İSVEÇ

İsveç Kronu
Kışları soğuk geçen bir ülkedir. Bu nedenle en ideal dönemler yaz aylarıdır.
İskandinav Dağlarının Atlas Okyanusu etkisinden koruduğuİsveç’in iklimi serttir. İklim güney ve kuzeyde iki ayrı karakter taşır. Güney yarıda Orta Avrupa iklimi, Kuzey yarıda ise Doğu Avrupa iklimi hakimdir.

Doğu bölümü Rusya Federasyonu yönünden gelen soğuk rüzgarların etkisi altındadır. Bu bölgede kış mevsimi uzun, yaz mevsimi kısadır. Kuzeyde yıllık ısı ortalaması +3, güneyde ise +7°C dir. En kuzeyde Ocak ayı -15°C, Haziran ayında ise +12°C dolayındadır. Yıllık yağış ortalaması güneybatıda 600 mm, kuzeyde ise 400 mm arasındadır.
İsveççe

Savaşı, barışı, refahı, ekonomik sıkıntıyı bilen insanların ülkesi olarak tarif edilir İsveç. Demokrasi indeksinde ilk sırada yer alan İsveç, BM İnsani Gelişmişlik İndeksi’nde ise yedinci sıradadır. İsveç, 1997 yılından beri Avrupa Birliği üyesidir. Schengen bölgesine dahil olan ülke, ortak para birimi Euro’nun dışındadır.

İsveç’in bir devlet olarak ortaya çıkması, Olof Skotkonung’un ilk Hristiyan kral olarak tanınmasıyla başlar ve 1000’li yıllara dayanır. Bu tarih, aynı zamanda ülkedeki Viking hakimiyetinin bitişi ve Hristiyanlığın ülkede iyice yayılmaya başladığı tarihtir. Ancak gerçek anlamda İsveç’in kurulması, Danimarka Kraliçesi Margrete’in İsveç, Danimarka, Finlandiya ve Norveç’i Kalmar Birliği adı altında bir araya getirdiği 1397 yılına tekabül eder. İsveç, Orta Çağ’dan beri bağımsız ve tek bir ülke olarak varlığını sürdürmüştür. Dünyanın en büyük iki savaşı olan 1. ve 2. dünya savaşlarında tarafsız kalmıştır.

Batıda Norveç, doğuda ise Finlandiya ile komşu olan İsveç’in, kuzeyde de yine her iki ülkeyle sınırları vardır. 450 bin kilometrekarelik bir alana sahip olan ülkede 9,2 milyon insan yaşamaktadır. Ülke nüfusunun yüzde 81’i İsveçli, yüzde 9’u Danimarkalı, yüzde 3’ü Alman, yüzde 3’ü Finli, yüzde 3’ü Norveçli ve yüzde 1’i Türklerden oluşur.

İleri bir sanayi ülkesi olan İsveç, dünyadaki bilimsel ve teknolojik gelişmenin öncü ülkelerindendir. Gayri Safi Yurtiçi Hasılasının yüzde 4’ü AR-GE çalışmalarına harcanır. İsveç, Avrupa’da AR – GE’ye en çok yatırım yapan, kişi başına en çok bilimsel çalışma düşen ülkedir aynı zamanda. Yaklaşık 382 milyar dolar GSHM’ye sahip ülkede, kişi başına düşen ortalama gelir 40 bin doların üzerindedir. Parlamenter monarşi ile yönetilir.

Sosyal ve kültürel alanda gelişmiş bir ülke olan İsveç’te, özellikle cinsel anlamda neredeyse tüm tabular yıkılmıştır. 2009 yılından beri eşcinsel evliliklerin serbest olduğu ülkede, her yaştan ve cinsten çiftlerin birlikte yaşamaları meşru ve yasaldır. İsveç, eşcinsellere evlilik hakkı tanıyan 13 ülkeden biridir.

İsveç, büyük çoğunluğu Finlandiya, Danimarka ve Finlandiya’dan olmak üzere 10 milyonun üzerinde turist tarafından ziyaret edilir. 10 milyar doların üzerinde turizm geliri elde eden ülkenin en önde gelen şehirleri Stokholm, Göteborg, Malmö ve Kiruna’dır.

Turistler için İsveç, geceyarısı güneşi ile ünlü kuzeyin buzul güzelliğinden, daha Avrupai tatlar içeren ve en güneydeki şehir olan Skåne’nin kalelerine kadar zengin olanaklar sunan bir ülkedir. Yaklaşık 100 bin tane göl bulunan İsveç’teki ada sayısı ise 220 bin dolayındadır.

Kuzey İsveç’e gidenler Jukkasjärvi’deki Ice Hotel’in, köpekler tarafından çekilen kızakların, buzda balık tutmanın, kar arabalarının ve daha fazlasının dondurucu heyecanını tadabilirler. Daha güneyde ise, keşfedilecek onbinlerce adayla dolu 1,680 mil uzunluğundaki sahilin veya eski model buharlı bir teknenin güvertesinde Göta Kanalı’nda yapacakları bir zaman yolculuğunun tadına varılabilir.

Bir moda şehri olan İsveç’in güzel başkenti Stockholm, “Su Üzerindeki Güzel” olarak adlandırılmıştır. Amerikan dergisi Newsweek, Stockholm’ü Avrupa’nın İnternet Başkenti olarak betimlemiştir.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account