Balkanlara keyifli bir yolculuk – I

Balkanlara keyifli bir yolculuk – I

Bu yazımızda harika bir Balkanlar turuna çıkıyoruz. İlk durağımız Arnavutluk’un başkenti Tiran. Bu şehre varışın ardından şehir turu yapmaya ne dersiniz? Önemli yapıları İskender Bey Meydanı’nda bir arada görebilirsiniz. Burada bir şey yemek isterseniz meydana yakın olan Taiwan Komplex‘te Steak House‘da et veya tavuk yemekleri güzeldir ama tatlı olarak mutlaka bölgenin meşhur tatlısı Trileçe yiyin. Balkanlarda hatta artık İstanbul‘da bile var ama en güzeli Tiran’dadır. Tiran’da fazla durmaya gerek yok. Biraz etrafa bakınıp çıkabilirsiniz.

Ama Vlore ve Durres için yolunuzun üzerinde görmeniz gereken şehirler olduğunu da sizlere unutturmayalım. Belki buralarda küçükte olsa bir kahve molası verebilirsiniz. Burada görmenizi tavsiye edeceğimiz yerler Blue Eye, Ksamil Beach, Dhermi Beach ve Butrint Antik Kenti. Buralarda kaç gün kalacaksınız bilmiyorum ama bunlar için biraz zaman harcamak gerekiyor.

Budva’ya doğru muhteşem bir yol…

Karadağ‘a geçtikten sonra Budva‘ya kadar yol üzerinde görebileceğiniz şehirler arasında Ulcinj ve Bar var. Ulcinj’in plajları çok güzel ama burada kalmayacaksanız girmenize gerek yok. Çünkü buraya girerek zaman kaybedebilirsiniz. Budva’ya gelmeden hemen önce solda karayla bağlantısı yapılmış bir ada göreceksiniz. Burası zamanında balıkçıların yerleşim yeriymiş ama şu an otel olarak kullanılıyor. Otelde bir gecelik konaklama 800 Euro civarı. Burayı gören noktada bir fotoğraf molası verebilirsiniz.

Konaklamayı Budva’da yapabilirsiniz. Budva’da surlarla çevrili eski şehri gezin. İçerisi harika bir güzelliğe sahip. İçeride hesaplı yemek için Pizza Maradona‘yı düşünebilirsiniz ama bence pizzayı ertesi güne bırakıp burada sahil yolunun sonunda bulunan Jadran ya da Olimps restoranlardan birinde deniz ürünleri yiyebilirsiniz. Jadran’da midyenin tadı çok lezzetli. Sabah Budva’dan çıkıp Kotor‘a doğru gidebilirsiniz.

Balkanlar’ın en güzel yerlerinden bir diğeri de Kotor. Burada da eski şehir ziyaretleri yapabilirsiniz. Sabah kahvaltı yapmayıp buradaki Pronto Pizza‘da pizza yiyebilirsiniz. Yemekten sonra yine eski şehrin içindeki Cafe Forza‘da Moscow Cake‘in tadına bakabilirsiniz. Bu cafeye özgü bir pasta bu ve çok lezzetlidir.

Dubrovnik’ten yola devam…

Sırada Balkanlar turu yaparken en çok ziyaret edilen Hırvatistan’ın güzel şehri Dubrovnik var. Kotor’dan yola çıkıp Dubrovnik’e doğru devam edebilirsiniz. Dubrovnik’e giderken isterseniz karşınıza çıkacak feribota binebilirsiniz ya da körfezi araba ile dolaşabilirsiniz. Gerçekten çok güzel bir yol ve inanılmaz manzaralar var.

Yolda devam ederken kendinizi Norveç fiyordlarında zannedebilirsiniz. Hırvatistan sınırını geçtikten sonra Dubrovnik’ gelmeden 15 km önce solda Cavtat diye bir belde var. Yol ve kahve molasıyla ayıracak 1 saatiniz varsa girip bakabilirsiniz. Buradaki restoranların da deniz ürünleri güzeldir. Aracı bıraktığınız otoparkın yanındaki restoranda small fish diyerek sipariş edebileceğiniz güzel bir balık var.

