Balkanlar’da cennetten bir köşe: Sveti Naum

Balkanlar’da cennetten bir köşe: Sveti Naum

Balkanlar turuna çıktıysanız, Makedonya’nın incisi Ohrid’e 40 km uzaklıkta olan Sveti Naum kasabasını görmeden dönmeyin. Makedonlar buraya “Cennetten bir köşe” diyor. Unesco tarafından koruma altına alınan bölgede yeşilin her tonunu görmeniz mümkün. Kendinizi bambaşka bir ortamın içinde bulacağınızdan şüpheniz olmasın.

Sveti Naum bölgesinde yer alan Galioica Doğal Milli Park’ın büyüleyici bir güzelliği bulunuyor. Tıpkı bir film setindeymişsiniz gibi her yer olağanüstü bir şekilde duruyor. Buranın keyfini çıkarırken, sandalla gölde bir geziye katılabilir, küçük ama bir o kadar sevimli restoranlarda yemeğinizi yiyebilir, hediyelik eşya dükkanlarından alışveriş yapabilirsiniz.

Sandalla keyifli bir gezi

Özellikle sandalla gezdiğiniz gölün suyu akvaryum gibi görünüyor. Çünkü güzelliğinin bozulmaması için motorlu taşıtların kullanılmasına izin verilmiyor. Gölde tur yaparken Makedon sandalcının hem Makedonca hem de Türkçe şarkıları ise gezinizi daha da keyifli hale getirecek. Sandalcı tur esnasında size bölgeyi de anlatıyor. Hatta bir yere geldiğinde kürek çekmeyi bırakıp sizi suyun sesini dinlemeye davet ediyor. Sandalcının verdiği bilgilerden en ilginç olanı ise gölün sıcaklığının yaz ve kış 10 derece olması. Birçok yerden doğal kaynak suyunun çıktığını da belirtiyor. Gölde ayrıca küçük ördeklerle de karşılaşıyorsunuz.

Tavus kuşları bizi karşılıyor

Göldeki sandal gezinizin ardından yürüyerek 5-10 dakika uzaklıkta yer alan tarihi 900’lü yıllara dayanan Aziz Naum Manastırını da görmenizi tavsiye ederim. Özellikle Slav ülkeleri için çok önemli bir isim olan Aziz Naum burada yaşamış. Manastırın etrafını yemyeşil bir alan sarmış durumda. Manastıra yaklaştığınızda sizi kanatlarını açmış bir şekilde bekleyen tavus kuşları karşılıyor. Rengarenk bir görünüme sahip olan tavus kuşları rahatsız olmaları halinde yüksek sesle bağırdıklarını da unutmayın. Bu nedenle çok yüksek sesle konuşmamanızı da tavsiye ederim.

Büyüleyici bir manastır

Manastıra geldiğinizde içinde bir de kiliseyi göreceksiniz. Burası 16.yüzyılda Aziz Naum tarafından yapılmış bir kilise. Yapılış amacı zihinsel problemi olan insanlara şifa dağıtmak için inşa edilmiş. Aziz Naum’un mezarı da bu kilisenin içinde bulunuyor. Manastırın bahçesinde olağanüstü bir göl manzarası da sizi bekliyor. Mutlaka fotoğrafını çekmeden ayrılmayın. Gezimizle alakalı olarak yeryüzünde cenneti gördüm diyebilirim.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2018 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account