Avrupa’nın en yüksek noktası: Jungfrau

Avrupa’nın en yüksek noktası: Jungfrau

İsviçre, kayak turizmi ile çok öne çıkan bir ülke. Özellikle Alpler’in bunda etkisi büyük. İsviçre’de Interlaken’e yakın bir yerde bulunan Jungfrau adlı dağı ziyaret ettiğinizde Avrupa’nın en yüksek noktasına çıkabilme şansına sahipsiniz. Yaz mevsiminde bile hava sıcaklığı eksi derecelerde seyrediyor.

Jungfrau Dağı, Interlaken’i ziyaret edenlerin çoğunlukla ilk gördüğü yerlerin başında geliyor. Interlaken’in merkezindeki istasyondan yaklaşık 50 dakikalık bir yolculukla Jungfrau’ya ulaşıyorsunuz. Burası, Avrupa’nın en yüksek noktası. 3571 metre yüksekliği ile rekoru elinde bulunduruyor. Havanın açık olması halinde size muhteşem bir manzara bekliyor.

Teleferiklerle ile zirveye çıkıyoruz

Öncelikle bu yapacağınız yolculuktan size biraz bahsedeyim. Avrupa’nın en yüksek noktasına ulaşmak için car cable adlı elektrikli teleferik ile yolculuğunuzu yapıyorsunuz. Bu yolculuk esnasında en az 2 tren değiştirmeniz gerekiyor. Aktarma yaparak en üst noktaya yani Jungfrau Dağı’na ulaşıyorsunuz. Tabii ulaşımın bedeli de bir hayli yüksek. Ortalama 180 – 210 İsviçre Frangı arasında bir bedel ödemeniz gerekiyor. Yani Türk Lirası ile eşleştirdiğimizde 700 – 800 TL’yi buluyor.

Her yer bembeyaz

Peki burada sizi neler bekliyor? Özellikle havanın kapalı olduğu durumda bile açık bir alanda sembolik bir yerde İsviçre bayrağı ile bu anı ölümsüzleştirmek mümkün. Kısa bir süre de olsa karların içinde bulunabiliyorsunuz. Bunun yanı sıra havanın açık olması halinde kayak pistlerine doğru yürüyüş yapılabiliyor. Bembeyaz bir coğrafyada yürüyüş yapmanın keyfi de çok ayrı oluyor. Özellikle de yaz mevsiminde…

Birçok aktivite sizi bekliyor

Burada kayak yapmanın şartları ise şu şekilde… Kar eğlence parkını kayak için kullanabilirsiniz. Snowboard ya da kayak yaparak burada eğlenceli anlar yaşamak mümkün. Fiyatlara gelince bireysel olarak gittiğinizde parka giriş için yetişkinlerden 45, çocuklardan ise 35 İsviçre Frangı alıyorlar. Burada kayak takımı ya da snowboard kiralamak isterseniz de yetişkinler için 35, çocuklar için 25 İsviçre Frangı ödemeniz gerekiyor.

Tabii ki burada aktiviteler sadece kayak ya da snowboard ile sınırlı değil. Dağın etrafında yürüyüş yaparak muhteşem manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz. Ayrıca, 800 metre yükseklikte kablo eşliğinde uçuş yani orijinal adıyla zip line yapabilirsiniz. Bu anlarda muhteşem bir manzara ile baş başa kalıyorsunuz. Bunun yanı sıra kar arabaları ve scooter bisikletlerle dağda dolaşabilirsiniz.

Buz Sarayı’nda gezi keyfi

Jungfrau’da Ice Palace yani Buz Sarayı da çok ilgi gören yerlerden biri. Buz mağarasının içinde bir yolculuk yapıyorsunuz. Etrafınızın buzla kaplı olduğu bir alanda biraz üşüyerek geziyorsunuz. Yolculuğunuz esnasında duvarda Jungfrau’yu ziyaret etmiş olan dünyaca ünlü isimlerin fotoğraflarını görüyorsunuz. Ayrıca çok sayıda heykeller de bulunuyor. Buz Devri filminin bazı bölümleri de burada çekilmiş. Filmde gördüğünüz Scrat’ın buzda donmuş hali de çok ilgi görüyor.

Muhteşem manzarada yemek

Jungfrau’da yeme içme açısından çok güzel restoranlar mevcut. Yılın 365 günü açık toplam 5 adet restoran hizmet veriyor. Bu restoranların ortak özelliği hepsinin panoramik manzaraya sahip olması. Yemeğinizi yerken dışarıdaki harika manzarayı seyredebiliyorsunuz. Restoranlara bakacak olursak, ilk katta The Aletsch self-service restaurant bulunuyor. Dünya mutfaklarının olduğu yemekleri seçebilirsiniz. Bunun dışında Hint mutfağının olduğu Bollywood restaurant ve İsviçre lezzetlerinin ön planda olduğu Crystal restaurant da hizmet veriyor. Ayrıca Jungfrau’ya ulaştığınızda karşınıza ilk olarak küçük bir cafe çıkıyor. Burada da daha uygun fiyatlarla bir şeyler yiyip, içebilirsiniz.

Jungfrau’dan ne alınır?

Jungfrau’yu gezip, bir şeyler yiyip içtikten sonra artık alışveriş zamanı diyoruz. Çıkış bölümünde 2 farklı alışveriş mağazası bulunuyor. Bir tanesinde sadece saat, cüzdan gibi ürünler satılıyor. Diğerinde ise montlardan hediyelik eşyalara kadar birçok ürün mevcut. Fiyatları ise ülke standartlarında. Ancak yine de tabii İsviçre’de bir magnetin 30 Türk Lirası olduğunu düşünürsek, fiyatlar bir hayli yüksek. İndirime giren ürünlere de bakmanızı öneririm. Mesela ben bir montu yaklaşık 160 Türk Lirası gibi uygun bir fiyata aldım. Nereden baksanız 5 magnet parası…

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account