İRLANDA

İrlanda'nın en popüler sezonu yazdır. Ülke daha kalabalık, günler uzun, ulaşmak istediğiniz kurumlar açıktır. Ancak bu dönemi daha pahalı ve kalabalık olması nedeniyle tercih etmek istemezseniz size ilkbahar veya sonbahar mevsimlerini önerebiliriz.
Ilık iklime sahip olan İrlanda'nın yıllık sıcaklık ortalaması 10 derecedir. Ocak ve şubat ayları en soğuk aylardır. Yaz boyunca sıcaklık 14-20 derece arasında değişir. En sıcak dönem olan temmuz ve ağustos aylarında ortalama sıcaklık 16 derecedir. 18 saat gün ışığının olduğu bu dönemde karanlık, 23.00'ten sonra başlar.

İrlanda ikliminin altın kuralı, havanın tahmin edilemeyeceğidir. Mart ayında tişört giyebilir, ağustos ayında yünlü bir giysiye ihtiyaç duyabilirsiniz. Bol yağmur alan İrlanda'ya gelirken kıyafetlerinizi ona göre alın deriz.
İrlanda / İngilizce

İrlanda, Avrupa’nın batı kenarında bir ada ülkesidir. Yaklaşık 69 bin kilometrekare alana sahip olan İrlanda, Büyük Britanya’dan sonra karanın 2. büyük adasıdır. İrlanda; Leinster, Connacht, Ulster ve Munster olmak üzere dört bölgeden oluşur. İrlanda ile Büyük Britanya Adasının arasında İrlanda Denizi bulunur. Büyük Britanya Adası ile arasında İrlanda Denizi bulunan İrlanda’nın başkenti Dublin’dir.

Geniş gür yeşil alanlarıyla bilinen İrlanda’ya Zümrüt Adası (Emerald Isle) da denir. Ülkede aynı zamanda engebeli ve kayalık büyük alanlar da vardır. İrlanda’nın dağlık alanları daha çok güneybatısında bulunur. Dağlık alanlar çoğunlukla yüzlerce metre boyundaki dik falezler şeklinde Atlantik Okyanusu’nda sonlanır.

Yaklaşık 15 bin yıl önce İrlanda, tamamen kalın buzullarla kaplıydı. Bugün ülkenin batı kıyıları ve iç kısımlarında, buzullardan oluşan eskin göllerin kurumasıyla kalan ıslak turba bataklıkları bulunur.

Arkeologlara göre İrlanda’da ilk insan yerleşimi M.Ö 6 binlere dayanır. M.Ö 3500’lerde, tarım arazilerini temizlemek için taş aletler kullanılmış olan adaya; M.Ö 700’lerde Orta Avrupa’dan, farklı ve teknolojik olarak gelişmiş Keltler yerleşmeye başladı. Keltler burada neredeyse 2 bin yıl gelişim gösterdiler.

9. yüzyılda İrlanda’ya Viking işgalleri başladı. Vikingler burada daha sonra ülkenin başlıca kentleri olacak, başkent Dublin de dahil yeni yerleşimler kurdular. Keltler ve Vikingler 2 yüzyıl boyunca sık sık savaştılar. Daha sonra İrlanda birçok krallığa bölündü.

1170 yılında İngiltere’yi kontrol eden Norman Vikingler, İrlanda’yı işgal etti ve burayı İngiliz toprağı yaptı. 1600’lerin başında İrlandalıların çoğu Katolik olarak  kalırken, İngiltere’nin resmi dini Protestanlık oldu. Bu durum, devrime ve İrlanda’nın bağımsızlığına yol açacak gerilimler oluşturdu.

1820’lerde İngiltere’nin Katoliklere yönelik haksız yasaları, İrlanda egemenliğini başlatan kıvılcıma yol açarak geniş bir harekete neden oldu. 1829 yılında yasaların birçoğu dönüştürüldü ancak İrlandalılar hala özgürlük istiyordu. 1922 yılına gelindiğinde şiddetli ayaklanmalar sonrasında Britanya İmparatorluğu içinde İrlanda Bağımsız Devleti oluşturuldu. 1948’de , İngiliz toprağı olarak kalan kuzeydoğudaki 6 Protestan ilçe hariç İrlanda’nın büyük bir kısmı bağımsız bir ülke olmuştur.

İrlandalılar, hikayeci bir ulustur. Bu gelenek, ülke tarihini yazan ve ezberden anlatan Kelt ozanlarına dayanır. 4 yazarın Nobel edebiyat ödülü aldığı İrlanda’dan birçok ünlü yazar çıkmıştır. Ayrıca İrlandalılar müzik ve sporda da çok iyilerdir.

Anayasal demokrasiyle yönetilen İrlanda’da; yasaları yapan, seçilmiş bir parlamentodan ve bir başkandan oluşan hükümet; İrlanda’da devletin başıdır. Hükümet başkanına, “şef” anlamına gelen Taoiseach (telaffuz tee-shuck) denir. Taoiseach, parlamentoda en çok oyu alan üyelerden oluşan siyasi partinin lideridir.

Tarihinin büyük bölümünde, İrlanda’nın ekonomisi tarıma dayalı olmuştur. Ancak 1950’lerden itibaren hükümetin çabalarıyla İrlanda; Avrupa’nın en yoksulları arasından ikinci zengin ülke olmayı başarmıştır. İnanılmaz dönüşümle İrlanda, “Kelt Kaplanı” unvanını almıştır.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account