine kurulmuş. Tallin’de gezilecek yerler arasında Old Town denen eski şehir bölgesini listenize ekleyin, Alexander Nevsky Katedrali, St. Nicholas Kilisesi, Tarih Müzesi, Kadriorg Sarayı gezilecekler listenizde yer alabilir.

Tallin II. Dünya savaşını yaşamış ve bir günde yıkılmış bir şehir. 1941-44 arası Alman işgali altındaki başkent ancak 9 Mart’ta Ruslar şehri işgalden kurtarmak için bombaladığına neredeyse binaların yarıdan fazlası zarar görmüş. Eski şehri daha sonra aslına uygun olarak onarmışlar. Belediye binasının tepesindeki simgelerden olan rüzgar gülünün adı Old Thomas. En tepede geniş bir teras bulunuyor. Bu simge 1520 yılında binanın bu noktasına konuluyor. Bu tepede 2 tane de ejderha şeklinde su oluğu denen çörtenler var. Belediyenin olduğu bölge pazarın kurulduğu alan. Yaklaşık 500 yıldır gelenek olduğu üzere burada noel pazarları kuruluyormuş. Belediye binasının hemen yakınında bulunan bir sokakta 2 Orta Çağ konseptli restoran bulunuyor. Ancak rehberimiz hem pahalı olması hem de lezzet açısından bize tavsiye etmedi. Ancak yine de görülebilir. Burada ayrıca epey opsiyon var.

Letonya’nın başkenti Riga

Baltık güzellerinden olan Letonya 2 milyon nüfusa sahip; bunun 650 bini başkent Riga’da yaşıyor.. Talin gibi nüfusun üçte birini barındırıyor. Riga’nın birkaç sembolü var. Bunlardan bir tanesi kedili ev. Bremen Mızıkacıları’nın bir heykeli de Riga’da bulunuyor. 1201 yılında kurulan şehir pek çok güzelliğe sahip. Savaşçı rahip Albert öncesi İskandinavlar’ın buraya gelip ticaret yaptığı biliniyor. Vikingler’in savaşçılarının aktif olduğu bir dönemde ticaret ağı buraya kadar genişlemiş. Riga’da tıpkı Tallin gibi II. Dünya Savaşı sırasında Almanya işgali ve Rusların kurtarmak için yaptığı saldırılar neticesinde harap olmuş. Riga’da meşhur Kale Bölgesi Cumhurbaşkanlığı ofis ve ikametgahı olarak kullanılmakta. Şehrin Art Nouveau olarak anılan bölgesinde Alberta ve Elizabetes sokaklarından geçerek ilerleyebilirsiniz. Yeni sanat anlamına gelen Art Nouveau Fransızca’dan geçmiş. Farklı ülkelerde farklı isimler veriliyor. Art Nouveau örneklerinden biri de Taksim’deki Gümüşsuyu Apartmanı.

Riga’nın turistik kabul edilen Brivibas Caddesi en uzun yürüyüş alanlarından biri. 24 saat yaşayan bir şehir olan Riga, Orta Çağ’ın mistik havasını üzerinde taşıyor. Riga’da gezilecek yerler arasında ülkenin özgürlüğü için savaşanları temsil eden Özgürlük Anıtı, Riga Katedrali, Aziz Peter Kilisesi, Riga Kalesi, 3 Biraderler Evleri, İsveç Kapısı, Rus Ortadoks Kilisesi, İşgal Müzesi, Opera Binası sayılabilir.

Litvanya’nın başkenti Vilnius

Litvanya’nın 3 milyon civarında nüfusu var. 540 bin kadarı başkent Vilnius’da yaşamakta. Kaunas ise Litvanya’nın Vilnius’ten sonraki ikinci büyük şehri konumunda. Baltıklar için Kaunas özellikle low cost havayollarının merkezi konumunda. Klaipeda Limanı Litvanya için önemli. Litvanya’nın Letonya ve Estonya’ya göre kıyı şeridi çok daha az. Yüzölçümleri ise neredeyse birbirine yakın. Şarkı Devrimi’nin 30. Yıldönümünde giderseniz Baltıklar’ın bu üç ülkesinin bayraklarını her yerde bir arada görebilirsiniz. Vilnius’un simgesi ise şehrin kuruluş hikayesinde adı geçen bir demir kurt.

Tıpkı diğer Baltık başkentlerinde olduğu gibi Orta Çağ izlerini bulacağınız şehirde pek çok keşif noktası sizi bekliyor. Vilnius gezilecek yerler listesinde Sovyet rejiminin olumsuz etkisini vurgulayan KGB Müzesi, Litvanya Dük Sarayı,  Yukarı Kale, Şafak Kapısı, Aziz Anne Kilisesi, Vilnius TV Kulesi yer alabilir. Şehrin en güzel caddelerinden biri olan Gediminas Avenue’de neo-klasik dönemden kalan yapıları ve devlet binalarını görebilirsiniz. Hazır gelmişken Vilne Nehri kıyısında bulunan kendine ait bayrağı ve anayasası olan ancak resmiyeti olmayan Uzupl adındaki yerleşim yerini de görebilirsiniz. Vilnius ruhuyla Riga ve Tallin’den farklı olsa da bazı noktalarıyla bu Baltık şehirleri ile uyum içinde duruyor.

Baltıklar’da eczacılık, kağıt sektörü, tarım ve keten üretimi, finans sektörü, hizmet sektörü, turizm öne çıkan sektörler arasında. Estonya’da e-ticaret önemli. Şirket kurmak için elverişli bir yer. Elektronik şirket kurarak vergi avantajları sağlayabilirsiniz. Baltıklar’da eğitim devlet eliyle yapılıyor. Gelişmiş bir eğitim sistemi olduğunu söyleyebiliriz. Vilnius KatedraliAziz Peter ve Aziz Paul Kilisesi,

 

 

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account