Avrupa’nın gastronomik 5 şehrinde gidilmesi gereken ünlü restoranlar

Avrupa’nın gastronomik 5 şehrinde gidilmesi gereken ünlü restoranlar

Yunus Salman – Okan Üniversitesi Gastronomi Bölümü

Avrupa’da bulunan lezzet dolu birbirinden güzel şehirler var. Bunlar Avrupa’nın gastronomik şehirleri olarak biliniyor. Ben de bu gastronomik şehirlerden 5 tanesinde yemek yiyebileceğiniz ünlü restoranları sizler için kaleme aldım. İşte Avrupa’nın gastronomik beş şehrinde gidilmesi gereken ünlü restoranlar:

Caius – Paris

Paris’in 17. Bölgesinde bulunan bu restoran Palcha’da Sumaklı Ördek spesiyalitesi  ile meşhur. Ana yemeklerinde Niora meyveli, Tonka’lı konfit bonfile de denenmeye değer. Orta Amerika’da yetişen kakao ağacından elde edilen tatlı kakao ile yapılan Criolla’lı Venezuela adındaki suflesi de bu restoranın isim yapmış tatlılarından. Burada başlangıç, ana yemek ve tatlı için 42-52 Euro arasında bir ücret ödeniyor.

Rokelin –  Barcelona

San Antoni’ de bulunan Rokein, Barcelona’nın lezzet duraklarından. Şefin spesiyalistleri arasında Boğa kuyruğu eti, Karides pisto ve Pudín de pescado adındaki balık pudingi var. Meşhur tatlısı olan Higas mus yanında Pedro al hixemez şarabı ile önerilenler arasında. Menüde ana yemekler 17-30 Euro tatlı ise 7 Euro olarak belirlenmiş.

Alma Henrique Sa Pessoa – Lizbon

Bairro al’da praco de comercio Kulesi’nin yakınında bulunan bu restoran Lizbon’un gidilmeye değer gastronomik  restoranlarından biri. Başlangıçta ızgara havuç, keçi peynirli bulgur ve kimyonlu yağ var.  Ana yemek olarak Azart’tan gelen Parrotfish, Bulhao tekniği ile hazırlanmış istiridye pirinci, Codium filizi ile maymun balığı bulunuyor. Karamelize Granny Smith, Tart tatin ve denenmeye değer lezzetli tatlıları tabakta muazzam bir şekilde servis ediliyor. Ana yemek ve tatlı ortalama 40 – 55 Euro arası.

Ceresio 7 – Milan

Borgo Degli Ortolani’de bulunan bu restoran Milan’ın şıklığına ve sadeliğine yakışır tabaklar sunuyor. Enginarlı levrek balığı, Capria Snopper’li ahtapot güveç, polenta ve limon otlu dana fileto ana yemeklerde tercih edilenler arasında. Tatlı da ise limonlu mereng tart, limon otu ile sunuluyor ayrıca Cappucinolu cheesecake de denenmeye değer. Ana yemek ve tatlı fiyatları 45 – 55 Euro arasında değişiyor.

Statholdergaarden – Oslo

Oslo’nun merkezinde opera yakınında bulunan bu restoran hem göze hem de damağa hitap ediyor. Fix menüsü bulunan bu restoranın menüsünde deniz ürünü sosu eşliğinde Norveç karides, ördek yüreğinin yanında horoz mantarı ve maydanoz köklü bıldırcın yumurtası var. Tatlıları ise bol çikolata ve ekşi krema içeriyor. Menü fiyatı ise 196 Euro.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2018 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account