Avrupa’nın en eski caz kulüplerinden Reduta’yı biliyor muydunuz?

Avrupa’nın en eski caz kulüplerinden Reduta’yı biliyor muydunuz?

Caz müziğini çok seven biri olarak Prag’da methini çok duyduğum Reduta’ya  gitmeden duramazdım.

Prag’ın merkezinde, Narodni 20, Praha 1 adresindeki Reduta Jazz Club, 1958 yılından beri faaliyette ve tanıtım broşüründe Avrupa’nın en eski üç caz mekanından biri olduğu belirtiliyor. Reduta, Antik Yunanistan’da eğlence ve müzik merkezi demekmiş.

Burası özellikle çok ünlü müzisyenlerin doğaçlama caz dinletisi vermeleriyle meşhur. Zamanında sahne alarak “jam session” yapanlar arasında Wynton Marsalis, Dave Brubeck, Tony Scott, Chris Barber, Aki Takase gibi ünlü isimler var.

Bill Clinton da başkanlık yaptığı dönemde, buraya gelerek saksafon çalmış.

Reduta’da konserler akşam 21.30’da başlıyor. Biz arkadaşımla sahneye yakın bir yer ayırtabilmek için daha erken gittik. Kişi başı 285 Çek Kronu (yaklaşık 36 TL) ödeyerek biletlerimizi aldık.

Aylindim, Allyn oldum.

reduta-prag-aylin-saracoglu1

Bir süre etrafta oyalanıp tekrar mekana geldiğimizde içerisi neredeyse tamamen dolmuştu. Önden giren arkadaşım, “yerimizi nasıl bulacağız, yer gösteren kimse yok” derken ben “Allyn” yazan tarafı görerek, “bak işte bizim yerimiz” dedim.

Çekçede “Allyn” oluvermiştim. Arkadaşım bunu hemen anlamama şaşırsa da başka dillerde Aylin’in farklı şekillerde karşıma çıkmasına o kadar alışkınım ki…

reduta-prag-aylin-saracoglu3

Burası hoş, sevimli, samimi bir mekan. Duvarlardaki caz müzisyenlerinin ve notaların resimleri, kırmızı koltuklar, loş bir aydınlatma konsepte çok uygun.

Reduta’da içki veya içecek servisi bulunmuyor. Bunun için hemen yanındaki diğer bölümde olan Saxophone bara geçmeniz gerekiyor. Saxophone Bar’da Reduta’daki canlı müziği ekranlardan seyretmek de mümkün.

Ruchadze Band-Amsterdam Beyond

reduta-prag-aylin-saracoglu5

Ve işte bu gecenin grubu olan Ruchadze Band-Amsterdam Beyond sahneye çıktı. Şimdi caz zamanı…

Grubun kurucusu, solisti ve gitaristi Konstantin Ruchadze, ağırlıklı olarak Amsterdam’da yaşayıp, sanatını yapan uluslararası bir müzisyen.

Sahnede seyirciyle diyaloğu çok başarılı. Diğer üyeler ise şu isimlerden oluşuyor: Lukas Martinek (solo gitar), Jan Steinsdörfer (org), Marek Eichler (bas gitar), Leon Kemper (gitar) ve Petr Eichler (davul).

Grup, cazın olmazsa olmazı doğaçlamada gerçekten muhteşem… Müzisyenlerden biri doğaçlamaya başlayınca diğer müzisyenler ustalıkla ona eşlik ettiler. Dinleyicilerin özellikle coştukları bölümler de bunlar oldu.

Ruchadze Band-Amsterdam Beyond o gece tanınmış caz parçalarının dışında kendi eserlerini çaldı. Grubun son albümleri “Around The World in Space and Time” (Dünyada Uzay ve Zaman) ve “Adventure” (Macera) isimlerini taşıyor. Sadece bu çok çekici isimler bile grubu sevmem için yeterli…

Ayakta alkışlandı

Performans biterken saatler gece yarısını gösteriyordu. Herkes büyük bir coşkuyla ayakta alkışladı. Grup da bunu karşılıksız bırakmayarak bis yaptı.

Bitmesini kimsenin istemediği harika bir müzik performansıydı. Seyircilerin büyük çoğunluğu dünyanın dört bir yanından gelen turistlerden oluşuyordu.

Gecenin sonunda otelime dönerken, kulaklarımda caz müziğinin eşsiz tınıları, yüzümde mutluluğumun yansıması olarak da koca bir gülümseme vardı.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account