Havanın hoş olduğu yaz dönemi; Dublin'in en güzel, aynı zamanda en kalabalık ve pahalı olduğu dönemdir. Festivallerin sokakları doldurduğu yaz dönemi yerine daha sakin bir zaman dilimi isterseniz bahar aylarını tercih edebilirsiniz.
Kuzeybatı Avrupa ülkelerinin çoğu gibi Dublin de aşırı sıcak veya soğuk olmayan serin yazlar ve ılık kışlarıyla deniz iklimine sahiptir. Ocak ayı en yüksek sıcaklığı yaklaşık 9 derec, temmuz ayı en yüksek sıcaklığı ise 20 derecedir. En güneşli aylar mayıs ve haziran, en yağışlı ay ise ekimdir. Yağışın en az olduğu ay ise şubattır.

Dublin, İrlanda’nın en büyük şehri ve başkentidir. Kent; İrlanda’nın doğu kıyılarında bulunan Leinster eyaletinde, Liffey Nehri’nin ağzında yer alır. Kentsel alan nüfusu 1 buçuk milyondur.

Bir Viking yerleşimi olarak kurulan Dublin Krallığı, Norman işgalinin ardından İrlanda’nın başlıca şehri oldu. 17. yüzyıldan itibaren hızla genişleyen kent, 1800’de oluşan birliğe kadar Britanya İmparatorluğu’nun ikinci büyük kenti oldu. İrlanda’nın 1922’de ayrılmasının ardından Dublin, İrlandalı Bağımsız Devleti’nin başkenti oldu. Daha sonra ismi İrlanda olarak değişti.

Bir şehir konseyi tarafından yönetilen Dublin, Dünya Kentleri Araştırma Ağı (GaWC) listesinde dünyanın en iyi 30 şehri arasında yer almıştır. Eğitim, sanat, yönetim, ekonomi ve sanayinin merkezi olan Dublin; tarihi ve çağdaş bir kenttir.

Dublin, diğer Avrupa başkentlerine göre kilometrekare başına daha fazla yeşil alana sahiptir. Belediye meclisi, her bin kişiye 2.96 hektar yeşil alan ve 255 oyun alanı sunuyor. Ayrıca belediye, yılda yaklaşık 5 bin ağaç dikiyor ve yıllık bin 500 hektar parkı düzenliyor.

İrlanda’nın ekonomik merkezi Dublin, ülkenin Kelt Kaplanı olması yolundaki hızlı gelişmesinde de ön planda oldu. Dublin, 2009’da dünyada satın alma gücü bakımından dördüncü, kişi başına gelir bakımından onuncu zengin ülke olarak belirlendi.

1990’daki ekonomik gelişmelerle birlikte Dublin ve Büyük Dublin Bölgesine büyük ölçüde küresel ilaç, bilgi ve iletişim teknoloji şirketleri gelmiştir. Dublin’de; Microsoft, Google, Amazon, eBay, PayPal, Yahoo !, Facebook, Twitter ve Pfizer gibi şirketlerin Avrupa’daki merkezi veya üsleri bulunmaktadır.

Küresel bazda uluslararası ticaret finans hizmetlerinin önde gelen lokasyonu olarak tanınan Uluslararası Finans Hizmetleri Merkezi’nin, 1987’de Dublin’de kurulmasıyla ülkede finans hizmetleri önem kazandı. Bugüne kadar IFSC programı kapsamında ticaret yapmak için 500’den fazla operasyon onaylanmıştır. Bu merkez dünyanın en iyi 50 bankasının ve en iyi 20 sigorta şirketinin yarısına ev sahipliği yapmaktadır. Citibank ve Commerzbank gibi birçok uluslararası firma, kentte başlıca merkezlerini kurdular. İrlanda Borsası (ISEQ), İnternet Nötr Borsası (INEX) ve İrlanda Şirket Borsası (IEX) da Dublin’de bulunmaktadır. Ekonomideki muazzam büyüme, Dublin Docklands ve Spencer Dock gibi projelerle inşaatta keskin bir artışa yol açmıştır. Tamamlanmış projeler arasında Kongre Merkez 3Arena ve Bord Gáis Enerji Tiyatrosu bulunur.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account