Avrupa’nın en batı noktası

Avrupa’nın en batı noktası

Samih Nusret Kocataş – Evet, Avrupa’nın en batı noktasından bahsediyoruz. Cabo da Roca Burnu, Lizbon’dan 40km, Sintra’dan ise 18km uzaklıkta ve gene Sintra – Cascais milli parkı sınırları içinde bulunmaktadır.

38º 47´ kuzey enlemi ve 9º 30´batı boylamı koordinatlarında yer alan bu burun,  sadece Avrupa kıtasının en batı noktası olmayıp, aynı zamanda bütün Euro-Asya bölgesinin, İber yarımadasının ve Portekizin en batı noktasıdır.

Avrupa’ya varışı temsil eder

yoldasin_cabodaroca

Cabo da Roca Burnu, Avrupa kıtasının Atlas Okyanusu ile buluştuğu ilk noktadır. 5.500km’lik düz bir mesafe ile Avrupa kıtası ile Kuzey Amerika arasında en yakın yerdir. Romalılar toprağın bittiği yer diye adlandırmışlardır. Deniz seviyesinden 140m.yüksekliktedir.

16.y.y.’da üstüne kurulan kale ve savunma surları vasıtasıyla Lizbon’a yaklaşmakta olan gemilere yol göstermiştir. 1770’lerde kurulan, 22m yüksekliğinde, tepesi kırmızı bir topu andıran ve halen kullanılmakta olan deniz fenerinin yaydığı ışık oldukça kuvvetli olup 48 km ileriden görülmektedir.

Mevcut fener halen dünya gemiciliği için en önemli fenerlerden biri olup, civardan geçenler için Avrupa kıtasından ayrılışı ya da Avrupa kıtasına varışı ifade eder.

Her gün rüzgarlıdır, ama bazen gün batımı esnasında hava oldukça güzel ve sakindir. Tavsiyem okyanus üzerinde gün batımını seyretmeniz olacaktır, zira muhteşem…

Rüzgarlara dikkat!

Bazen rüzgarlar çok tehlikelidir, eğer böyle bir anda orada bulunuyorsanız asla istinat duvarlarına yaklaşmayınız ve asla patika yoldan sahile inmeyiniz.

Sabah sakin bir havada giderseniz patika yoldan aşağı inip gizli plajları görüp güzel fotoğraflar çekebilirsiniz yalnız unutmayın tekrar yukarı çıkmak için oldukça yorulacaksınız.

Patika yoldan aşağı indiğinizde bulacağınız gizli plajlarda yüzmenizi tavsiye etmem zira derinlik suya girer girmez en az 10m’den başlar ve dalgaların sizi kayalıklara doğru sürükleme riski vardır.

Ortadaki taştan yapılmış Cabo da Roca isimli anıtın üzerinde Portekizlilerin ünlü şairi Luis de Camoes’in “Karanın bitip denizin başladığı yer” diye yazan mısralarını görürsünüz.

yoldasin_portekiz1

Buradan ayrılmadan evvel Fener’in altında bulunan Turizm Ofisine uğrarsanız 5€ – 10€ arası bir ücret karşılığı adınıza düzenlenen Avrupa Kıtasının en batısına geldiğinize dair bir sertifika alabilirsiniz.

 

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account