Avrupa’nın zıtlıklar ülkesi Romanya

Avrupa’nın zıtlıklar ülkesi Romanya

Balkan Yarımadası üzerinde yer alan Romanya, nereden baksanız tezatlıklar ülkesidir. Romanya; Eski Sovyet Bloku ülkesi, Romalıların adını verdiği ülke, Macarlar ve Osmanlılara ait bir ülke… Eski kasabalar, kayak yapma imkanı sunan dağlar ve gelişen bir modern sanat topluluğu ile dolu bir ülke.  Romanya, belki de dünyanın ne meşhur vatandaşına sahip. Herhalde Transilvanya’da yaşayan Drakula’yı herkes sima olarak tanıyordur.  Romanya’da gezilecek yerleri seçmek çok kolay değil. Biz de gezginlerin en çok tavsiye ettiği yerleri sizin için bir araya getirdik.

Sighişoara

Transilvanya’da yer alan Sighişoara, Romanya’da ziyaret edilecek en iyi yerlerin başında gelir.  12 yüzyılda, sınırı savunmak için Macar Kral tarafından Transilvanya Saksonlar ile Alman esnaflar kente davet edilmiş. Gelişmiş bir ticaret şehri inşa edilen yerde, bugün pazar yerleri ve kale görülebiliyor. Kale iki yüzyıl sonra tekrar genişletişmiş. Eski kalenin içinde her temmuz bir Ortaçağ Festivali kutlanıyor.  Ayrıca 1556 yılında inşa edile n 64 metrelik saat kulesi, kentin görülmesi gereken mimari eserlerindendir.


Sibiu

yoldasin-romanya-transilvanya-Sibiu

Erdel bölgesinde yer alan Sibiu, bir zamanlar Macaristan’ın bir parçası imiş. Tarihi 12. yüzyıla kadar uzanan şehir, Drakula ve diğer vampirlerle bağlantısı olan bu bölge, her yıl fantastik karakterler görmeye gelen ziyaretçileri ağırlar. 15. yüzyıldan kalma büyük meydana sahip olan kent, Brukenthal Sarayı ve dünyanın en eski müzelerine sahiptir. Barok mimarinin hakim olduğu yerde, şehri savunmak için kullanılan eski surların kalıntıları ziyaret edilebiliyor.


Braşov

Romanya’nın  merkezinde kalan Braşov, modern yaşamın dinamikleriyle eski dünya yaşamının renklerini bir araya getiren bir şehirdir. Karpat Dağları ile çevrili şehir, kayak ve buz pateni tesislerine sahiptir. 17. yüzyıldan çıkan yangında duvarları kararan gotik tarzdaki Siyah Kilise, Braşov’un görülmesi gereken yerlerindendir. Ayrıca şehrin ziyaretçileri uzun ve dap dar sokaklardan gezmeden gelmemelidirler.


Boyalı Manastırlar

Romanya’nın kuzeydoğusunda yer alan Bukavina, Ukrayna ile Romanya arasında paylaşılmış bir şehir. Boyalı Manastırlar ise görenleri hayran bırakacak derecede güzel ve sıra dışıdır. 15. ve 16. yüzyıllarda dış duvarları freskler ve Hıristiyanlık inancı figürleri ile süslenen duvarları cennet, cehennem, melekler ve iblisler gibi bir çok sahneyi canlandırıyor. Günümüze kadar en iyi korunanları arasında Moldovita, Patrauti, Probota, Suceava, Sucevita ve Voronet manastırları yer alıyor.


Sinaia

Sinaia, adını Mısır’daki kutsal Sina Dağı’ndan almış. Romanya’da basılan ilk incilin bir kopyası burada bulunur. Manastır etrafında büyüyen bu inançlı şehir, sahip olduğu uzun yokuşları ile ziyaretçilerini kış aylarında çocuklar gibi eğlenme fırsatı tanır.  İngiltere Kralı I. Charles tarafından yaptırılan Peleş Kalesi, bölgeye çok yakındır. İlk bahar ve yaz aylarında giderseniz kasaba, kuşlar ve çiçeklerin arasında gezebileceğiniz masalsı bir sahneyle karşınıza çıkar.


Bükreş

Romanya’nın başkenti, zıtlıkları bir arada görebileceğiniz bir şehir. Eski ile yeninin içi içe geçtiği Bükreş, komünist tarzı binalar, asırlık yüksek mimariler ve modern yapıları görebileceğiniz bir yer.  1100 odalı, 86 metre yükseklikteki 12 katlı Parlamento Binası, meşhur dar sokakları ve Ortaçağ kiliseleri başkentin başlıca görülmesi gereken yerlerden.


Temeşvar

Ülkenin batısında yer alan Temeşvar, en büyük ikinci şehirdir. 13. yüzyılda kurulan kent, Osmanlı hakimiyeti altında yaşamış ve hala izlerini görebileceğiniz yerlerden. Avrupa’da sokakları elektrikli lambalarla aydınlanan ilk şehir olma özelliğine sahip Temeşvar, İkinci Dünya Savaşı sırasında iki taraftan da bomba altında kaldı. Diğer Avrupa katedrallerinden farklı olarak Temeşvar Ortodoks Katedrali, 20. yüzyılda inşa edilmiş bir yapısı bulunmaktadır. Temeşvar’da dini objeleri şehrin her yerinde sıkça görebilirsiniz.


Kaloşvar

Ülkenin en büyük üniversitesine sahip olan Kaloşvar, Transilvanya bölgesinin resmi olmayan başkenti kabul edilir. Roma kolanizasyonu öncesi dönemine ait eserler, şehri Romanya’nın sanat ve kültürel açıdan önemli şehirlerden yapar. Macar nüfusunun çoğunlukta olduğu şehirde, Macar kralını onurlandıran anıt heykel, 14. yüzyılda inşa edilen st. Micheal Kilisesi, eski bir saraya kurulan Ulusal Sanat Müzesi Kaloşvar’ın görülmesi gereken yerlerindendir.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account