İSKOÇYA

Sterlin (GBP)
İskoçya'nın en çok rağnet gördüğü dönem sonbahar ve kış aylarıdır. Bu dönemde kayak yapma imkanıyla birlikte mevsime özel birçok hoşlukla karşılaşabilirsiniz. Bununla birlikte İskoçya her mevsim gerçekten çok güzedir.
İskoçya'nın değişkenlikler gösterebilen iklimi genellikle orta sıcaklıktadır ve çok nadir aşırı sıcak ya da soğuk yaşanır. İskoçya küçük bir ülke olmasına rağmen iklimi bölgelere göre değişiklikler gösterir. Ocak ve şubat aylarının en soğuk aylr olduğu İskoçya'da, bu dönemde sıcaklıklar 5-7 derece arasındadır. En sıcak dönemler olan temmuz ve ağustos aylarında ise ortalama sıcaklık 19 derecedir.
Resmil dil İngilizcedir. Yaygın olarak konuşulan İskoççaya ek olarak Galce de konuşulur.

Birleşik Krallığın bir parçası olan İskoçya, kuzeyde Büyük Britanya adasının üçte birini kaplar. İngiltere ile güneyden komşu olan İskoçya; yine güneyden Atlantik Okyanusu, doğudan Kuzey Denizi ve Kuzey Kanalı, güneybatıdan İrlanda Denizi ile çevrilidir. Kuzey Denizi’nin güneydoğu karşısında Danimarka ve biraz daha uzağında Almanya bulunur. Ayrıca anakaraya ek olarak ülke, içlerinde Kuzey Adaları ve Hebrides’in de olduğu 790’dan fazla adadan oluşmuştur. Ortalama 5 buçuk milyon nüfusa sahiptir.

İskoçya’nın başkenti ve ikinci büyük şehri Edinburgh, 18. yüzyılda İskoçya’yı Avrupa’nın ticari, entelektüel ve endüstriyel gücü yapan İskoç Aydınlanması’nın merkezi olmuştur.

İskoçya’ya ait ilk tarihi bilgiler; 10 bin yıl öncesinde avcı-toplayıcı toplumların olduğu Taş Devri’ne aittir. M.Ö 3 binlerde yaşanan Neolitik Çağ’da ise ülkede avcı-toplayıcılarla birlikte ilk çiftçiler ve yerleşik yaşam belirtilerine rastlanır. M.S 120 yılında Roma’ya karşı başarılı kent savunmaları ile yazılı tarihte yer alan İskoçya, sonrasında uzun bir dönem Alba Krallığı ile egemenliğini sürdürdü.

İskoçya Krallığı, Orta Çağ’ın başlangıcında bağımsız egemen bir devlet olarak ortaya çıkmış ve varlığını 1707’ye kadar devam ettirmiştir. İngiltere Kraliçesi 1. Elizabeth’in, ardında varis bırakmadan ölmesi üzerine en yakın akrabası olan İskoç Kral 4. James; 1603 yılında İngiltere, İrlanda ve İskoçya Krallıkları’nın tek kralı oldu. Daha sonra İskoçya 1707 yılında İngiltere ile politik birlik oluşturarak Büyük Britanya İmparatorluğu’nu oluşturdu. Ardından Büyük Britanya, 1801 yılında politik Büyük Britanya ve İrlanda Birleşik Krallığı birliğini oluşturdu.

İskoçya’nın bağımsızlığını savunan İskoçya Ulusal Partisi’nin 2011 genel seçimlerini kazanmasının ardından 18 Eylül 2014’te bağımsızlık referandumu yapıldı. Referandumda hayır oyunun çoğunlukta olması nedeniyle bağımsızlık gerçekleşmedi.

İskoçya, İngiliz-İrlanda Konseyi ve İngiliz-İrlanda Parlamento Meclisine üyedir. Ayrıca İskoçya Avrupa Birliği ve Avrupa Parlamentosu’nda 6 milletvekiliyle temsil ediliyor.

İskoçya’nın başlıca ekonomik aktiviteleri turizm, yaşam bilimleri, elektronik teknolojileri, enerji ve finansal hizmetlerdir. Özellikle yiyecek-içecek (Ünlü İskoçya viskisi dahil) ve kimyasal ürünlerinde küresel erişim imkanlarıyla gelişen bir ihracat pazarı bulunuyor. Kuzey Atlantik ve Kuzey Denizi’nde büyük bir sektör oluşturan İskoç suları, Avrupa Birliği’nin en büyük petrol rezervlerine sahiptir. Dünyanın harmanlanmış Scotch viskisi Johnnie Walker, bugün en yaygın dağıtılan marka olmaya devam etmektedir. İlk olarak 1783  yılında yayınlanan İskoçya’nın önde gelen gazetesi Herald, İngiltere’nin ve dünyanın en eski sürekli yayınlanan İngilizce gazetelerinden biridir.

Edinburg, Avrupa’nın en büyük beşinci finans merkezidir. Aberdeen ve çevresinde enerji sektöründe yarattığı iş sayısı yarım milyon olarak tahmin edilmiştir. Yün tekstilinin önemli bir üreticisi ve kendine özgü tüvit kumaş ve Tartan kalıplarıyla İskoçya, tüm dünyada ünlüdür.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account