Avusturya’nın en sıcak şehri Salzburg

Avusturya’nın en sıcak şehri Salzburg

Dünyaca ünlü besteci Wolfgang Amadeus Mozart’ın doğum yeri olan Salzburg şehri şirin mi şirin bir yer. Her yerde Mozart’ın izlerinin bulunduğu kente her gün binlerce turist akın ediyor. Neden mi? Çünkü bu şehirde her şey var.

Şehir size öyle sıcak ve samimi bir ortam sunuyor ki sanki buraya daha önce gelmişsiniz ve bundan sonra da hep gelecekmişsiniz gibi bir hisse kapılıyorsunuz. Adım başı Mozart’la ilgili bir dükkan veya tarihi yapı göreceğiniz bu şehirde sanattan alışverişe, tarihten kültüre birçok şey bulacaksınız. Bu şehirde klasik müzikler eşliğinde gezip leziz Mozart çikolatalarının tadına bakarken mutluluktan başınız dönecek, emin olabilirsiniz.

1996 yılında UNESCO’nun Dünya Miras Listesi’ne giren tarihi şehrin ismi sahip olduğu tuz madenlerinden geliyor. Tuz anlamına gelen ‘Salz’ ile kale anlamına gelen ‘Burg’ birleşimiyle buraya Salzburg denmiş. Zengin tuz madenleri nedeniyle de ekonomik olarak oldukça gelişmiş.

Salzburg gezilecek yerler

Küçük bir şehir olan Salzburg’un kalbi Getreidegasse Caddesi’nde atıyor. Ünlü St. Blasius Kilisesi de bu sokağın başında yer alıyor. Buranın en ilgi çekici özelliği dünyaca ünlü markaların yer aldığı caddedeki dükkanların tabelaları ferforjeden yapılmış. Bu da caddeye oldukça şık bir hava katmış. Kafe ve restoranların da yer aldığı bu hareketli caddede Mozart’ın doğduğu ev Mozart’s Geburtshaus da bulunuyor. Belirli bir ücret karşılığı gezebileceğiniz bu evde ünlü bestecinin kullandığı eşyaları, enstrümanları, hayatındaki önemli kesitleri sunan resimleri görebilirsiniz.

Bir de Mozart’ın yaşadığı ev Mozart Wohnhaus var ki orda Mozart’ın çaldığı müzik aletleri ve  kullandığı eşyalar yer alıyor. Burada gezerken kendinizi zaman tünelinde hissedip o çağlara dönebilme şansına erişiyorsunuz.

Avrupa’nın en büyük ortaçağ kalelerinden biri olan 900 yıllık Hohensalzburg Kalesi Salzburg’u kuş bakışı görme fırsatı sunuyor. Tarihi bir teleferikle çıkılan 100 metre yükseklikteki Hohensalzburg Kalesi Avrupa’nın en iyi korunmuş kalesi olarak kabul ediliyor. Kalenin içerisinde bir de kukla müzesi de bulunuyor.

 

Benim Salzburg’da en çok etkilendiğim ve uzun süre kalmak istediğim yer Mirabell Sarayı ve Mirabell Bahçeleri oldu. Bilirsiniz yeşili ve çiçekleri çok severim. Burası da tam sevdiğim gibi rengarenk çiçeklerle süslü yeşil bahçelerden oluşuyor.

Bahçesinin üst kısmına çıktığınızda Hohensalzburg Kalesi’nin güzel bir görüntüsünü yakalıyorsunuz. İnsanlar burada fotoğraf çekmek için sırada bekliyor.  Barok tarzında inşa edilmiş Mirabell Sarayı da tabii ki görülmeye değer.

Salzach Nehri üzerinde yer alan binlerce kilidin bulunduğu köprü turistlerin ilgisini oldukça çekiyor. Bu köprüde Sevgililer isimlerini bir kilidin üzerine yazıp köprülerin demirlerine takıp anahtarı da nehre atıyorlar. Böylece aşklarının sonsuza dek süreceğine inanıyorlar.

Mozart’ın vaftiz edildiği Salzburg katedralini de mutlaka görün derim. Barok tarzıyla inşa edilen katedral Dom Meydanı’nda bulunuyor.  Mozartplatz’da bulunan ve şehrin simgelerinden biri olan Mozart anıtı da görülmesi gereken yer arasında. Bu meydanda Salzburg Müzesi de yer alıyor.

Kapitelplatz Meydanı’nın tam ortasında yer alan altın bir küre üzerindeki adam heykeli oldukça ilgi çekici. Bu altın renginde inşa edilen küre Mozart çikolatasını ifade ediyormuş. Kürenin hemen yanında ise kocaman bir satranç tahtası yer alıyor. Hem yerli halk hem de turistler burada keyifle satranç oynayabiliyor. Ayrıca hükümet konutu DomQuartier Salzburg ve tarihi bir çeşmenin bulunduğu Residenzplatz da görülmesi gereken meydanlardan.

En eski manastırlardan biri olma özelliği taşıyan St Peter’s Manastırı’nı ve bugüne kadar gördüğüm en güzel kiliselerden biri olan St. Peter Kilisesi’ni mutlaka gezmelisiniz. Manastırın girişinde yer alan Salzburg’un en eski mezarlığı Petersfriedhof da görülmeli.

Salzburg’da yemek için nereye gideceksiniz?

Biliyorsunuz Avusturya deyince akla hemen şnitzel gelir. Bunun en iyisini St. Peter Stiftskeller’de yiyebilirsiniz. Barenwirt ve Goldene Kugel’in de şnitzeli oldukça iyi denemelisiniz. Biz bir de ortamını beğendiğimiz için Sternbrau’daki şnitzeli denemiştik o da diğer alternatifler arasında olabilir. Şık bir mekan arayanlar için kesinlikle önerim Carpe Diem Finest Fingerfood. Hohensalzburg Kalesi manzaralı bir yer olsun diyorsanız Imlauer Sky’ı önerebilirim. Diğer akşam yemeği için önerdiğim restoranlar ise şöyle; Zum Zirkelwirt, Triangle, K+K am Waagplatz, Restaurant s’Herzl ve Restaurant Zum Eulenspiegel.

Öğlen yemeği için nehir kenarında hem güzel bir manzara hem de leziz yemekler sunan Cafe Bazar’ı veya Getreidegasse Caddesi üzerinde bulunan meşhur Café Mozart’ı tercih edebilirsiniz. Sacher Cafe Viyana’da olduğu gibi Salzburg’ta da bulunuyor. Burada da meşhur Sacher tatlısını yiyip Melange kahvenizi yudumlayabilirsiniz. Alter Markt’ta bulunan Cafe Tomaselli de oldukça keyifli bir mekan. Afrika tarzı dekorasyonu ile göz dolduran Afro Café’ye de mutlaka gidin derim. Gençlerin uğrak mekanı Republic Café’de bir şeyler yiyip kahve içebilirsiniz. Son olarak Rialto Clubcafe gündüz saatlerinde güzel kokteyller içebileceğiniz bir mekan.

Salzburg’da gece hayatı

Salzburg’un gece hayatının çok hareketli olduğunu söylesem bana inanır mısınız? İnsanlar özellikle gençler gece geç saatlere kadar sokaktalar. Herkes barların dışına taşmış şekilde birbirleriyle sohbet edip, içki içip eğleniyorlar. Bar önerilerim Flip Bar, Mentor’s Bar, Basic, gece klübü olarak önerilerim ise Half Moon ve Citybeats.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2018 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account