Avusturya’da mareşal usulü antrikot: Schnitzel

Avusturya’da mareşal usulü antrikot: Schnitzel

Avusturya’da bir mareşalin kariyer tarihindeki bütün askeri başarıları bir yana, bu mareşalin özel bir pişirme yöntemini doğduğu coğrafyadan alarak kendi ülkesine armağan etmesinin öyküsüdür Schnitzel…

Hakkında birçok hikayesi olan ve bugün artık neredeyse Avusturya’nın ulusal yemeği kabul edilen Schnitzel efsanesi de 14.yüzyıla dayanıyor.

14.yüzyıldan başlayıp 16.yüzyıla kadar İtalya’da bugünkü Milano bölgesinde sadece elit kesimin en sevdiği yemeklerden biridir, Cotoletta  Alla Milanese. Saraylarda, zenginlerin yaşadığı evlerde ve aristokratların sofrasında bulunan bu yemek, aslında bildiğimiz antrikotun tereyağında pişirilmiş şeklidir.

Ancak dönemin hekimleri toz zerreciği kadar ince altın tozunun da insan sağlığına çok faydalı olduğunu bu zengin ailelere tavsiye etmeleri üzerine sadece bu elit kesimin pişirdiği etlere sarı altın tozu da serpildiği rivayet olunur.

İnsan sağlığına iyi geldiğine inanılan bu yöntem toplumdaki alt ve üst gelir grupları arasındaki uçurumun daha da açılmasına, zaman zaman işçilerin ayaklanmaları sırasında dile getirilen ve isyan edilen bir konu  olarak bazı kavgalara sebebiyet verirmiş.

Milano’da soyluların yediği bu yemek 16.yüzyılda yasaklanmış. Cotoletta Alla Milanese hazırlarken aynı altın sarısı görünümünü ekmek kırıntısı ve yumurta sarısıyla kızartarak elde etmeye çalışmışlar ve böylece toplumun bütün kesimlerinin yiyebileceği bir yöntem uygulanmaya başlanmış.

Viyana’da Schnitzel’e dönüşüyor

1848’de  Avusturyalı General Josef Wenzel Radetzky ordularıyla birlikte Milano Lombardo’ya görevli olarak gider. Burada önemli zaferler kazanmış ve bu savaşlar boyunca sıkça o bölgede yaşayıp İtalyanların yemek kültüründen etkilenmiştir. İtalya’da bu bölge Habsburg ordusunun eline geçince orada kaldığı süre boyunca yediği yemeklerinden etkilenen general bu yemeklerden en çok Cotoletta Alla Milanese’i sever.

Ülkesine döndüğünde de kraliyet aşçılarına bu yemeği tarif eder ve yapmalarını ister. Avusturyalı aşçılar bu yemeği Viyana usulü yaparak biraz değiştir ve ekmek kırıntısı yerine un, yumurta ve galeta tozu; domuz eti yerine dana etiyle olanını yaparlar. Sadece tereyağında kızartmak yerine etler bu kez zeytinyağında kızartılır. Ancak saray aşçılarının en önem verdikleri konu Radetzky’nin talimatıyla mutlaka kızartırken altın tozu rengini yakalamaları olmuştur.

Önceleri sarayda pişirilen bu yemek çok sevilir ve daha sonra 18. yüzyılın ortalarına doğru Avusturya genelinde yaygınlaşır ve en sevilen ulusal yemekleri olur.

Schnitzel İsmi Nereden Geliyor?

Önceleri beyaz ekmek küçük küçük kesilirmiş ve etler öyle kızartılmış. Almancada Schnitte küçük dilim anlamına geliyor. Schnitzel de bunun çok daha küçük toz haline gelmiş parçacıklı olanını ifade ediyor.

Bugün artık hem domuz eti, hem dana eti hem de tavukla pişirilenleri hemen hemen her Avusturya restoranında bulunuyor. Genel olarak patates salatasıyla servis edilen Schnitzel, en akılda kalıcı Avusturya lezzeti olarak tüm gurme gezginlere en lezzetli Avusturya tavsiyesidir.

Her seyahat hafızalarda kendine özgü bir duygu, bir tat bırakır. Mutluluk, bazen yorgunluk, biraz heyecan ve akılda kalan lezzetler… Gezilen tüm yerler çoğu zaman fotoğraflardan ibaret kalır ve  şayet bir gün unutulsa bile sadece gidilen yerde tadılan lezzetlerin hafızası çok güçlüdür ve asla unutulmaz. Avusturya’da denenecek çok ince bir dilim Schnitzel’in lezzeti de aynen böyle asla unutulmayacaktır.

Viyana’nın en ünlü ve turistik Schnitzel restoranı:

Figlmüller Wollzeile 5,1010 Wien ve ayrıca diğer şubesi Figlmüller Backerstrasse 6,Wien

Tel: +43 1 512 61 77 ve +43 1 512 17 60

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account