Avrupa’nın en küçük üçüncü ülkesi: San Marino

Avrupa’nın en küçük üçüncü ülkesi: San Marino

Eda Özsoy

Kocaman ülkeler gezdim, ancak Avrupa’nın en küçük ülkelerinden biri kabul edilen San Marino’yu gezerkenki tadı alamadım. Burası Güney Avrupa’da İtalya Yarımadası içerisinde Apenin Dağları’nın tepesine kurulan bir ülke, San Marino.. .

3 Eylül 301 tarihinde inşa edilen San Marino, Avrupa’da Vatikan ve Monako’dan sonra en küçük ülke olarak kabul ediliyor. Tek sınır komşusu İtalya olan ülkenin yüzölçümü ise 61.2 km². Neredeyse bir günde tamamen tavaf edebilirsiniz bu şirin ve romantik ülkeyi. Turist otobüslerinin indiği meydandan başlayıp şehrin tamamını dolaşmanız beş altı saatinizi alıyor. Bunun dışında manzaranın tadını çıkarıp, hediyelik eşyalar bakabilirsiniz. Günbatımında ise ambiyans çok daha şahane oluyor. 33 bin kişinin yaşadığı bu ülkede konuşulan dil yine İtalyanca…

Gelirinin büyük bir bölümünü turizmden kazanan ülkeyi her yıl 3 milyondan fazla turist ziyaret ediyor. Ülkeye giriş çıkışlarda pasaport kontrolü yapılmıyor. Ama ülkeye girebilmek için İtalya topraklarından geçmek zorundasınız. Yani Schengen vizenizin olması şart.

Üç Kuleleri keşfedin

Monte Titano üzerinde bulunan San Marino’nun Üç Kulesi ülkenin simgesi olarak kabul ediliyor. San Marino mutfağı, İtalyan mutfağı ile oldukça benzerlik taşıyor. San Marino mutfağının en özgün yemeği ise San Marino’nun Üç Kulesi’nde üretilen çikolatalı kekler. San Marino’ya giden bir turist için Üç Kuleler mutlaka keşfedilmesi gereken yerlerden biri… Savunma amaçlı yapılan tarihi dar sokaklardan geçerek bu kulelere ulaşabilirsiniz. Bu sokaklarda yürümek, insana eşsiz bir haz veriyor. Bu üç kule, San Marino bayrağında da yer alıyor.

Hem romantizm hem iyi yemek için

San Marino’nun tepesinde birbirinden keyifli pek çok restoran bulunuyor. Ancak benim favorim, ülkenin en tepesindeki Otel Titano ve içindeki Restaurant Pizzeria Nido Del Falco… Burada geleneksel İtalyan yemekleri, enfes bir manzara eşliğinde misafirlere sunuluyor. Özellikle gün batımında gitmeli… Restoran Righi la Taverna ile Restoran Walter e Lella da, güzel mekanlar arasında.

 

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account