NORVEÇ

Norveç Kronu - NOK -
Mayıs - haziran, temmuz, ağustos
Alaska, Grönland ve Sibirya ile aynı enlemde yer alan Norveç'in iklimi bu ülkelere kıyasla daha hoştur. Elbette, gidilen yer Norveç olunca, en güncel hava raporlarına bakmak, ona göre kıyafet almak gerekiyor.

Temmuz'un sonları ile ağustos'un başları Norveç'te havanın en sıcak olduğu dönemdir. Bu dönemde neredeyse hiç nem oluşmaz. Bu dönemde hava sıcaklığı 25 - 30 dereceyi bulur. Kayak yapılan yüksek yerlerde bile sıcaklığın 18 dereceye ulaştığı görülebilir. Ancak yaz aylarında hava kuraktır ve her an değişikliğe uğrayabilir. Özellikle fiyordların olduğu bölgelerde.


Sonbaharda Norveç'te doğa adeta altın rengine dönüşür. Eylüle doğru sıcaklık düşmeye başlar. Meyve ve mantar toplama mevsimidir.

Kışın ise sıcaklıklar -40 dereceye kadar düşer ve ülke karla kaplı bir cennete dönüşür. Kış ayları kıyı bölgelerde nispeten daha ılık geçer

Mayıstan haziran'ın ortasına kadar bahar mevsimidir. Ağaçlar çiçek açar, şelaleler coşar. Doğa adeta hayat bulur. Özellikle meyve bahçeleri rengarek çiçekleri ile çok güzel görüntüler oluşturur.
Norveççe (Bokmål-Kitabî Lehçe ve Nynorsk-Yeni Norveççe)

Norveç, Kuzey ışıklarının masalsı dansının izlenebildiği birkaç ülkeden biridir. Doğa sporları, kış sporları, macera, eğlence ve keşfetme meraklısı milyonlarca insan her yıl Norveç’e akın eder. Kuzey Avrupa’da yer alan ülke, doğuda İsveç ile, kuzey ucundan ise güneye doğru Norveç ile  komşudur. Yine kuzey ucundan Rusya ile de sınırları vardır.

Modern Norveç 1905 yılında kurulan genç bir ülke olsa da, bulunduğu bölgede yerleşim 10 bin yıl öncesine kadar dayanır. Bölgeye yerleşen ilk insanlar, önceleri avcılık ve balıkçlıkla geçinirken, sonraları tarım yapmaya ve yiyecek stoklamaya başlamışlar. Bölgede tarımın M.Ö. 500 yıllarında başladığı düşünülüyor. Bronz Çağı olarak adlandırılan bu dönemde, metal silahlar, kuyum eşyaları ve araçların yapıldığı keşfedilmiştir.

Norveç’te 800 – 1030 yılları arası Vikingler dönemi olarak adlandırılır. Gelişkin aletler yapan ve okyanusta yüzebilen gemiler yapan Vikingler, ticarette çok büyük ilerleme kaydettiler. Yaptıkları sağlam ve hızlı gemilerle dünyanın dörtbir yanına seyahat etmeye başladılar. Gemicilikte ve ticarette büyük ilerlemeler kaydeden Vikinglerin önemli bir bölümü, gittikleri ülkelerde medeniyetler kurarak ticaretle uğraşmaya devam ettiler.

İskandinav Yarımadası’nın kuzeyinde yer alan Norveç’in, yüzde 70’i dağlarla kaplıdır. Ülkede tarım yapılabilen alanların toplam alana oranı ancak yüzde 3 civarındadır. 150 binin üzerinde ada ve 450 bin tane tatlı su gölü bulunan Norveç’in, okyanusa olan kıyı uzunluğu ise 19 bin kilemetrenin üzerindedir.

5 milyonun üzerinde nüfusu bulunan Norveç, 13 kişi ile, kilemetrekareye en az insan düşen ikinci ülkedir. 1972 yılında Avrupa Ekonomik Topluluğu ve 1994’te Avrupa Birliği’ne katılan Norveç, Schengen üyesi olmakla birlikte, ortak para birimi Euro’ya dahil değildir. Ülkenin para birimi Norveç Kronu’dur (NOK). Petrol ürünleri, ham alüminyum ve taze balık ülkenin en önde gelen ihracat kalamlerini oluşturur.

Kişi başına düşen 64 bin dolarlık gelirle dünyada 6’ıncı sırada yer alan Norveç’in toplam GSMH’si ise 328 milyar dolardır. Ülke, özellikle doğal gaz rezervleri bakımından oldukça zengindir.

Norveç’in coğrafi yapısını belirleyen en önemli yer şekillerinden birisi de fiyortardır. (Fiyort denizin buzul vadilerini basması sonucunda oluşan ve çoğunlukla iç kesimlere kadar sokulan ince uzun, kenarları çok dik körfezdir) Ülkede irili ufaklı bin 190 tane fiyort bulunur. Bu fiyortlarda düzenlenen kruvaziyer turları turistler tarafından yoğun ilgi görür. En ünlü kruvaziyer fiyortları, Stavanger, bergen, Flaam, Geiranger ve Olden’dir.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account