Avrupa’da peynirleriyle ünlü yerler…

Avrupa’da peynirleriyle ünlü yerler…

Peynir yemeği çok mu seviyorsunuz? O zaman sizleri yollara düşürecek bir yazı geliyor. Avrupa’da peynirleri ile ünlü yerleri sizler için kaleme aldık. Listede Fransa, İtalya ve İspanya gibi yerler var. Siz de bir peynir tutkunuysanız hadi durmayın ve bizimle yollara düşün.

Fransa

Fransa için peynir cenneti diyebiliriz. Burada farklı peynirlerin tadına bakabileceğiniz çok güzel şehirleri var. Bordeaux, Fransa’daki en iyi peynirleri bulabileceğiniz yerlerin başında geliyor. Özellikle keçi peyniri konusunda nam salmış bir markası bulunuyor. Le Chèvre-Feuille adındaki bu markanın peynirlerinden yemenizi tavsiye ederiz. Baud et Millet’e adındaki peynirci dükkanına da uğrayabilirsiniz. Ayrıca Fransa’da peyniri meşhur olan bir başka yer ise Normandiya. Burada Camembert adında Fransız peynirini tadabileceğiniz güzel bir mekan bulunuyor.

İspanya

İspanya’da “El Pais de los Quesos” yani Peynirler Ülkesi denilen bir yer var. Asturias adındaki bu yerin peynirleri tüm dünyaya nam salmış. Özellikle Queso de Cabrales adındaki keçi peyniri çok popüler. Peynir severler, Cabrales’in tadına mutlaka bakmalı. Ayrıca İspanya’da La Mancha’nın da peynirleri çok popüler. Manchego adındaki peyniri ile ünlü. Bu peynir koyun sütünden elde edilen bol tereyağlı bir lezzete sahip.

İtalya

İtalya’nın pizzasının lezzeti peynirin geliyor dersek yanlış olmaz. Özellikle de Sardunya’da Pecorino gibi ünlü peynirleri bulabileceğiniz bir yer. Ayrıca Pagazzano’ya da peynir severlerin uğramasını tavsiye ederiz. Geleneksel İtalyan peyniri Arrigoni’yi üreten peynircilere mutlaka uğramalısınız.

Hollanda

Peynir pazarlarında, dükkanlarında dolaşmak ve çeşit çeşit peynirin tadına bakmak istiyorsanız yolunuzu Hollanda’ya çevirin. Hollanda’da tadına bakmanız gereken peynirler arasında Gouda, Edam, Leerdammer, Maaslander, Maasdam ve Vlaskaas bulunuyor. Peynir pazarlarında ve dükkanlarında dolaşırken mutlaka bu peynirlerin tadına bakmalısınız.

Norveç

Norveç’in Torjulvagen adındaki kasabasında çok lezzetli bir peynir üretiliyor. Bir çeşit mavi peynir olan Kraftkar dünyadaki en iyi peynirler arasında bulunuyor. Peynirin tarihi çok eski değil. 2004 yılından beri yapılıyor. Kraftkar peyniri, San Sebastián’daki 2016 Dünya Peynir Ödülleri’nde “Dünya Şampiyonu” seçildi.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2018 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account