Avrupa’nın sokak lezzetleri başkenti Palermo

Avrupa’nın sokak lezzetleri başkenti Palermo

İtalya’da Sicilya Bölgesi’nin başkenti Palermo gezilecek yerlerinin yanı sıra yeme içme özellikleriyle de adından sıkça söz ettiren bir şehir. Ancak bu lezzetli yemekler sadece restoranlarla sınırlı değil. Şehirde aynı zamanda sokak yemekleri de çok tercih ediliyor. Bununla ilgili olarak Belediye Başkanı Orlando’nun, Palermo’yu Avrupa’nın sokak lezzetleri başkenti yapmak için ciddi bir gayreti de var.

Palermo’nun sokaklarında satılan yemekler oldukça ilgi görüyor. 900 bin nüfuslu şehrin neredeyse yarısına yakını öğrenci olunca doğal olarak ucuz yemeklere olan rağbet de bir hayli fazla. Bu durumu önemseyen Palermo’nun belediye başkanı Orlando da, sokaklarda yemek satan satıcıları kovalamak yerine onlarla uzlaşma yoluna gitmiş. Satıcıların hazırladığı yemeklere belirli bir kalite standardı getiren belediye başkanı bu kurallara uyulması halinde sokaklarda bu yemeklerin satılmasına izin verebileceğini açıkladı. Bunun üzerine sokaklarda adeta lezzet şölenleri yaşanmaya başladı.

Sicilyalıların içli köftesi: Arancine

Sicilya’da sokak lezzetleri denildiğinde akıllara ilk olarak arancine adlı yemek geliyor. Palermo’ya gittiğinizde mutlaka denemenizi öneririm. Portakal büyüklüğünde top şeklinde olan arancine bizim içli köfteye benziyor. Arancineye, Sicilya’da arancini denildiğini de unutmayın. Şayet Sicilya’da arancini dediğinizde, garson sizin yüzünüze boş bir ifadeyle bakabilir. Bu nedenle İtalya’nın her köşesinde arancineyi farklı şekilde yapılır. Peki Sicilya’daki arancinenin içinde neler var? Haşlanmış pirinçlerden yapılan topların içine kıyma, deniz ürünleri, sebze ya da tavuk gibi bazı ürünler ilave ediliyor. Ayrıca parmesan peyniri de yemeğe ayrı lezzet katıyor.

Arancineyi şehrin her noktasında bulabilirsiniz. Ancak size Ke palle adlı büfeden almanızı öneririm. Zaten yerli halk ve turistler en çok burayı tercih ediyor. Fiyatlarına gelince ortalama 2-3 Euro arasında satılıyor.

Sicilya pizzası

İtalya’ya gittiğinizde her köşede karşınıza en çok çıkan lezzetlerden biri de pizzadır. Ancak Sicilya’da sokaklarda satılan pizza biraz farklı. Özellikle Palermo’da rastlayabileceğiniz Sicilya pizzaları ekmek, domates ve soğanlı sostan oluşuyor. Pide şeklinde olan pizzaları sokaklarda kurulan el arabalarından satın alabilirsiniz. Fiyatları ise sadece 1 Euro…

Mangal keyfi için Stigghiola

Eğer yemek konusunda biraz macerasever biriyseniz, ızgara olarak yapılan stigghiola yemeğini tercih edebilirsiniz. Taze soğanın etrafına etlerin sarılarak pişirilmesiyle oluşturulan bu yemek bir hayli lezzetli. Özellikle akşam saatlerinde daha sık yapılan ve bizdeki mangal gibi pişirilen bu yemeği Caracciolo Meydanı’nda bulabilirsiniz. Bu arada koyun ya da keçinin sırt bölümü kullanıldığı için et lokum gibi yumuşak.

Farklı bir sandviç: Pani ca Meusa

Palermo’da sokak yemeklerinde öne çıkan bir diğer yemek de Pani ca Meusa… Aslında bu yemek klasik bir sandviç. Bizdeki çiçek ekmeği gibi yuvarlak bir ekmekle sunulan bu sandviçin içinde kızartılmış dalak eti bulunuyor. İsteğe göre limon da ekleyebilirsiniz. 3-4 Euro arasında fiyatlarla satın alabilirsiniz.

Sicilya tatlısı: Cannoli

Tabii ki hep yemeklerden bahsetmek olmaz. Sicilya tatlı çeşitleriyle de çok zengin bir bölge. Palermo’da benim favorim cannoli adlı tatlı. Amerikalıların daha çok bildiği bu tatlı Sicilya’nın da en favori tatlısı olarak kayıtlara geçmiş. Hamurlu bir İtalyan tatlısı olan cannoli tekil haliyle cannolo olarak biliniyor. Kızartılan hamurun içerisine, ricotta peyniri, limon, badem ile servis edilen bu tatlı yemek sonraları için oldukça ideal. Özellikle vanilyalı çeşidi denemelisiniz.

 

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2018 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account