Balkan turları : Hangisinin köftesi daha iyi siz karar verin

Balkan turları : Hangisinin köftesi daha iyi siz karar verin

Her seyahat yepyeni bir kültürün tarihiyle, gelenekleri ve mutfak kültürüyle tanışmak, bazen de kendi tarihinizden tanıdık yüzleri, mutfak reçetelerinde tanıdık tarifleri bulmak anlamına geliyor. Hem ortak tarih miraslarını hem de ortak lezzetleri paylaştığımız Balkanlar da işte bu kültürlerden biri. Beslenmeyi paylaşma kavramı üzerine kuran Balkan toplumlarının yemek kültürü, tam on çeşit etnik mutfaktan esinleniyor. Böylece her Balkan gezisi aynı zamanda Türk, Yunan, İtalyan, Avusturya ve Macaristan mutfaklarının karışımı olan birbirinden lezzetli sıra dışı menüleri tadabileceğiniz bir gurme yolculuğa dönüşüyor. Balkan ülkeleri, Arnavut mutfağının böreklerini, Bulgar mutfağının et yemeklerini ve Anadolu mutfağının tatlılarını uyarladıkları mutfaklarında, ünü dünyaya yayılan bir lezzeti daha saklıyorlar. Boşnak, Makedon, Hırvat ya da Karadağ fark etmeksizin tüm Balkanları etkisi altına alan Balkan köftesi, farklı hazırlık ve pişirme yöntemleriyle her bölgede turistlerin beğenisine sunuluyor. Arnavutluk, Hırvatistan, Bosna Hersek, Makedonya, Kosova, Karadağ, Slovenya ve Hırvatistan’la renklenen Balkan turları, Balkan köftesinin lezzetini ve tabaklardaki şöhretini mercek altına alıyor. İşte Göçmen köftesi olarak da bilinen Balkan köftesinin dostluk ve paylaşımla donatılan sofralardaki yeri…

Yugoslavya’nın Odun Ateşinde Pişen Hamburgeri: Pljeskavica

Köfte yaparken her ustanın kendine özgü bir karışımı, baharat sırrı ve kıvam standardı vardır. Klasik Amerikan hamburgerinde kullanılan karışıma maden suyu eklemek, eti bir gece dinlendirmek gibi geleneksel yöntemler, Yugoslav usulü Balkan köftesinde yerini bir miktar yağlı kuzu etine bırakıyor. Kıyma karışımına eklenen bu lezzet patlaması, doğranmış soğanla birleşip de çift taraflı kızaracağı mangal ile buluştuğunda ise adı artık “el çırpmak” anlamına gelen Pljeskavica oluyor. Başlangıçta tabaklarda servis edilen Yugoslavya’ya özgü bu Balkan köftesi, Amerikan hamburgerinin dünyada ün kazanmasıyla birlikte ekmek arasındaki yerini alıyor.  Lepinja ekmeğiyle birleşen Pljeskavica, her yıl Belgrad’da yüz binlerce köfte aşığını mangal başı partilerinde buluşturuyor. Balkanlarda gündelik hayatın, okul çıkışlarının, park yürüyüşlerinin vazgeçilmez yemeği Pljeskavica, ayrıca her yıl eylül ayında ilk yapıldığı yer olan Leskovac’ta düzenlenen mangal festivaliyle anılıyor.

Bosna Hersek Ve Sırbistan’ın Ulusal Köftesi: Cevapcici

Balkan köftesinin adıyla Türkçe’ye göz kırpan bu tarifi, “Kebap” kelimesinden gelen Cevapi ya da Cevapcici ismiyle tanınıyor. 400 yıllık bir geleneğin el ustalığıyla buluştuğu bu Balkan köftesi, koyun ya da dana kıyması kullanılarak hazırlanıyor. Sunumuyla dikkat çeken Cevapi köfteleri, Balkanlarda Cevabdzinica adı verilen köfte dükkanlarında satışa sunuluyor. Yuvarlak ekmeklerin üzerinde ya da tıpkı Pljeskavica gibi pidenin arasında servis edilen Cevapcici, bol soğan, yoğurt, közlenmiş patlıcan ve kırmızı biberle tatlandırılan özel bir sosla adeta bütünleşiyor. Balkan gezisine çıkan her gezgin gibi siz de Balkan köftesinin bu en ünlü tarifiyle tanıştığınızda tabağınızı bazen beyaz peynir, bazen Sepano salatası, bazen de Yugoslav kaymağı süsleyebilir. Süsü ne olursa olsun, klasik bir Balkan köftesi tarifi olan Cevapcici, yoğun lezzeti ve odun ateşinden gelen kokusu ile tekrar tekrar denemek isteyeceğiniz geleneksel tatlardan biri olacaktır.

Yeni Başlayanlar Ve Tutkunlar İçin Balkan Köftesi Katılımıyla Gurme Festivaller

Balkan köftesi, harcı, sosları, pişirme usulü ve farklı isimleriyle tüm Balkanları etkisi altına almakla kalmıyor, aynı zamanda her yıl dünyanın dört bir yanından gelen turistler, mangal ateşinden yayılan kokuları takip ederek Balkan yemek festivallerine akın ediyor. Makedon, Yugoslav, Sırp ve Hırvat yorumlarıyla tabaklarda yerini alan Balkan köfteleri, bir Balkan turu gezginini lezzetiyle bazen Dubrovnik Good Food Festivali’nde, bazen de Belgrad Bira Festivali’nde yapılan mangal partilerinde sarıyor. Balkanlar yolculuğunda yakın kültürlerin tanıdık yüzleriyle karşılaşırken, ustaların elinden çıkmış dünyaca ünlü Balkan köftesinin farklı çeşitleriyle de karşılaşabilirsiniz. Tek yapmanız gereken sıradaki tabağa kadar damağınızdaki köfte lezzetinin tadını çıkarmak olacaktır. Çünkü bir Balkan köftesi, size daima sıralamaya sokulamayacak kadar eşsiz, tanıdık damak kültürünün içinizi ısıtan samimiyeti kadar da lezzetli gelecektir.

 

 

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account