Avrupa’da bu şehirlerde su Türkiye’den bile ucuz!

Avrupa’da bu şehirlerde su Türkiye’den bile ucuz!

Baştan söyleyelim çok sulu bir yazı hazırladık size ve Avrupa’dan su bile alınmaz efsanesine son verdik; çünkü bu yaklaşım realiteyle pek uyuşmuyor. Aslında Avrupa’nın tatil şehirlerinde su fiyatları öyle çok da pahalı değil. Hatta bazı şehirlerde Türkiye’den bile ucuz. Tabii restoran ve kafeteryalarda fiyatlar farklı olabilir. Kültür turunda en çok önemsediğimiz şey çantamızda taşıdığımız veya otel odasına götürdüğümüz su değil mi? Sizler için Avrupa’nın önemli tatil şehirlerinde marketlerde yer alan 1.5 litrelik su fiyatlarını çıkardık.

Unutmadan şunu da hemen belirtelim, tatile gidecekler için her dönemin kralı olan “paket turlar” yine cazip. Neden? Çünkü tek fiyatla kahvaltı dahil otel, gidiş-dönüş uçak bileti, transfer ve rehberlik hizmeti alıyorsunuz. Böylece ne harcayacağınız netleşiyor. Dolayısıyla döviz yükselse bile Avrupa’da cep dostu harcamalar yaparak unutulmaz bir tatil geçirebilirsiniz.

Orta Avrupa’da su fiyatları nasıl?

Orta Avrupa şehirleri tarihi ve kültürel özellikleri ile dikkat çekiyor. Özellikle Prag, Budapeşte ve Viyana her mevsim başka güzel! Peki bu coğrafyalarda su gerçekten pahalı mı? Aslında neyi nereden alacağınızı bildiğiniz zaman sorun yok. Örneğin bu şehirlere gitmeden önce internetten en çok bilinen supermarketlerin hangileri olduğunu iyice araştırın. Bu marketlerin internet sitelerine girip su fiyatlarına bakın.

Örneğin Prag’da 1.5 litrelik bir su markette 9.95 Kron’a satılıyor. Bu da Türk Lirası’na çevirdiğinizde 2.7 TL yapıyor. Budapeşte’de aynı su 108.69 Forinti’ye alabilirsiniz. Bu ise 2.36 TL’ye karşılık geliyor. Viyana’da ise 0.35 Cent’ten 1.5 Litre su bulabileceğiniz marketler var. Bu da yaklaşık 2.47 TL yapıyor. Viyana’da farklı cc’lerde su fiyatları 0.30 Cent ile 0.70 Cent arasında değişiyor.

Barselona ve Madrid’e bakalım…

Seyahat rotanızda İspanya varsa mutlaka ya başkent Madrid’e ya da Barcelona’ya gidiyorsunuz demektir. Bu iki önemli turizm şehrinde su fiyatları nasıl derseniz işte size 1.5 litrelik fiyatlar: Madrid’de 0.57 Cent’ten alabilirsiniz. Bu da yaklaşık 3.99 TL yapıyor. Hemen söyleyelim Madrid’de su fiyatları 0.30 Cent ile 1 Euro arasında değişiyor. Barcelona’da ise 0.55 Cent’e yani 3.85 TL’ye su alabilirsiniz. Barcelona’da su fiyatları 0.40 Cent ile 1 Euro arasında değişebiliyor.

İşte Paris, Amsterdam ve Brüksel’de su fiyatları…

Benelüks ülkelerinde su fiyatları diğer Avrupa şehirlerine göre biraz daha pahalı. Ancak ulaşılamayacak rakamlar değil. Pek çok market veya büfeden avantajlı fiyatlarla su bulabilirsiniz. Fransa’nın başkenti Paris’te su fiyatları 0.40 Cent ile 1.5 Euro arasında değişiyor. 1.5 litrelik suları 0.45 Cent’e alabilirsiniz. Bu da yaklaşık 3 lira 15 kuruş yapıyor. Hollanda’nın başkenti, kanallar şehri Amsterdam’da ise 0.74 Cent ile 1.20 Euro arasında su fiyatları değişiyor. Amsterdam’da 1.5 litrelik bir şişe suyu 0.70 Cent’e alabilirsiniz ki bu da TL olarak 4.90 yapıyor. Brüksel’de de 1.5 litreyi aynı fiyata bulabilirsiniz. Belçika’nın başkenti Brüksel’de su fiyatları 0.50 Cent ile 1.00 Euro arasında değişiyor.

‘Yakarım Roma’yı da yakarım’ lafı tarihte kaldı!

İtalya’nın başkenti Roma’da 1.5 litre su, hani derler ya sudan ucuz. Yaklaşık 0.20 – 0.45 Cent arasında değişen su fiyatlarının olduğu Roma’da bir marketten ortalama 0.25 Cent’e 1.5 litre su alabilirsiniz. Bu da yaklaşık 1.75 TL’ye karşılık geliyor ki aslında Türkiye’den bile ucuz. Yani İtalya’da suyu bol bol tüketebilirsiniz. Floransa’da ise bu büyüklükte bir su şişesini 0.30 Cent’e alabilmeniz mümkün. Bu da yaklaşık 2 lira 10 kuruş yapıyor.

Londra’da su fiyatları nasıl?

İngiltere, Pound-TL ilişkisi düşünüldüğünde pahalı bir ülke ancak yine de uygun fiyata birçok şey bulabilirsiniz. Başkent Londra’da su fiyatları 0.50-1.50 Pound aralığında değişiyor. 1.5 litrelik suyu 0.60 Pound’a bulabilirsiniz. Bu da Türk Lirası ile yaklaşık 4 lira 80 kuruşa geliyor.

Türk Lirası Sırp Dinarı’ndan daha değerli!

Sırbistan’ın başkenti Belgrad son yıllarda Türkiye’den gezginlerin rotasına girmiş durumda. Peki Belgrad’da su fiyatları ne kadar? Öncelikle hemen belirtelim 1 Sırp Dinarı 0,059 TL’ye karşılık geliyor. O nedenle Sırbistan Türk seyahatseverleri için cep dostu bir ülke. Su fiyatları da abartılı değil. 45 ila 70 Dinar arasında değişiyor. 1.5 litrelik bir suyu 50 Dinar’a yani 2.5 TL’ya alabilirsiniz.

Portekiz’in Başkenti Lizbon’un suları…

Son yıllarda öne çıkan seyahat coğrafyaları arasında yer alan Portekiz’in başkenti Lizbon’da su fiyatları İspanya’ya göre daha ucuz. 0.30 ila 1.00 Euro arasında değişen fiyatlara su içmek mümkün. 1.5 litrelik bir şişe suyun fiyatı ise 0.40 Cent civarında. Bu da TL ile 2 lira 80 kuruşa denk geliyor.

Vizesiz tatil rotası Ukrayna’ya bakalım

Evet hem vizesiz hem pasaport olmadan gidebileceğiniz Ukrayna’da gezginler için yeme-içme fiyatları cep yakmıyor. Tabii nerede ne yediğiniz çok önemli. Üstelik 1 Ukrayna Grivnası 0,22 TL’ye karşılık geliyor. Peki su fiyatlarında durumlar ne? Ukrayna’nın başkenti Kiev’de su fiyatları 10.00 Grivna ile 15.00 Grivna arasında değişiyor. 1.5 litrelik su şişesini ise 10.50 Grivna’ya alabilirsiniz. Bu da yaklaşık 2.30 TL yapıyor.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2018 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account