Sokakların canlı olduğu ve iklimin neredeyse mükemmel olduğu yaz mevsimi Riga'ya gitmek için en uygun zamandır. Baltık Denizi'ne yakınlığı nedeniyle burada, diğer Balkan ülkelerine hava daha ılık olur.
Riga'da iklim, denize yakınlıktan etkilenir bu yüzden iklim ılık ve nemlidir. Yazları nispeten serin ve bulutludur. Ortalama temmuz sıcaklığı 16,9 ° C'dir. Kışlar ise nispeten sıcaktır. Ocak ayı ortalama sıcaklık -5’tir. Aralık ortasından mart ortasına kadar kar, yüzeyi örter. Yılın yaklaşık yüzde 40'ı bulutlu geçer.

Riga; Baltık Denizi’nde Riga Körfezi’nin güney kıyısında, Rigava kıyı ovasında yer alan bir Letonya kentidir. Riga’nın tarihi; Daugava Nehri’nin sağ kıyısında, nehrin Riga Körfezi’ne aktığı noktada başlar. Deniz seviyesinden 1 ila 10 metre yükseklikte bulunan bu doğal alan, 17 kilometrekarelik düz ve kumlu bir ovadır.

Riga, Letonya’nın en büyük şehri ve başkentidir. 641 bin nüfusuyla Baltık ülkelerinin de en büyük kentidir. Riga’nın, Art Nouveau/Jugendstil mimarisi ve 19. yüzyıl ahşap mimarisi ile ünlü tarihi merkezi bir UNESCO Dünya Mirası sitesidir.

Riga; ilçeleri Centra, Kurzeme, Ziemelu, Latgale, Vidzeme ve Zemgale olmak üzere 6 ideri bölgeye ayrılmıştır.

Riga kenti, 1201 yılında Alman Haçlılar tarafından kurulmuştur. 13. yüzyılın başında uluslararası ticaret olanaklarının da hızla büyümesiyle Riga; Avrupa’nın ilk ortak pazarı Hansa Ligi’ne dahil oldu.

16. yüzyılda Polonya ordusu tarafından işgal edilen Riga’yı, 1621 yılında İsviçreliler işgal etti ve burayı İsviçre’nin en büyük ve en gelişmiş kenti yaptılar. 1710 yılında Büyük Kuzey Savaşı sırasında Riga ve birçok Letonya kenti Rus Çarı Büyük Petro tarafından işgal edildi ve Rusya’ya eklendi.

20. yüzyılın başında Riga, Rusya İmparatorluğu’nın ikinci büyük limanına sahipti. Kent bir kez daha gelişti ve muhteşem Art Nouveau binalar inşa edildi. Avrupa Art Nouveau mimarisinin en iyi koleksiyonu olarak kabul edilen Riga’nın bu tarihi merkezi UNESCO tarafından da Dünya Mirası Sitesi’ne dahil edilmiştir.

Letonya 1918’de bağımsızlığını ilan etti ve tarihte ilk defa Leton dilini resmi dil ilan etti. 2. Dünya Savaşı’na kadar Riga, moda galası kenti oldu ve Avrupa’nın en çok üniversite mezununu verdi. Çok sayıda mağazası, kafesi ve zarif giyimli insanlarıyla Riga, “küçük Paris” olarak adlandırıldı. 2. Dünya Savaşı’ndan sonra Sovyetler Birliği’ne katılan Letonya, 1991’de bağımsızlığını ilan etti. Son 10 yıl içerisinde Riga’da binalar restore ediliyor ve kent modernize ediliyor. Çeşitli kültürel ve spor etkinliklerinin merkezi olan şehir, yavaş yavaş konforlu ve modern bir kent haline geldi.

Baltık Devletleri’nin kilit ekonomik ve finansal merkezlerinden biri olan Riga’da; ahşap ürünleri, gıda ve içecek imalatı, ilaç, ulaşım ve metalurji başlıca ihraç ürünleridir. Riga Limanı şu anda Baltık ülkelerindeki en büyük limandır. Ayrıca şehirde turizm de büyük bir endüstri olmuştur.

2014 Avrupa Kültür başkenti olan Riga, 2006 NATO zirvesi, 2003 Eurovision Şarkı Yarışması ve 2006 IIHF Erkekler Dünya Buz Hokeyi Şampiyonası’na da ev sahipliği yaptı. Riga Uluslararası Havaalanı Baltık devletlerinin en büyük havaalanıdır. Eurocities üyesi olmasının yanı sıra, Baltık Şehirleri Birliği (UBC) ve Avrupa Birliği Başkentleri Birliği (UCEU)’ne de üyedir.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account