Ziyaretçiler için Edinburg'u ziyaret etmenin en uygun zamanı mayıs-ekim arasıdır. Festivallerin en yoğun olduğu sezon bu tarih aralığındadır. Sıcaklıkların da ılık olması nedeniyle bu dönemde daha rahat edebilirsiniz. Ancak Edinburg, her mevsim turistleri memnun edebilecek güzelliktedir.
Edinburg, İskoçya'nın birçok yerinde olduğu gibi hafif ılıman deniz iklimine sahiptir. Kışın günlük sıcaklıklar çok nadir donma noktasına ulaşır. Yaz sıcaklıkları ise ortalama 22 derecedir.

İskoçya’nın başkenti Edinburg; Lothian’da, Froth Haliç’inin güney kıyısında yer alır. İskoçya’nın ikinci, Birleşik Krallığın yedinci en büyük nüfusuna sahip olan kent; ortalama 500 bin nüfusa sahiptir. Fonksiyonel kentsel alanın kalbinde bulunan Edinburg bölgesi ise, ortalama 1 milyon 350 bin nüfusa sahiptir. 15. yüzyıldan beri İskoçya’nın başkenti olan Edinburg, İskoç Parlamentosu ve monarşisine ev sahipliği yapmaktadır. Edinburg; İskoçya Kilise Genel Kurulu’nun yıllık toplantı yeri olmasının yanı sıra İskoçya Ulusal Müzesi, İskoçya Ulusal Kütüphanesi ve İskoçya Ulusal Galerisi gibi ulusal kurumlara ev sahipliği yapmaktadır.

İskoçya’nın Merkez Kuşağı’nda yer alan Edinburg, Forth Haliç’i kıyısında uzanır. Edinburg; ilk zamanlarda Rock Kalesi’ne yakın konumda kasaba olarak büyüdü. Modern şehrin ise 7 tepe üzerinde inşa edildiği söylenir: Calton Tepesi, Corstorphine Tepesi, Craiglockhart Tepesi, Braid Tepesi, Blackford Tepesi, Arthur’un koltuğu ve Rock Kalesi şeklinde Roma’nın 7 tepesine gönderme yapılır.

Edinburg bölgesinde ilk insan yerleşimi izleri, M.Ö 8500 yıl öncesine ait bir Mezolitik dönem sitesidir. Daha sonrasına ait Bronz Çağı, Demir Çağı izleri de Rock Kalesi’nde, Arthur’s Seat, Craiglockhart ve Pentland Tepelerinde bulunur.

Şehir uzun zamandır, özellikle de tıp, İskoç hukuku, fen bilimleri ve mühendislik alanlarında bir eğitim merkezi olarak biliniyor. Kentin dörtte birini kaplayan ve 1583’te kurulan Edinburg Üniversitesi, 2013 ve 2014 yıllarında QS World University Rankings arasında yer aldı. Ayrıca şehir, Edinburg Uluslararası Festivali ve dünyada en büyük ikinci olan yıllık uluslararası sanat festivali Fringe ile meşhurdur. Kentin tarihi ve kültürel mekanları, Edinburg’u her yıl 1 milyonun üzerinde yabancı turistle Birleşik Krallığın Londra’dan sonra ikinci popüler destinasyonu yapıyor. Edinburg’taki tarihi sitelerin içerisinde Edinburg Kalesi, Holyrood Sarayı, Aziz Giles Kiliseleri, Greyfriars ve Canongate ve 18. yüzyıl yapımı geniş Gürcü New Town yer alır. Edinburg Eski Şehir ve Yeni Şehri birlikte UNESCO Dünya Mirası Sitesi listesindedir.

Edinburg’un geleneksel endüstrileri olan baskı, içki ve damıtma 19. yüzyıla kadar büyümeye devam etti ve daha sonra bu endüstrilere yeni kauçuk çalışmaları ve mühendislik çalışmaları eklendi.

Edinburg, Londra’dan sonra Birleşik Krallığın ikinci büyük finansal merkezidir. Prenses Sokak ve George Sokak arasında yer alan şehir merkezi; büyük bir ticari ve alışveriş bölgesi olmuş, 1840’larda demir yolunun gelmesiyle gelişme daha da canlanmıştır.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account