LETONYA

Letonya'da turizm sezonu nisandan başlayıp eylüle kadar devam eder. Riga'da düzenlenen yeni yıl partisi oldukça güzeldir. Kış aylarında kent daha ucuzdur ve lokal etkinlilerin sayısı artar. Ancak kışın yapılan popüler aktivitelere (kayak, buz pateni vb) katılmak isterseniz kesenin ağzını açmanız gerekebilir.
Ilıman bir iklime sahip olan Letonya'da kış ayları genellikle karlı geçer. Ülkenin sahil bölgelerinde, özellikle de Courland Yarımadası'nda iklim daha ılımanken, doğu tarafında daha sıcak yazların ve dondurucu kışların egemen olduğu karasal iklim hakimdir.

letonya'da neredeyse süreleri birbiriyle aynı dört mevsim yaşanır. Aralık ortasında başlayan kış ayı mart ortasına kadar devam eder ve ortalama sıcaklık *6 derecedir. Yaz dönemi ise haziran ayı ile başlar ve ağustosa kadar sürer. Yaz aylarında ortalama sıcaklık ise 19 derecedir. Yaz ayları akşam hava serindir. İlkbahar ve sonbahar ayları ise ılıman geçer.
Letonca

Baltık ülkeleri olarak adlandırılan üç ülkeden biri de Letonya’dır. Letonya, kuzeyde Estonya, doğuda Rusya, kuzeydoğuda Belarus, kuzeyde Litvanya ve batıda ise Baltık Denizi ile çevrilidir. 2 milyon insanın yaşadığı Letonya’da ılıman bir iklim hüküm sürer. Demokratik parlamenterizm ile yönetilen ülke 9 tanesi şehir, 109 tanesi de belediye statüsünden bulunan 118 idari bölümden oluşur, başkenti ise Riga’dır.

Letonya halkı, Letonyalılar ve Livonyalılardan oluşur. Ülkede konuşulan dil olan Letonyaca, 13. ve 20 yüzyıllardaki yabacı idarelerine karşın; ayakta kalmayı başarmış bir dildir. Dil ve bu dile ait ezgiler, Letonyalıların kendi benliklerini ve ulusal kimliklerini korumalarını sağlamıştır. Letonya, komşusu olan diğer bir Baltık ülkesi Estonya ile çok eskiye dayanan ortak bir geçmişe sahiptir. Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin bir parçası olan Letonya’da, nüfusun yüzde 27’si Rus vatandaşlarından oluşur. Ancak Letonya bu Rus nüfusun bir kısmına vatandaşlık vermeyerek ‘vatansız’ kalmalarına neden olmuştur. Katolik olan Latgale bölgesi hariç ülke nüfusunun büyük bir bölümü Protestan Lüteryan’dır.

1940 yılında Sovyetler Birliği’ni oluşturan bloğun içinde yer alan Letonya, 1941 yılında Alman Nazi orduları tarafından işgal edildi. Kızılordu tarafından 1944 yılında Nazi işgalinden kurtarılan ülke, 1991 yılında birlikten ayrılarak bağımsız bir ülke durumuna gelmiştir. Letonya günümüzde, öncülüğünü batılı devletlerin yapığı NATO, Avrupa Birliği, Avrupa Konseyi, IMF ve Dünya Ticaret Örgütü gibi pakt, birlik ve kurumların üyesi durumundadır. Dünya İnsani Gelişmişlik Endeksi’nde 48. sırada yer alan Letonya, 1 Ocak 2014’te AB’nin ortak para birimi euroya dahil olmuştur.

Letonya, Sovyetler Birliği’nin bir parçası olduğu dönemde, en gelişkin üretim metodlarıyla donatıldı. Bunların arasında, Jelgava’da kurulan makine fabrikası, Riga’ya kurulan elektronik fabrikası, Valmiera, Olaine ve Daugavpils’te kurulan kimya fabrikası gıda üretim tesisleri en çok öne çıkanlarıydı. Sovyetler Birliği döneminde Letonya, trenden otobüse, gemiden telefona ve radyoya kadar her çeşit ürünün üretildiği bir üretim üssü durumuna gelmişti.

Günümüzde Letonya ekonomisinin başlıca etkinlik alanları sentetik lifler, tarım makinaları, gübre, elektronik, ilaç, işlenmiş gıdalar, tekstil ve kereste ürünlerinden oluşur. Ülke, enerji ve hammadde alanında ithalata bağımlıdır. Toplam GSMH’si 51 milyar dolar olan Letonya’da kişi başına düşen ortalama gelir 25 bin dolar civarındadır.

Letonya, topraklarının yarısı ormanlarla kaplı, tarihi ve tabiat güzellikleri ile öne çıkan bir ülkedir. Letonya halkı aile değerlerine bağlı, doğaya saygılı ve başka kültür ve inanışlara karşı son derece saygılıdır. Değerlerine sahip çıkan ve onları koruyan Letonya toplumu, günümüze kadar tipik özelliklerini korumayı başarmıştır.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account