İZLANDA

İzlanda kronası
Yaz ayları
Golf Stream akıntısının etkisiyle yazlar nemli ve serin, kışlar ise oldukça yumuşaktır. Başkent ve çevresinde ortalama yaz sıcaklığı +11, kış sıcaklığı ise -1 derecedir. Ancak kuzey bölgeler -8 dereceye varan ortalama sıcaklığıyla daha soğuktur.
İzlandaca

Zıtlıkların oyunu

Bir yanda buzullar, diğer yanda ateş saçan yanardağlar… Kışın uzun karanlık, yazın upuzun güneşli günler… Dört tarafı sularla çevrili, yalıtılmış, ancak zengin ve canlı bir kültür… Modern kentlerin etrafında sere serpe uzanan bozulmamış bir doğa… Barışçıl ve ilerlemeci bir toplumun, doğanın hışmıyla uyum içinde yaşadığı bir ülke… Kontrastların ülkesidir İzlanda.

Atlas Okyanusu’nun kuzeyinde, Grönland’ın güneydoğusu ile Norveç ve Britanya Adaları’nın arasında yer alan 325 bin nüfuslu bir ada ülkesi olan İzlanda, Türkiye gibi AB adaylığı sürecindeki ülkelerden biri. Başkenti Reykjavik olan İzlanda, 103 bin kilometrekarelik bir alana sahip.

Dünyanın ilk meclisi “Althing”

Ice-land (Buz ada) İzlanda, Avrupa’da yerleşimin en son ortaya çıktığı ülkedir. 9. Ve 10. yüzyıllarda Britanya Adası ve Norveç’ten ülkeye gelen kişilerin ilk yerleşimciler olduğu tahmin ediliyor. Dünyadaki ilk meclis althing 930 yılında burada kurulmuş.

Sert iklim koşullarına rağmen İzlanda halkı, bu topraklarda medeni ve gelişkin bir ülke yaratmayı başarmış. İzlanda, BM’nin İnsani Gelişmişlik Endeksi’nde en üst sıralarda yer alıyor. Milli geliri 13,6 milyar dolar olan ülkede, kişi başına ortalama gelir 50 bin dolar civarında. 1949’da NATO’ya üye olan ülke, ordusu olmayıp NATO’ya üye olan tek ülke olma özelliğine sahip.

Dünyanın en düşük yolsuzluk ve suç oranı

2010’dan itibaren eşcinsel evliliğin yasal hale geldiği İzlanda, Uluslararası Saydamlık Enstitüsü (Transparency International) 2006 yılı Yolsuzluk Raporu’na göre en az yolsuzluk olan ülkedir. Aynı zamanda dünyanın en düşük suç oranına sahip ülkedir.

En çok okuyup yazanların ülkesi

İzlanda kültürünün en önemli parçası olan İzlanda dilinin, edebi geleneğini oluşturması eski İzlanda destanlarına dayanır. Kan davalarına dair şiddet masalları, gelenekler, aile ve kahramanlar… Modern İzlanda’da bugün hala güçlü bir edebiyat geleneği gelişmektedir ve İzlanda yazarları diğer ülkelere göre kişi başı daha fazla kitap yayımlıyorlar. Ayrıca İzlanda, başarılı müzik sahnesiyle, filizlenen film endüstrisiyle ve Yeni Çağ’ın İzlanda tasarımıyla hayranlık uyandırır.

Kilometrekareye düşen 3 insanla, Avrupa’da nüfus yoğunluğu en az olan İzlanda’da, daha çok şehirlerde yaşayan nüfusun neredeyse yarısı başkentte yaşıyor. Kendilerine özgü kültürlerini, dillerini, efsanelerini ve geleneklerini korumayı çok önemseyen İzlandalılar Theogir’in zamanında koyduğu kuralları da hala uyguluyorlar. Topluma açık yerlerde alkollü içki yasak olduğu adada halkın % 95.6’sı Hristiyanlığın Evangelist mezhebine bağlı.

Eğitim düzeyi oldukça yüksek olan adada okuma yazma bilmeyen yok. Kitap okuma oranının en yüksek olduğu ülkelerden biri olan İzlanda’da ‘saga’ isimli tarihi belgeler mevcut. Dillerinde çok az bozulma gerçekleştiğinden 900-1000 yıl önce yazılmış metinleri ilkokuldaki çocuklar dahi rahatlıkla anlayabiliyor. İzlandalılar geçmişlerini ve edebiyatlarını çok iyi biliyorlar.

İzlanda halk masalları hayaletler, elfler ve dahası doğal güçler tarafından şekillenmiş troller ve mistisizmle yoğrulmuştur. İzlanda gelenek ve görenekleri de uzun yüzyıllardır Hristiyanlığın dar görüşlü ve merak karışımlı pagan etkisine ilham verir.

Yanardağlarla kaplı buzul ülke

İzlanda’nın büyük bölümü volkanik ve sayısı 200’ü bulan birçok yanardağ var. 30 kadarı hala aktif olan yanardağlara ve zengin termal kaynaklara sahiptir. Çok sayıda şelalesiyle şahane ırmakları, fiyortları, buzulları, volkanik adacıklarıyla büyüleyici bir coğrafi zenginliğe sahip ülkeye geçmişteki yanardağ püskürmelerinden de parçalar eklenmiş.

Adanın yanardağlarından sonra en önemli özelliği gayzerlerdir. Fay hatları ve volkanik kırıkların olduğu bölgelerde görülen gayzerlerde kaynar su fışkırarak ortaya çıkıyor. Bu sıcak su kaynakları ısınma ve elektrik enerjisi elde etmede kullanılıyor ve bu anlamda İzlanda hem çok ucuza hem de çok kolay ısınıyor.

Eskiden İzlanda’da ‘Türk’ anlayışı

İzlanda’da tarihinde Türkler’e dair bir korku ve nefretten söz edilir. Hatta 1970’e kadar Türk öldürmenin yasal olduğu ülkede bu nefretin sebebi Osmanlı dönemine dayanır. 1627 yılında Osmanlı’ya bağlı Cezayir korsanları Küçük Murat Reis komutasında adayı 26 gün boyunca işgal etmiş, sefer sonunda 400 kişiyi esir almış ve büyük ölçüde ganimet toplamış. Ayrıca bir diğer Türk Ali Biçin Reis de bu ülkeye 800 esir aldığı bir sefer yapmış. Bugüne kadar ülkede öldürülen hiçbir Türk öldürülmemiş olmakla birlikte artık İzlandalılar için bu olay geçmişte kalmıştır.

Ülke ekonomisi

İzlanda ekonomisi daha çok balıkçılık üzerinden döner. Yüz ölçümünün sadece yüzde 0.5’inde tarım yapılabilen ülke nüfusunun % 11’i tarım sektöründe çalışır. Başlıca ihracat ürünleri balık ürünleri, balık konservesi, tuzlanmış ve dondurulmuş balık, balık unu, balık yağı, gübre ve hayvan ürünleridir. İthal ettiği mallar ise sanayi ve besin mamulleridir. Ayrıca fuel cell kullanımının en yaygın olduğu ülkedir, hatta otobüsler bile fuel cell enerjisiyle çalışır.

Ulaşım

İzlanda’da demiryolu yoktur. Kara yollarının uzunluğu 12 bin kilometreyi bulmaktadır. Başkent Reykjavik’te uluslararası bir liman ve havaalanı vardır.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account