Oslo'ya mayıs-eylül arası dönemde giderseniz daha ucuz bir döneme denk gelmekle birlikte günlerin daha uzun, havanın daha ılık olduğu bir dönemin tadını çıkarabilirsiniz. Haziran ve temmuz aylarında giderseniz midnight (gece yarısı güneşi) görsel şölenini kaçırmmaış olursunuz. Kışın giderseniz, dünyanın en güzel kayak merkezlerinden birini değerlendirebilirsiniz.
Gulf Stream'in de etkisiyle Oslo'nun iklimi, enlemine göre daha ılıktır. Yaz sıcaklıkları genellikle çok daha güneydeki şehirlere eşittir ancak kışları Oslo'yu harika bir kayak merkezi yapacak kadar yeterli soğukluğa sahiptir. Kış ortalama sıcaklığı 1 derece ile -4 derece arasında iken, yaz ortalama sıcaklığı 15-16 derece arasındadır.

Norveç’in başkenti ve aynı zamanda en büyük şehri Oslo, 635 bin nüfusa sahiptir. 1000 yılında kurulmuş olan kent, 242 kilometrekaresi ormanlık olan 454 kilometrekare alana sahiptir.

Oslo; Norveç’in Danimarka’dan 1814’te bağımsızlığını kazanmasından itibaren Norveç’e başkent olmuştur. Avrupa’nın en hızlı büyüyen başkentlerinden biri olan Oslo’nun nüfusu, son yıllarda her yıl yüzde 2’den fazla artış göstermektedir.

Dünyanın en pahalı şehirlerinden biri olan Oslo, aynı zamanda Norveç’in ekonomik ve yönetim merkezidir. Buna ek olarak Norveç’in ticaret, bankacılık, sanayi ve nakliye merkezidir. Avrupa’da denizcilik endüstrisi ve deniz ticareti için yine önemli bir merkezdir. Şehir; denizcilik sektöründe bazıları dünyanın en büyüğü olan denizcilik şirketleri, gemi acentaları ve denizcilik sigorta acentaları gibi birçok firmaya ev sahipliği yapmaktadır.

Norveç hükümet ve parlamento binaları Oslo’dadır. Hala Norveç kralı tarafından kullanılan Kraliyet Sarayı da Oslo’nun ana caddesinin sonunda Karl Johans bölgesinde yer alır.

Oslo, Avrupa Konseyi ve Avrupa Komisyonu kültürlerarası şehir programının pilot kentidir. Norveç’in Ulusal Sanat Müzesi, Mimarlık ve Tasarım, Norveç Opera ve Balesi ve Ulusal Tiyatro gibi önemli kültürel enstitülerinin yanı sıra ana işletmeleri ve eğitim kurumları da Oslo merkezlidir. Oslofjord’un 100 km ilerisinde yer alan Oslo, 40 adaya da ev sahipliği yapar. Oslo kentinin yarısından fazlasını kaplayan orman ve parklar, Oslo’yu gerçek bir yeşil şehir yapar.

Dünyanın en prestijli ödüllerinden biri olan Nobel Barış ödülleri, Oslo Şehir Salonu’nda her yıl 10 Aralık tarihinde verilir. Kent, 1952 Kış Olimpiyatları’nın yanı sıra 1930, 1966, 1982 ve 2011 FIS Kuzey Ülkeleri Kış Olimpiyatları Şampiyonası’na ev sahipliği yaptı. Oslo ayrıca “Çığlık” eserinin ressamı Edvard Munch, heykeltıraş Gustav Vigeland ve oyun yazarı ve şair Henrik Ibsen gibi dünyaca ünlü sanatçılara da ev sahipliği yaptı.

BM’e göre Oslo ve daha büyük ölçekte Norveç, dünyada yaşanacak en iyi yer. Aynı zamanda Oslo, en yüksek İnsani Gelişme İndeks’ine ve dünyanın en yüksek işsizlik oranına sahiptir. Dünyanın en zengin bölgesi İskandinavya’da yer alan Oslo’da, turistler krallar gibi karşılanır. Düşük bütçelilere de aynı misafirperverliği gösteren kent, bu konuda dünyanın en iyisidir.

Norveçliler, dünyanın en misafirperver insanlarındandır ve bir turistin şehrin güzelliğinden büyülenmemesi mümkün değildir. Eğer Norveç’i ziyaret etmek istiyorsanız Oslo’dan başlamalısınız.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account