Dubrovnik’te lezzet dolu yemekler

Ayrıca sahile inerken Leut diye bir yer meşhurdur. Öyle ki ünlü iş adamı Abramovich de burada yiyor. Dubrovnik’e gelince Pile Gate diyerek sorabileceğiniz eski şehrin kapısına gelmeniz gerekiyor. Hemen dibinde otopark var. Aracı bırakıp kapıdan eski şehre girebilirsiniz. Burası zaten film seti gibi bir yer. Çok büyük olmadığı için 1 saat içerisinde her bir noktasını gezmiş olursunuz. Eski şehir bölgesinde yemek için Penatur Restoran‘ı tercih edebilirsiniz. Burası Eski Şehre girip dümdüz uzanan Stradun Caddesi‘nin sonuna doğru katedrale gelince sağda arada bir yer. Sahibi Lenka diye bir kadın. Mekana çok fazla Türk seyahatsever gittiği için menülerindeki yemekler Türkçe yazıyor. Ayrıca çalışanları da az çok Türkçe konuşmayı biliyor. Menüsünde bulunan midye, makarnalar ve tüm deniz ürünleri güzeldir.

Eski şehir bölgesinde yemek yiyebileceğiniz başka yerler de bulunuyor. Proto, Arsenal ve Klarisa bunlardan bazıları. Pile Kapısı‘ndaki Nautika’yı da öneririm. Ucuz ve atıştırmalık için eski şehrin içinde Bellezza‘nın pizzaları da çok lezzetli. Menüsünde Burger da bulunuyor. Fakat içerisinde domuz eti bulunuyor olabilir.

Lezzetli yemeklere Gruz Liman’ında devam…

Eski şehre 15 dakika uzaklıkta Gruz Limanı konumlanıyor. Buraya o büyük cruise gemileri yanaşıyor. Yolunuzu Mostar’a doğru çevirirseniz bu limandan geçebilirsiniz. Liman yakınlarında çok güzel bir restoran bulunuyor. Amfora Restaurant, kaliteli yemekleri bulabileceğiniz bir mekan. Menüsündeki yemeklerin fiyatları ise bölgeye göre pahalı olsa da burasıyla kıyaslandığında tabi ki ucuz kalıyor. Burada susamlı ton steak muhteşemdir. Demek istediğimiz iyi bir akşam yemeği olsun, çok da turistik olmasın diyorsanız bir tercih olabilir.

Dubrovnik’te oteller bölgesinde bulunan 3*Valamar Club, 3*Tirena, 4*Lacroma ve 5*Rixos’u tercih edebilirsiniz. Ayrıca Sobe yazan motel ve pansiyonu da kullanabilirsiniz. Eğer planlarınız arasında Dubrovnik’te 1 geceden fazla konaklama varsa ikinci gün Elafisi Adalarına gitmenizi öneririm. Elafiti Islands olarak bilinen 3 Adalar tekne turuna katılabilirsiniz. Bu hem adaları ziyaret edeceğiniz hem de yüzme imkanı bulabileceğiniz bir tur.

Bunun dışında yanınızda kendi aracınız varsa Korcula Adası‘na da gidebilirsiniz. Burası da Adriyatik‘te çok güzel bir adadır. Yol üzerinde Çin Seddi‘ne benzeyen surlar göreceksiniz. Burası Ston diye bir kasaba ve surlar Osmanlı saldırılarına karşı yapılmış, Çin‘den sonra dünyada en uzun 2.sur olma özelliğini taşıyor.


Bu yazımızı da okuyabilirsiniz!

Balkanlara keyifli bir yolculuk – II

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2018 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account