Stockholm

Stokholm'e yazın gitmelisiniz. Bu dönemde hava sıcaklıkları daha uygun olmakla birlikte 24 saat aydınlık günleri tecrübe edebilirsiniz.
Nemli karasal iklime sahip olan Stokholm'ün yazları sıcaktır ancak yağışsız mevsim yoktur. Mayıs sonundan eylüle kadar en sıcak dönemi yaşayan Stokholm'de, yazın ortalama en yüksek sıcaklık 23 derecedir. Aralıktan marta kadar en soğuk dönemi, en düşük ortalama -8 dereceyle geçer. Yıllık ortalama sıcaklık ise 10 derecedir.

İsveç’in başkenti Stokholm, İskandinavya’nın 915 bin belediye nüfusu ile en yoğun nüfuslu şehridir. Yaklaşık 1.4 milyon ile kentsel alan nüfusuna, 2.2 milyon ile de metropol bölgesi nüfusuna sahiptir. İsveç’in orta güneydoğu bölgesinde yer alan Stokholm, İsveç’in 3. en büyük gölü Mälaren tatlı su gölünün Baltık Denizi’ne aktığı bölgede bulunur. Şehrin merkezi kısmı, Stokholm takımadalarına kadar devam eden 14 adadan oluşur. Şehrin coğrafi merkezi ise Riddarfjärden Körfezi’nde yer alır. Şehrin yüzde 30’undan fazlası su yollarından, diğer yüzde 30’u ise park ve yeşil alanlardan oluşur.

Stokholm; İsveç’in kültürel, politik, ekonomik ve medya merkezidir. Tek başına ülke gelirinin üçte birine sahip olan bölge, kişi başına düşen GSYİH ile Avrupa’nın en iyi 10 bölgesi arasındadır. Bu önemli küresel kent, İskandinav bölgesi şirketlerinin ana merkezidir. Kent; Karolinska Enstitüsü gibi Avrupa’nın üst düzey üniversitelerinin yanı sıra Stokholm Konser Salonu ve Stokholm Şehir Salonu’nda düzenlenen yıllık Nobel Ödülü törenleri ve ziyafetine ev sahipliği yapar. Ülkenin en fazla profesyonellerini barındıran üniversitelerinin saygınlığı oldukça yüksektir. En değerli müzesi olan Vasa Müzesi, İskandinavya’nın en çok ziyaret edilen non-art müzesidir. Dünyanın en uzun sanat galerisi olarak anılan ve 1950 yılında açılan Stokholm metrosu, istasyon dekorasyonlarıyla ünlüdür. İsveç ulusal futbol arenası Solna da şehir merkezinin kuzeyindedir. Ulusal kapalı arena Ericsson Globe ise kentin güney kısmındadır. Kent, 1912 Yaz Olimpiyatları’na ev sahipliği yapmıştır.

İsveç Hükümeti, yargı sisteminin en yüksek mahkemesi gibi çoğu devlet kurumunun yanı sıra İsveç monarşisi ve başbakanlık resmi daireleri de Stokholm’dedir. İsveç monarşisinin başlıca çalışma yeri ve resmi binası Stokholm Sarayı’dır. Stokholm’ün eteğinde yer alan Dünya Mirası Sitesi Drottningholm Sarayı ise Kraliyet ailesinin özel konutu olarak kullanılır.

Bir meyve ve çiçek pazarı merkezi olan Stokholm’den, ilk olarak 1252’de bahsedilmiştir. Taş Devri’nden (M.Ö 6. yüzyıl) beri yerleşim gerçekleşen alanı;  1252 yılında Birger Jarl, Mälaren Gölü ve Baltık arasındaki su geçişini engellemek amacıyla bir şehir olarak kurmuştur. Burası 100 yıl içerisinde İsveç’in en büyük yerleşkesi olmuştur. İsveç, Stokholm Katliamı sonrası 1521’de Norveç ve Danimarka ile olan birlikten  ayrılmış ve 1634’te Stokholm, İsveç’in başkenti olmuştur. Zamanla bilimin geliştiği Stokholm’de ilginç bir şekilde hava tahminleri 18. yüzyıldan beri sürekli olarak tutuyor ve kent, bu bakımdan gelişkin çok az yerden biridir.

Stokholm halkının büyük çoğunluğu, çalışma alanının yüzde 85’ini oluşturan hizmet sektöründe çalışmaktadır. Ağır sanayi ve fosil yakıt santrallerinin neredeyse hiç olmaması, Stokholm’ü dünyanın en temiz metropollerinden biri haline getirmiştir. Son on yılda yüksek teknoloji şirketlerinde, büyük çeşitlilikte meslek gelişti. Çok  sayıda çalışanı olan IBM, Ericsson ve Electrolux şirketleri buradadır. Stokholm’ün kuzeyinde yer alan Kista’da büyük bir bilgi teknolojisi (IT) merkezi bulunur.

İsveç’in finans merkezi olan Stokholm, ayrıca İsveç’in önde gelen borsası Stockholm Menkul Kıymetler Borsası’ (Stockholmsbörsen) na da ev sahipliği yapmaktadır.

Nordea, Swedbank, Handelsbanken ve Skandinaviska Enskilda Banken gibi büyük bankaların ve Skandia, Folksam ve Trygg-Hansa gibi büyük sigorta şirketlerinin ana merkezi Stokholm’dür. Ünlü giysi perakendecisi H & M’in merkezi de Stokholm’dedir. Son yıllarda turizm, kentin ekonomisinde önemli bir rol oynamıştır. Stokholm vilayeti, her yıl 10 milyonun üzerinde ticari gecelemeyle Avrupa’nın 10. en büyük turist destinasyonudur.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account