Avrupa’nın parlayan yıldızı Arnavutluk

Avrupa’nın parlayan yıldızı Arnavutluk

Arnavutluk, Türklerin vizesiz gidebildiği Avrupa ülkelerinden. Yıllarca süren gerginliğin sona ermesiyle Avrupalıların ilgisini çekmeye başlayan Arnavutluk, Stalinci tarihi, ünlü plajları ve Osmanlı mimarisiyle alışılmışın dışında bir ülke. Makedonya ve Karadağ arasında kalan Arnavutluk, çoğu zaman geçiş noktası olarak uğranılan bir yer olsa da gidenlerin ortak görüşü Arnavutluk günü birlik gezilecek bir ülkeden daha fazlasına sahip olduğu. El değmemiş doğası, yemyeşil dağları ve ormanları ile yürüyüş turları düzenlenen bir ülke. Son 10 yılda kendisini turizmle ön plana çıkarmaya çalışan Arnavutluk, önümüzdeki yıllarda popüler ülkeler olmaya en yakın aday ülkelerden. Yani Arnavutluk, hazır vizesizken gidilmesi ve görülmesi gereken bir ülke. Arnavutluk ziyaretinizde gitmeniz gereken ilk şehir doğal olarak Tiran. Ardından sıralayacağımız yerler ise henüz turistlerin haritalarında kalın çizgilerle işaretlemediği yerler olacak. Bu da birçok gezginin istediği tarzdan bir fırsat. İşte Avrupa’nın popülerleşen seyahat noktası Arnavutluk’ta gezilecek yerler şöyle:

Tiran

yoldasin-arnavutluk-tiran

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri, aynı zamanda Arnavutluk’un politik, ekonomik, kültürel ve eğitim alanında da başkentidir. Türkiye’deki tur şirketlerinin Balkan panaroması içinde yer alan Tiran gezisinde, göreceğiniz yerler arasında;  İskender Meydanı,  Ethem Bey Camii ve yanındaki saat kulesi, Rinia Park ve Arnavutluk Ulusal Sanat Müzesi yer alacaktır. Kendiniz gezerseniz, Dajti Dağı, doğayla baş başa kalmak ve huzur dolu bir yürüyüş yapmak için ideal yerlerdendir.


Berat

yoldasin-arnavutluk-berat

Sihirli bir mimariyle örülmüş şehir, Osmanlı evleri ile çarpıcı bir görüntüye sahiptir. 2008 yılında Unesco Dünya Mirası listesine giren bölge, Bin Pencereli Kent olarak bilinyor. Evleri kiremit çatıdan, duvarları ise beyaz kireçten olan Berat, beyaz şehir anlamına geliyor. Çam ormanları, zeytin ve kiraz ağaçlarının süslediği yamaçları, dik yokuşları ve taş kemerleriyle bir eski zaman efsanesini andırır. 1450 yılında Osmanlının eline geçen Berat, günümüzde kendi tarihimizi görebileceğiniz en iyi yerlerden biridir.


Gjirokastra

yoldasin-arnavutluk-berati

Berat’ın tarihi merkezi sayılan Gjirokastra, bir yamaç kenti. 2500 yıllık bir tarihe sahip kent, Arnavutların Enver Hoca’sının doğduğu kasabadır. Mimari açıdan benzersiz bir görüntüye sahip bölge, Unesco listelerinde yer alır. Zekate Evi, Gjirokastra Kalesi ve Askeri Müze görülmesi gereken yerlerindendir.


Saranda

yoldasin-arnavutluk-saranda

Arnavutluk’ta son 10 yılda hızla gelişen kentlerden biri Saranda’dır. At nalına benzer bir şeklin üzerinde yükselen Saranda, harika plajlara sahip bir turizm bölgesi olma yolunda ilerlemeye devam etmektedir. Akşam vakti yürüyüş yapacağınız körfez bölgesinde, Akdeniz ve Balkan lezzetlerini bulabileceğiniz restoranlar bulunur.


Ulusal Tarih Müzesi

yoldasin-arnavutluk-ulusal-tarih-muzesi

Arnavutluk’taki en büyük müze olan bu bina, tam bir arkeolojik hazineye sahiptir. Büyük İskender’in en büyük kılıcının birebir replikası bulunur. Ayrıca Büyük İskender’in diğer kişisel eşyaları da sergilenir. Müzede, Arnavutların soyunun dayandığı İliryalılardan komünist rejim sonrasına kadar çok detaylı bir Arnavut tarihi kronolojisi yer alır. Ayrıca müzede en etkileyici sergiler arasında 16. yüzyılda ikon sanatçısı olarak tanınan Onurfi’nin eserleri gösterilmektedir. Müze, Avrupa’da ziyaret edebileceğiniz en iyi tarih müzelerindendir.


Butrint

yoldasin-arnavutluk-butrint

Saranda’nın güneyinde yer alan Butrint, eğer antik çağlara hayran biriyseniz sizin için altın değerinde bir bölge oalcaktır. Saranda’ya 18 km uzaklıkta bulunan bölgeye, Tiran ve Vlora’dan otobüsle veya isterseniz taksi tutarak gidebilirsiniz.  Ayrıca Butrint, Yunanistan sınırına 160 km uzaklıkta bulunmaktadır. Kalıntıların, 2500 yıllık bir döneme ait olduğu tahmin ediliyor. İliryalıların bölgeye yerleştiği dönemlerde, 6. yüzyılda Yunanlıların orada olduğu düşünülüyor. Butrint’te bir tiyatro, geometrik mozaiklerle süslenmiş bir hamam, 19. yüzyılda Ali Paşa’nın yaptırdığı bir kale bulunuyor.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account